| bleakk a întrebat:

Ce inseamna sa te cunosti pe tine? Ne putem cunoaste in totalitate? Suntem standardizati in vreun fel, in sensul ca suntem bine definiti ca persoane sau ne putem modela/schimba oricat/oricum din cauza influentelor care sunt? Si aici apare relativismul?

4 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu există om care să se cunoască în totalitate.Îţi poţi cunoaşte reacţiile şi sentimentele, dar nu pe tine ca persoană. Oamenii sunt mereu într-o continuă schimbare. Timpul o dovedeşte.Şi se ştie faptul că toţi oamenii sunt diferiţi.Dar se mai ştie şi că niciodată nu vei afla la ce te poţi aştepta din partea lor.Ar fi multe lucruri de discutat.

| sappy a răspuns:

Nimeni nu se poate cunoaste in totalitate mai ales pentru ca multi nu sunt interesati decat de superficialitatea fiintei lor! Standardizati nu suntem, fiecare om isi construieste personalitatea diferit si poate imbunatati pe parcursul vietii ce ii lipseste! Limitarea nu poate sa fie aplicata decat daca nu doresti sa descoperi mai mult!

| suffarstar a răspuns:

Sa te cunosti pe tine inseamna sa elimini din tine toate credintele si ideologiile cu care te-au manipulat altii sau te-ai maipulat tu insuti. E momentul cand acea voce interioara esti tu, altceva sau altcineva nu mai exista.

| DavidMiron a răspuns:

Toata lumea se cunoaste pe sine, insa ceea ce multa lume nu stie este ca mintea nu este controlata total de noi. Mintea este un rezultat al subconstientului. Noi luam informatii din "magazia subconstientului" si apoi la folosim in minte, insa ceea ce se afla in subconstient este influentat direct de lectiile invatate din viata, precum si experientele, emotiile traite si conceptiile.

Daca vrei sa stii mai multe, te invit pe : www.minteasicorpul.ro