| mODIN a întrebat:

De ce crestinii ii ameninta pe atei cu Iadul? Nu isi dau seama ca a fi ateu inseamna de asemenea ca nu crezi in Iad?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Este o consolare pentru ei. Se simt mai bine spunându-şi că cei cu o gândire diferită vor fi chinuiţi o veşnicie de zeul (subconştientul) lor. Dau dovada de adevărata iubire creştină.

Iar pentru non-religioşi este egal cu ameninţarea cu Bau-Bau.

| motan444 a răspuns (pentru NOname):

Toti credem in ceva toti avem temeri numai ca nu toti recunoastem

| NOname a răspuns (pentru motan444):

În ceva? Posibil, dar nu toţi credem în zei şi poveştile vreunei cărţi religioase.

| motan444 a răspuns (pentru NOname):

Nu am zis nimic de nici o carte, totusi lumea e indobitocita constant si privesc doar in aparenta nu in esenta popi sunt plini de aur au vile, masini, femei
si cei ce le platesc leturghia mor de foame (asta de e patriarh sau nu stiu ce prea cuviosu daniel joaca poker de sparge)

49 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nici crestinii care cred in Biblie nu cred in iad. Apocalipsa20:14

| RAY a răspuns:

Ferește-te de omul al cărui Dumnezeu este în ceruri. - George Bernard Shaw

| anonimg a răspuns:

Eu sunt crestin, si cred ca exista oameni care isi spun ca sunt crestini s nu sunt. Acestia folosesc amenintarea, pe cand eu folosesc avertizarea. Dumnezeu nu a venit sa distruga lumea, ci sa o salveze. Totusi, pacatul -urmarile acestuia: moartea, durerea, suferinta- nu vor exista vesnic in univers. Iar oamenii trebuiesc avertizati in privinta aceasta; caci omul odata mort soarta lui este deja pecetluita: impacat cu Dumnezeu sau in razvratire fata de El.
Noi suntem ca niste copii care nu realizeaza primejdia in care se afla, si care cred ca daca se smulg din mana parintelui lor sunt liberi.
Sunt multe lucruri pe care oamenii nu le-au vazut cu ochii lor; dar asta nu inseamna ca ele nu exista. Eu n-am vazut moartea, si nici nu am simtit-o; dar am vazut urmarile ei. Pot spune dar ca nu exista?
Asa cum medicul cere pacientului sa se increada in el, tot asa cere si Dumnezeu ca sa ne incredem in El. Si cu cat mai mult ca Dumnezeu nu greseste vreodata! El nu ne ofera doar speranta si nadejde; El chiar poate sa si implineasca ce a spus.

| milan9 a răspuns:

Nu e vorba de nici o amenintare. Exista doar consecintele directe ale libertatii. Dumnezeu a creat totul pentru veşnicie. Sufletele sunt vesnice. El nu şi-a propus in bunatatea lui să distrugă, să nimicească vreun suflet.

Un suflet nu poate fi ucis, dar in schimb un suflet se poate compromite singur prin neimplinire, prin esec...
Pierderea mantuirii si colaborarea cu demonii este cel mai mare esec al libertatii omului.

| sublime89 a răspuns:

Lasa, e bine ca ne ameninta doar cu iadul care nu exista oricum, decat sa ne ameninte cu moartea, cum scrie in iubita lor biblie. Nu ca ar trebui sa le multumim sau ceva, dar au mai evoluat si ei putin. N-a trecut Renasterea chiar asa de usor peste ei, cum am putea crede.

| Alphawolf a răspuns:

Asta au invatat, chiar si Biblia asta indica. Ei au fost santajati, iar la randul lor incearca sa santajeze. Cei care ameninta cu iadul au impresia ca toti functionam la fel ca ei, adica ei cred ca si la atei slabiciunile subclaseaza ratiunea.
Ei isi doresc... insa dovezi si argumente bune nu au, asa ca incearca... orice.

| Miauti a răspuns:

Nu pot sa spun ca sant crestin, pot doar sa spun doar ca, cred ca exista ceva acolo divin.

