| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Ce inseamna visul? Prin ce proces se formeaza? Ce reprezinta si de ce se formeaza?
Vreau toate explicatiile ce le aveti (atat cele conventionale cat si cele mai putin conventionale)

In cazul meu (desi se spune ca nu putem visa decat ce am vazut in timpul vietii) va spun ca am avut Deja-vu-uri din vise chiar in viata reala. La ani de zile dupa ce am visat.

16 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Visul o retea care leaga cu ceilalti visatori. de aceea visam oameni si in vis, deoarece santem conectati cu ei.
DE ACEA TELEPATIA in timpul somnului este mai reusita decat in timpul de trezire, deoarece frecventa cerebrala in timpul visului, are aceeasi unda cu persoana de contact. (unde cerebrale)

Psihometria Locului este in stransa legatura cu fenomenul de deja vu. Evenimentele in special cele marcate puternic de sentimente, lasa deseori urme, care se imprima in locul unde apar, iar acestea pot fi citite si deslusite.
Proiectiile eterice in general calatoresc in sau foarte aproape de lumea fizica. in care intregul corp fizic este transferat intr-o alta locatie (teleportare), sau cazuri in care corpul fizic exista si actioneaza in doua locuri diferite in acelasi timp (bilocatie).

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru Miauti):

Multi sustin existenta telepatiei si spun c-au auzit gandurile altor persoane fara ca respectivele persoane sa scoata nicio vorba. Mai ales in cadrul experientelor psihedelice si in vis. Sunt care zic ca substantele halucinogene te duc in aceeasi dimensiune ca si visul, unde telepatia este posibila.

| slyde a răspuns:

Cand dormi, ti se intampla sa visezi si uneori tii minte ceea ce visezi. Asa se face ca te surprinzi gandindu-te la ceea ce ai visat si la modul in care acele imagini ti-ar putea influenta viata. Cu siguranta te-ai intrebat nu doar o data ce inseamna daca visezi apa, foc sau vant. In majoritatea cazurilor, este vorba atat despre o semnificatie pozitiva, cat si de una negativa, in functie de context. Iata cateva dintre semnificatiile clasice, mai mult sau mai putin adevarate.

Apa este sursa a vietii si a purificarii; este un semn bun daca curge lin. Daca visezi o inundatie ea poate prevesti un pericol. Apa este materia care curata chiar si sufletul de pacate, ne permite sa ne vedem greselile si ne ajuta sa scapam de ele.

Focul este si el purificator adesea fiind arse lucrurile contaminate cu microbi. Focul poate fi insa si devastator. In acest caz el simbolizeaza excesul si dorintele nelimitate.

Animale

Cainele, desi este simbolul fidelitatii, si el poate avea o semnificatie negativa, exprimand supunerea. In functie de context, mai poate reprezenta si sexualitatea pervertita.

Calul - daca visezi un cal salbatic, el exprima dorinta salbatica ce trebuie imblanzita. Daca este insa insotit de calaret, este stapanit si are o conotatie pozitiva: infranarea dorintelor.

Sarpele simbolizeaza mandria si tradarea. Fie cineva iti va insela increderea, te va minti sau iti va ascunde ceva, fie face o fapta la care nu te astepti si prin care te dezamageste. Se mai spune ca daca ai visat un sarpe, ziua urmatoare va bate puternic vantul sau va fi seceta.

Pasari inseamna elan si ascensiune. In sens negativ, reprezinta imaginatia si visele care zboara fara insa a tine cont de granitele realitatii.

Parti ale corpului

Capul reprezinta spiritul. Un cap cu chelie simbolizeaza un spirit sarac, parul fiind expresia fortei interioare.

Piciorul prevesteste un drum sau progres. De asemenea, un picior frumos inseamna dragoste si armonie, iar unul rupt, infidelitate sau boala.

Fruntea - aceasta parte a corpului simbolizeaza curajul, indrazneala si faptul ca iti vei gasi alinarea alaturi de cineva drag.

Culori

Albastrul inseamna coborarea in profunzimea finite noastre, in subconstient, pentru a descoperi greselile si faptele care ne-au facut sa ne pierdem pofta de viata. In sens negativ, inseamna ca te lasi in continuare invaluita de greseala.

Galbenul este culoarea soarelui, deci a veseliei si luciditatii. Ea poate insemna si orgoliu ranit, gelozie. Galbenul auriu este intelepciune, cel aramiu egoism, iar cel palid o dezamagire.

Verdele reprezinta culoarea naturii si a sanatatii. El simbolizeaza sanatate, prosperitate si bucurie.

