| An0N1M a întrebat:

Ce inseamna "sa fii prost"?

Răspuns Câştigător
| Artegor a răspuns:

Sensul de baza al cuvântului "prost" este "om de rand, om simplu"(dacă ții minte ce zicea Lăpușneanu despre țărani: proști, da' mulți). Având în vedere faptul ca oamenii simpli, pe vremea aceea(și o parte chiar și acum), nu erau oameni cu multa carte, s-a modificat sensul cuvântului din "om simplu" în "om care știe puține". In ziua de azi se confunda cu incompetent, inapt și altele de genul.

27 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Baga-te pe intrebarile si raspunsurile mele.In mod sigur vei afla.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un om lipsit de inteligență, fără judecată sau a da pe-afară de deșteptăciune!
Pa, pa.

| miradoniz a răspuns:

hee hee Eu cred ca fiind un cuvânt depreciativ, majoritatea îl folosesc pentru a desemna ce nu le convine la alta persoanahee hee

| mgtow a răspuns:

Nu gandesti bine faci chestii iesite din comun vorbesti ca un analfabet, etc.

| KyraW a răspuns:

A fi slab informat pe un subiect, sau mai multe

| Zazu a răspuns:

Prostia este un handicap,. Prostia este o disfunctie. Ceea ce stim noi despre prostie este cu totul altceva,a fi naiv,a avea un nivel de cultura generala scazut, a inghiti orice mizerie care ti se spune.A nu avea capacitatea de a asimila, de a simti curiozitate pentru ce te inconjoara, de a nu reactiona la stimuli, este un handicap pe care noi il numim impropriu prostie.

| AlexSM86 a răspuns:

Prost e ala care nu s-a intrebat niciodata daca o fi prost si care in anumite situatii nu-si pune intrebari despre el insusiwinking
PS: multi n-or sa inteleaga ce am vrut sa spun si prin commenturile lor or sa-ti dea cateva definitii despre ce ai intrebat tu mai sus laughing)

| Kaℓi a răspuns:

Cineva, nu mai tin minte cine... spunea ca "un prost poate pune mai multe intrebari decat poate da raspunsuri un intelept"winking

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Sa nu stii ce inseamna prost sad

| Catheryne a răspuns:

Sa nu sti sa te comportiwinking

| adrian_6090 a răspuns:

Tu ce zici ?

| Nymphetamine a răspuns:

Sa nu te duca capu'.

| TheFreak a răspuns:

Justin Bieber.

| iGăust a răspuns:

Sa te cheme An0N1M.

| IoanaKincaid a răspuns:

Pentru mine, o persoana proasta are urmatoarele,, calitati":
-nu stie sa scrie
-nu stie sa vorbeasca manierat
-se crede cel mai smecher
-ia in ras pe toata lumea si nu are nici un fel de limita

| JohNNN a răspuns:

Uita-te in oglinda si vei afla (:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa fii prost inseamna sa fii neinformat.Fii binecuvintat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint de acord cu primul raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ah,prostia! Chestie de moment.
,,Daca nu exista intrebari stupide, atunci ce gen de intrebari pun prostii? Devin brusc destepti in timp ce pun intrebarile?,, Scott Adams.

| BrokenAngels a răspuns:

''Sa fii prost", inseamna a nu gandi logic, a face lucruri pe care un om normal nu le-ar face.

| SquirtleBaby a răspuns:

Edaeda12 daca gandesti mai lent nu inseamna ca esti prost.procesezi mai greu.atat

| Wassup a răspuns:

Sa nu stii nimic.

| DouăPuncte a răspuns:

Sa fii prost-fara rost

| MoGaCm a răspuns:

Prost inseamna un om simplu sau care are putina inteligenta.In ziua de azi se confunda cu incompetent, inapt și altele de genul.

| norby555 a răspuns:

Sa ai un coeficient de inteligenta scazut.

| edaeda12 a răspuns:

Sa nu ai capacitatea de a gandi...sau a gandi intr-un mod mai lent decat ceilalti