| caraiman1 a întrebat:

Ce intelegeti voi prin sintagma "om integru"? considerati ca faceti parte din aceasta categorie? de ce? argumentati, va rog!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un om integru este un om care nu se lasa influentat de niciun fel de interes, pastrandu-si coloana vertebrala si ramanand ferm pe pozitie in aproape orice situatie, actionand conform convingerilor proprii chiar si atunci cand are de pierdut.
Imi place sa ma consider un om integru, considerand ca situatiile in care m-am lasat corupt in vreun fel au fost pur exceptionale.

| dof21 a răspuns:

Om cu, culoana vertebrala, care nu pleaca, capul. Unul care are principii bine stabilite si pe care nu le incalca decat daca este independent de vointa lui sau altfel s-ar intampla ceva rau umanitatii, poporului, subordonatilor, familiei etc.

| anca_3211 a răspuns:

Inteleg prin aceasta sintagma un om cinstit, de onoare, care tine mai mult decat la orice la demnitatea sa, insa in zilele noastre este greu sa iti mentii integritatea. Eu una, mai am de mancat multa mamaliga pana sa ajung o persoana integra.
Stima!