| MskDesign a întrebat:

Ce legatura vedeti intre Soare si Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Soarele o stea cu o putere enorma pentru noi oameni, iar daca nu ne apropiem prea tare si nu ne indepartam prea mult ne ofera multe beneficii favorabile vietii.

Dumnezeu o fiinta cu o putere enorma pentru noi oameni, iar daca nu incercam sa fim ca el apropiindu-ne prea tare de el si nu ne indepartam prea mult de cuvantul sau ne ofera multe beneficii favorabile vietii.

Sinonime?!?

23 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mai degraba o legatura cu Satan. Ambele incep cu S.happy

| Wehrmacht a răspuns:

Si Soarele si religia te pot "orbi"(beleste ochii la soare sa vezi ce bine vezi dupa 1-2 min.).

| Musique a răspuns:

Acolo e iadul.

| darrio2007 a răspuns:

Nu are nici o legatura.Soarele este un corp ceresc iar Dumnezeu are legatura cu religia.

| RAY a răspuns:

Cica dumnezeu nu vedea nimic si a facut soarele sasi vada mutra

| neutrino a răspuns:

Soarele a fost facut pentru ca noi oamenii sa-L putem vede pe Dumnezeu.

| sublime89 a răspuns (pentru neutrino):

Tu-l vezi pe d-zeu? Unde? laughing

| Mădă0611 a răspuns:

Vad legatura pe care au facut-o altii. In trecut oamenii venerau Soarele, el era cel care dadea viata, dupa solstitii si echinoctii au fost stabilite cele mai importante sarbatori crestinesti (dumnezeu cu d mare cica ar fi zeul crestinilor, Yhwh, cu d mic ar fi creatorul lumii); 21-22 decembrie - solstitiul de iarna, 3 zile Soarele pare ca sta pe loc iar din 25 incepe sa urce, cand ziua devine mai lunga decat noaptea, "nasterea Soarelui" (nasterea lui Iisus), iar primavara, echinoctiu de primavara, Soarele trece in emisfera nordica iar aici natura "reinvie", "viata invinge moartea" (invierea lui Iisus).

| sublime89 a răspuns:

Eu nu vad nicio legatura pentru ca nu cred in d-zeu, dar cei care cred vor spune ca soarele a fost facut d-zeu pentru noi si ca e "Sfant". Asta se intampla cand nu cunosti despre ce e vorba (si nici nu esti prea curios sa afli).

| Wøodenpints a răspuns:

Pentru unele culte, soarele este și el tot un zeu.

| Lizzu a răspuns:

Absolut nici una.
Tu vezi vreuna?

| Duucu a răspuns:

Dumnezeu ajută ca Soarele să se învărtă în jurul pămăntului.

| ErrorFound a răspuns:

Prin Soare era reprezentat un zeu la egipteni.
Intre Soare si DUMNEZEU, nu vad nici una.
Diferenta e ca Soarele exista.

| Kalla a răspuns:

Nu suntem la religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu cred ca Dumnezeu o facut soarele.rolling on the floor)))))))))))

| Iunona a răspuns:

Mai debraba vad legatura intre soare-simbol si divinitate-simbol. Adica, ok Ra era zeul soare, in crestinism pana inainte de Soare si Pamant nu era nimic, s.a.m.d Depinde cum te raportezi la Dumnezeu pentru ca poate fi soarele obiectul creat sau soarele creatoru. Dar vb strict de simboluri.

| Jokerashul a răspuns:

N-are nici o legatura.Soarele este o stea una dintre milioanele de galaxii iar Dumnezeu este o intruchipare religioasa a creatorului agreata de crestini.

| MskDesign explică (pentru Jokerashul):

Trebuie sa fie o legatura, dau funda pentru un raspuns multumitor!

Răspuns utilizator avertizat