| AGGA a întrebat:

Ce inseamna pentru voi un om "prost"?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Acelasi om pe care-l vad mereu neschimbat in fata oglinzii dimineata.

19 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Un om care se multumeste cu raspunsurile date de altii si nu are nimic de adaugat.Care nu are ambitie si nu tinde spre mai mult pe plan intelectual.Care se complace in a fi mediu, banalraised eyebrows

| Arthur a răspuns:

O caracteristică a prostului, după care pot fi usor recunoscuti, este faptul că sunt foarte mândri în prostia lor. Şi mai este o vorba : Cu omul neşcolarizat, te lupti un pic şi-ai câştigat, dar duci o luptă colosală, cu prostul care are şcoală. Şi încă ceva : cică femeile ne pot prosti foarte uşor. Oare după aceea rămânem aşa?

| Flav a răspuns:

@hombre- eu schimb oglinda, mi-as schimba si fizicul. Dar mi-e teama ca prostia tot nu dispare.

| Vizitiul a răspuns:

O persoana pe care o poti duce usor de nas, fiind insuficient informata.

Abh
| Abh a răspuns:

Un om incult care nu vrea sa progreseze.

| Hombre a răspuns:

Opusul desteptului. Flav am ras cu lacrimi amice, schimba oglinda. Oglinda, oglinjoara cine e cel mai...ha ha ha.

| remus a răspuns:

Simt o oarecare usurare ca nu sunt unic! laughing

| AvalohAlyn a răspuns:

Cu o cultura generala scazuta.

| arrriadna a răspuns:

Pt mine ( prostia o defineste fiecare in facut de valorile proprii) un prost este acela care are intotdeauna impresia ca are dreptate, e perfect si nu mai are ce invata. De asemeni definesc prin "prost" si o persoana lipsita de perspectiva din cauza autosuficientei.
Cultura "se face", daca exista curiozitate. Inteligenta se dezvolta, capacitatea de a invata se antreneaza, memoria se antreneaza, naivitatea are farmecul ei, perspicacitatea se poate antrena cat de cat, politetea se desprinde din bunul simtz, umorul apare din obiectivare... Dar daca nu-i niciuna din aceste abilitati - cam prea mult, nu crezi?!
Pt mine un prost e un "autosuficient tern si lipsit de curiozitate". Dar si Aditzu are dreptate...

| Daiana90 a răspuns:

Iti dau un exemplulaughinglaughing am avut un coleg care la scoala nu stia sa-si lege sireturile si in clasa a 7 nu stia sa citeasca calumea.Nu se descurca la nicio materie si are un mers de zici ca sta sa cada din picioarelaughing. Ata e un tip ca sunt mai multe tipuri de oameni prostilaughing.

| Silviu591 a răspuns:

Un cocalar

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Un om prost nu este cel pe care-l duci usor de nas. Acela se numeste naiv. Naivitatea se naste din lipsa de experienta si se poate indrepta iesind in lume. Omul prost nu este nici cel care are o cultura generala aproape de 0 si nu poti vorbi cu el despre Kant, incalzirea globala sau mai stiu-eu-ce ce teme pretentioase se mai vorbesc in grupurile intelectuale. Acela se numeste incult. Am vazut multi oameni inculti in posturi de conducere si am vazut tot atatia prosti cu diploma care se vaitau ca seful e un tampit fara scoala. Prostul este asadar, cel care nu se poate descurca in societate si nu-si poate atinge scopurile propuse, dar in special are o capacitate de invatare minima.

| Nita a răspuns:

O persoana needucata, nesimtita.

| LCD a răspuns:

Un om care nu gandeste o vorba inainte sa o scoata pe gura, care are o pregatire slaba...si mai ales cei care se cred superiori si se cred ceea ce nu sunt.asta include si alte ''complimente''

| florinbrasov a răspuns:

Eu mă feresc să cataloghez pe cineva în vreoun anume fel.
Cred că pentru mine prost ar însemna un om care nu ia absolut deloc decizii rezonabile pentru el si viitorul lui;. Pornind de la această premisă a mea, rezultă că nu există oameni proști, așa că nu pot cataloga pe nimeni drept "prost".

| alexaalexandra a răspuns:

Sunt multe intelesuri pentru "prost"
fara minte, fara cultura generala, usor de manevrat.

| Kalle a răspuns:

Incapabil de a gandi ca un om normal

| Aditzu1988 a răspuns:

Eu zic ca toti suntem prosti in felul nostru.Eu consider ca o persoana zice ca e proasta despre o alta persoana cand sunt in conflict de "interese" daca pot spune asa.Adica sunt in neconcordanta.totusi e o intrebare la care raspunsul difera in functie de persoana zic eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unul ca mine care alta traba la ora asta nu are