Si iti mai pot spune ca in cazul in care vei ajunge in Iad, vei fi salvat de cineva.

Problema la majoritatea religiilor sau credinciosilor ar fi uitarea unor baze de invatare a 'povestii' spuse de cartile sfinte.

| Kalla a răspuns:

Pentru ca nu vrem sa mearga acolo.Voi inca nu ati inteles ca noi nu suntem impotriva voastra ci impotriva diavolului.Nu vrem sa aiba suflete de torturat, mai ales eu.Nu trebuie sa-l lasam sa canstige increderea oamenilor cu siretlicurile lui.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Si e mai bine sa ne amenintati cu Bau-Bau decat sa ne dovediti ca aveti dreptate?

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Nu va amenintam si nu ne trebuie un fost inger egoist doar ca sa aratam ca avem dreptate, spunem doar adevarul. Diavolul exista si prin faptul ca nu crezi in el ii faci voia.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Dar de ce as crede? Sunt mii de religii God Dammit! De unde stiu ca a voastra este cea corecta? Nu are nimic deosebit fata de celelalte cu exceptia crucii(mi se pare ciudat ca un instrument de tortura este considerat de voi sursa binelui).

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Are ceva in plus, dar nu poti intelege.Nu-i nimic, nu toti inteleg.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Autosugestia! Tu crezi ca religia ta este cea adevarata, si o simti diferita de restul.Lafel fac si musulmanii, evreii, egiptenii antici, grecii antici.Si eu am fost crestin! Si eu simteam ca Dumnezeu exista, dar nu e asa.

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Evreii si musulmanii au acelasi Dumnezeu ca al nostru.Numele lui Dumnezeu este YAHWE (acelasi nume ca in Biblia evreilor si cea crestina) iar Allah inseamna Dumnezeu in araba.In coran se mai vorbeste si despre crestini si evrei. Avram este tatal acestor trei religii, cele trei mari religii monoteiste. Poate nu ma crezi dar daca as avea ocazia m-as ruga si cu evrei si cu musulmani. Dumnezeu este doar unul.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Bine si de hindu ce zici?

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

Aia nu au nici o treaba cu viata mea.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Deci ei merg in Iad pentru ca Dumnezeu a hotarat sa se nasca si sca creasca hindu? Deci Dumnezeu nu le da nici o sansa la mantuire.

| Kalla a răspuns (pentru mODIN):

1.Nu Dumnezeu decide ce religie ai.Ai auzit vreodata de liberul arbitru? Daca nu era asa ceva acum nu erau atei sau pagani.Eram toti crestini nu crezi?
2.Desigur ca le da. Odata ce trec de partea cealalta cel mai important lucru este inima. Dumnezeu stie ce avem noi in inima si in cap.El decide si daca persoana respectiva a fost asa cum vrea Dumnezeu atunci sa stii ca chiar are mai multe sanse sa ajunga in rai decat multi crestini.

| mODIN explică (pentru Kalla):

Cum adica liber arbitru? Ei cresc in familii hindu si sunt invatati asa toata viata la fel ca tine cu crestinismul. Poate nici nu stiu ca mai exista alte religii! Sunt multe sate in India care nu au acces la lumea din afara. Oamenii din ele cum ai vrea sa afle de Dumnezeu? Si mai sunt si minuniile lor.A fost un tzunamii acum ceva vreme, iar singura cladire din apropiere care nu a fost daramata era o biserica hindu.Si exista si o statuie care plange lapte.Deci Dumnezeu le mai pune si minuni ca sa nu aiba de ce sa-si schimbe religia si dupa ii pedepsete pentru ca nu au facut-o?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kalla):

Sa fim seriosi, nu va pasa de "sufletul" cuiva, dar vreti sa aveti voi dreptate, vreti ca nimeni si nimic sa nu va contrazica, asta insemnand ca detineti adevarul, credeti ca amenintand cu iadul o sa faceti lumea sa taca, da, da, cum zicea un amic de-al meu, "trei lucruri nu pot fi ascunse pentru mult timp: Soarele, Luna si adevarul."