Rosul, desi este culoarea entuziamsmului pentru viata, de multe ori simbolizeaza sange, dorinta sexuala sau pasiune. Poate te-am ajutat dar daca nu ..eu cred ca spiritul tau calatoreste cand visezi mi s-a intamplat sa visez raiul. si alte chestii.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru slyde):

Imi pare rau, dar te contrazic. Pentru tine, apa este esenta vietii si a purificarii. Visele sunt date de subconstient. Daca un om s-a invatat cu apa ca fiind lucrarea lu' dracu, numa purifiare nu-i cand se viseaza la bazin.

Visele sunt modul in care mintea ta, mai exact, subconstientul(da, voi repeta acest termen deoarece in jurul lui se invarte tot) pune informatiile in ordine. Nu e asa ca dupa o problema emotionala, un somn bun te face sa te simti mai bine?
Este si demonstrat stiintific: Daca un om este trezit spre nu intra in ciclul REM(Rapid Eye Movement) timp de mai multe seri, acesta va avea probleme de concentrare, crize nervoase. In prima seara de somn "linistit", va incepe mai repede sa viseze.

Visele au o semnificatie pe care doar TU o stii. La fel ca si semnele care iti indica faptul ca visezi. Am vazut pe mai multe site-uri de care te invata sa visezi lucid cum cei care posteaza iti impun niste factori ce-ti indica starea de visare. Este gresit! Doar tu stii care-s semnele viselor tale.

Fiind date de subconstient, visele sunt alcatuite 100% din amintiri. Cred ca ai vazut "Inception". Ideea de arhitect al visului este cat se poate de reala. Ieri ai vazut un perete rosu, azi unul galben, iar la noapte ii vei vedea uniti, ti se va parea ceva nou.

Am mai spus-o pe aici: premonitiile(de orice tip) sunt deductiile facute de catre subconstient. Acesta are o capacitate infinita de a calcula logic: Tu vezi o cometa din greseala, pe cer, fara sa iti dai seama. Habar n-ai ca a fost o cometa, habar n-ai ca ti-a gadilat bastonasele celea din spatele ochiului. In schimb, subconstientul proceseaza pana si data la care va mai trece iarasi pe langa pamant. Din anumite motive, tu visezi cometa inainte cu zi inainte de a doua vizita a ei.

Daca ai neclaritati, sau daca am gresit undeva, claxoneaza-ma.

| MultPreaInteleptulTractorist explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Intrebarea e :
De unde vin deja-vu-urile atunci? Ca probabilitatea existentei unei alte vieti in trecut e de un infinit de ori mai mica!

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Deja-vu-urile sunt aceste "premonitii" pe care nu le-ai constientizat. N-au legatura cu vietile anterioare. La cat de puternica e senzatia, ti-ar veni si restul de amintiri(ca o avalansa).

Dar asta nu inseamna ca vietile anterioare nu au cum sa exista. Eu, unul, cred in ele.

| Mădă0611 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Cica ar fi vorba de un decalaj intre perceptie/receptarea unui stimul si prelucrare/constientizare.

| doctorandus a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Deja-vu este activarea eronata a unui circuit cerebral, activare care-ti lasa impresia ca ai mai vazut o scena pe care n-o mai vazusei de fapt niciodata.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru doctorandus):

Este demonstrata stiintific treaba cu circuitul cerebral? Link(-uri).

| Miauti a răspuns (pentru slyde):

ViseleSmulgGratii a zis bine. De exemplu apa semnifica necazul. Majoritatea interpretarilor sant luate din viata reala (apa spala), nu din semnificatia pe care o are in vis.

| doctorandus a răspuns:

Ce functie are zgomotul de la frigider? Ce scop serveste el? Pai, nu serveste la nimic, este doar un produs secundar al functionarii mecanismului de racire.

In timpul somnului anumite parti din creier raman treze si stimuleaza in mod haotic cortexul vizual, iar alta parte din creier incearca sa lege aceste imagini haotice intr-o poveste coerenta. De aici rezulta atat legaturile dintre scenele din vis cat si caracterul lor haotic, uneori absurd.

Freud si Jung au indrugat verzi si uscate despre vise incat pentru noi este aproape de neconceput ca visele nu ar fi pline de simboluri ale subcontientului. Totusi, visele s-ar putea sa nu aiba niciun fel de functie si simbolurile din ele sa nu transmita niciun mesaj de la inconstient. Ca dai visului un sens, asta o faci dupa ce te trezesti si visul a incetat.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru doctorandus):

De ce cand te trezesti dupa un vis, esti mai odihnit, iar daca o faci in timp ce acesta se desfasoara,(chiar daca ai dormit cat trebuie) abia te dezlipesti de pat?

| doctorandus a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

La mine nu-i valabila chestia asta.