| FortaUniversului a întrebat:

Cum il vedeti voi pe Dumnezeu? Ce credeti ca e? Cum intrati voi in contact cu el?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Duh.Cine se inchina Lui, se inchina in Duh si adevar.Prin rugaciune am partasie cu El.Cand imi plec genunchii inaintea Lui, El este acolo.Imi asculta rugaciunea, ma mangaie, imi trimite ajutor si imi raspunde la rugaciuni.

7 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

Ca o pe**a si am raspuns la toate 3laughing

| blueangel99 a răspuns:

1.Nu am o viziune personală asupra lui Dumnezeu. Cam ce am văzut în icoanele de la biserici.
2.Nu ştiu ce răspuns să-ţi dau
3.Hm...păi la şcoală am învăţat că noi, creştinii comunicăm cu Dumnezeu prin rugăciune.
Pa, pa!

| Hohenheim a răspuns:

1. Ca pe o arma.
2. O arma folosita pentru a mentine lumea ignoranta prin frica de a fi trimis in iad.
3. Nu exista.
P.S.: But thats just me.

| ramonica1979 a răspuns:

Cum il vad eu pe Dumnezeu?
Acum 16 ani am ales sa traiesc pentru El, sa renunt pa pacatele mele si sa fac voia lui si dupa toti acesti ani pot sa iti spun multe lucruri despre cum este El.
In primul rand este bun, este dragoste si rabdare, un tata bun care niciodata nu da inapoi si care nu isi incalca niciodata promisiunile.
In al doilea rand, este drept, sfant, curat, pur, un dumnezeu care nu poate sta in prezenta pacatului. Oamenii spun asa: daca Dumnezeu este bun cum poate trimite oamenii in iad. Nu Dumnezeu ii trimite in iad, ei aleg sa mearga acolo, pentru ca, in bunatatea lui El ne-a dat o cale de eliberare, L-a trimis pe Fiul lui sa moara pe cruce si prin Isus noi putem fi iertati de pacatele care ne condamna si astfel sa intram in prezenta tatalui. Dar oamenii ce fac? refuza si spun despre El ca nu e corect, ca nu e bun, ca e razbunator etc. Oamenii vor sa mearga in cer, dar in modul lor propriu nu asa cum a stabilit El.
Si cum intru in contact cu El?
Dumnezeu ne-a dat ceea ce se cheama rugaciune. Prin rugaciune poti intra in contact cu Dumnezeu, de asemenea El ne-a lasat biblia, cuvantul lui, prin care el vorbeste si calauzeste. Il poti cunoaste pe Dumnezeu asa si nu numai. Mai sunt visele prin care uneori el vorbeste. Bine, nu orice vis inseamna ceva asa cum zic oamenii...visez un urs si ...inseamna ceva. Nu. Ma refer la vise care au o insemnatate deosebita si stii ca El a vorbit. Eu am patit asa, si am stiut clar ca e dumnezeu care a incercat sa imi comunice ceva.

| cryssu2008 a răspuns:

Eu sincer mi-l imaginez ca pe un mos cu barba alba si mare, care sta pe tronul sau si se uita la lumea asta atat de schimbare. Cred ca fiecare om, care vrea sa ia legatura cu el, o face prin cea mai simpla metoda. Rugaciunea! Cine vrea sa fie ajutat trebuie sa se roage, dar si sa multumeasca, nu numai sa ceara.

| Lace a răspuns:

O să fie ciudat ce-o să spun, dar acum câţiva ani credeam că e bunicul meu.Nu intru în contact cu el şi nu am intrat de ani buni.

| UnZambetPentruToti a răspuns:

Eu vorbesc cu dumnezeu prin rugaciune. el stie ca vorbesti cu el. el te ajuta. comunici cu el si prin biserica. important. este tatal tau si il ai in inimioara