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Numai da atentie unei persoane care nici macar nu stie ce e aia religie

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Eu stau pe net de plictiseala, pentru amuzament laughing, partea naspa e ca nu imi prea raspund crestinii, si apoi auzim ca e plin site-ul de atei, cand de fapt e incapabilitatea lor de a da un raspuns acceptabil. laughing

| mODIN explică (pentru Mădă0611):

Cam asa laughing

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu si eu dar cu fata aia nu are rost pe bune eu o am la ignor cadou de craciun, numa raspunsuri proaste da, habar nu are de biblie, fumeaza la 14 ani se da mare crestina tu esti maica tereza pe langa ea

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Mie imi place de ea, nu in sensul ala, adica gay, asa ca persoana crestina. big grin

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Te inteleg

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Pentru ca, nu stiu ce este iadul, ai cui crestini sunt, au luat locul lui Dumnezeu de judecator.

| mODIN explică (pentru PorumbRodica1965):

Parca oamenii nu au voie sa se judece intre ei.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru mODIN):

Daca unii se cred mai mari si mai puternici, (Eclesiastul 8:9)si ii privesc de sus pe cei slabi pe care ii si asupresc.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru mODIN):

Martorii lui Iehova, au dreptul sa-i judece pe toti ceilalti, crestini sau nu. Adica doamna Porumb!hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma blegule ma? pai fara Dumnezeu, ESTI in iad deja.esti pe drumul care te duce acolo.este pavat cu tot ce e placut ca sa te atraga si sa nu te ratacesti.curvie,sex.muzica ordinara,tigari, bautura, droguri, vorbe urate, intoleranta si prostie.nu ai cum rataci calea asta. eiii cand ajungi o sa vezi unde e de fapt.pana atunci mergi sanatos, tinete dupa marea turma.nu exista iad.deocamdata numai cale spre el.crestinii ameninta cu iadul? esti prost.vezi ca indicatoarele te-au pacalit si ai gresit drumul.doar atat, nu te amenint.ai ales, iti doresc succes.cu regret, dar daca asa ai ales nimeni nu se pune impotriva.ba din coontra. multi crestini apuca aceeasi cale.foarte multi. puuutiini merg pe calea stramta.si rari. aproape nu se vede unul cu altul de rari ce sant.dar sant pe drumul bun.

| mODIN explică (pentru anonim_4396):

Ma omule! Tu ce nu pricepi ca eu nu cred in basmele tale de adormit copii? Degeaba ma ameninti cu iadul!

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Sufletul nu e materie, iar focul e materie, sufletul e perfect ( pur ), dar focul nu! Te-ai ars vreodata la mana? Cat ai rezistat cu focul arzandu-ti pielea? Ai rezistat mai mult de 5 s? Cum crezi ca un om ar putea rezista o infinitate? E al dracului de aberant cum sa nu-ti dai seama? O am uitat tu esti un fricos din cate am observat, tu crezi in dzeu doar de teama iadului, nu-i mai fa pe altii blegi, fricosule! La varsta ta satraiesti cu o asemenea anxietate, ar trebui sa mergi la psihiatru! Curvia, sexul, muzica, tigarile, bauturile, drogurile, vorbele urate, prostia, toate vin de la om, ca asa este el ca fiinta, nu de la capra din dulap. Deci blegule invata sa-ti controlezi si tu frica, ca nu e bine sa fii asa fricos, ai putea innebuni foarte usor cu o asemenea frica de personaje din basme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Toth? sant otelar ma trudila.as putea sa-ti vorbesc despre arsuri,in ochi, urechi, in gat, pe piele in orice punct al corpului chiar si acolo unde nu ajunge soarele niciodatamcum se spune, fiindca in 30 de ani am turnat otel cat nici nu visezi tu.cat rezist cu un strop de otel pe oiele? exact cat sa torn ttrei probe de otel, din lingura de probe, in cochiliile respective.doar in ochi nu rezist.de cate ori mi s-a intamplat, am cazut in genunchi de durere.frica? tu vorbesti de frica? e ca atunci cand un grup de tineri, au atacat cu cutitele un mosneag care facuse doua razboaie si, luptase cu tancurile rusesti. oooofff. puiule, ooofff.o sa mai cresti lasa, nu-ti fa probleme.

| SarcasmBoy a răspuns:

Ca sunt prea intoxicati cu religie.

| Marius511 a răspuns:

Si daca un ateu nu crede in Dumnezeu asta inseamna ca Dumnezeu nu exista? exista si va fi o surpriza placuta sper pentru el sa afle ca El era totusi,, iubirea.

| mODIN explică (pentru Marius511):

Si daca un cretin crede in Dumnezeu inseamna ca exista?

| Scarbo a răspuns (pentru Marius511):

Stiai ca iubirea e doar o iluzie, si cu ceva antrenament iti poti sterge acest sentiment, stii cum cat de scarbos este sa vezi lumea prin aceasta iluzie?

| ToaderAndrei a răspuns:

Ateii nu cred in Dumnezeu nici in satan sau in iad, dar, primul pacat e ca nu cred in Dumnezeu, iar al doilea, sunt desfranati.

| mODIN explică (pentru ToaderAndrei):

Cum adica desfranati?

| sti11ness a răspuns:

Un adevarat crestin nu ameninta. Ci doar incearca sa-l aduca pe celalalt pe calea care el o considera CEA BUNA.

| CalatoriSpreCer a răspuns:

Nu Crestini ci Cuvantul Lui Dumnezeu care vrea sa ii faca constienti ca exista viata vesnica si depinde ei locul pe care il aleg locul in care vor pierde vesnicia. Rai sau Iad

| clodis02 a răspuns:

Datoria omului este de a se documenta. Daca el nu a descoperit adevarul este din vina sa.Trebuie doar sa privesti lucrurile dintr-o perspectiva neutra.Din ce observ tu esti foarte revoltat impotriva crestinilor...de parca ti-ar fi facut ei ceva.

| mODIN explică (pentru clodis02):

Uite ce mi-au facut:
1.M-au indoctrinat cand eram mic si nu puteam gandi singur
2.Din cauza lor trebuie sa invat prosti la scoala cum ar fi teoria creationista
3.Nu ma afecteaza pe mine direct, dar din cauza lor au murit milioane de oameni nevinovati
4.Ei sunt mereu revoltati impotriva muzicii rock.Mereu vor sa cenzureze tot.Adica de ce apar la televizor melodii pop tampite gen:Jesus Take The Wheel dar majoritatea nici nu au auzit de Gorgoroth, Deicide, Vital Remains etc.
5.Colindele...
6.Pur si simplu ma enervea faptul ca oameni "maturi" cred in basme de genu.
7. Oamenii astia se min singuri. Dumnezeu bun si milostiv inunda toata planeta plina de ANIMALE nevinovate si lasa doar 2 din fiecare in viata pentru ca asa avea el chef.
8.Religia impiedica dezvoltarea.Descopereai ceva in evul mediu in Europa:considerat vrajitor si ars pe rug.

Iti ajung atatea motive sau mai vrei?

| clodis02 a răspuns (pentru mODIN):

Te deranjeaza crestinismul pentru ca cenzureaza anumite lucruri care tie iti plac.Dar cum am mai spus mai inainte:Incearca sa iei o atitudine neutra...sa gandesti la rece.Te-ai gandit ca poate acele lucruri cenzurate intr-adevar nu sunt bune? Crestinismul este cum este. Daca ar fi sa iti gasesti o religie dupa poftele si placurile tale tot la ateism te-ai intoarce.
In legatura cu moartea a milioane de oameni omorati...nu confunda religia cu crestinismul.Cand vorbesti de religie la nivel de tara nu mai incape vorba de credinta...toti sunt corupti, dar nu numai, chiar si la nivel mai mic. Judeci dupa reprezentantii actuali ai crestinismului, cand de fapt adevarul se descopera cercetand.

| Kameh666 a răspuns:

In mintea lor probabil pentru a-i face pe atei oi care-l slujesc pe Dumnezeu doar din teama de nu a ajunge in iad /pedepsiti.