| AvalohAlyn a întrebat:

Ce lucruri credeți că contează cu adevărat în viața?

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Toate contează, dar depinde cât de implicat ești în fiecare. Dar, dacă ar fi să alegem dintre caracterul unei persoane și situația materială a acesteia, bineînțeles că vom alege prima variantă ca și importanța.

| SG1995 a răspuns:

Sanatatea în primul rând
Autonomia de sine să fii dependent de nimeni
Familia
Prieteni și viata socială
Hobby-urle

| mentholinks a răspuns:

Niciunul. Doar viata conteaza, restul sunt lucruri, poti sa le ai sau sa nu le ai. Fericirea si implinirea vine din interior. Isus a spus ca Imparatia cerurilor este in interiorul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bogăția sufletească... Să urmăm poruncile lui Dumnezeu și să evoluăm d.p.d.v. spiritual. Și nu în ultimul rând să îi iubim pe semenii noștri și să le fim alături ori de câte ori au nevoie. Eu de exemplu mă bucur de binele altora, de fericirea lor. Mă bucur când îi văd pe colegii mei de la școală că glumesc, se distrează și de bucură de viață, chiar dacă știu că eu nu o să pot face asta niciodată din cauza problemelor pe care le am. "Dacă eu nu pot, măcar alții să poată"-asta e fraza după care mă ghidez în viață.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu mergi la specialist sa urmezi un tratament antidepresiv? Si sa iti dea si anxiolitice? Daca iei tratament si nu functioneaza inseamna ca sufera de vreo tulburare si pentru aceea doar psihoterapia functioneaza dar cred ca trebuia in urma cu cativa ani sa mergi la un specialist.eu vad ca esti o fata inteligenta nu pot sa imi dau seama de ce nu te poti integra intr-un colectiv, singura explicatie ar fi tulburarea de personalitate de tip schizoid sau schizotipal de esti asa sau ai avut traume, socuri emotionale nu stiu. tu ar trebui sa iti schimbi mentalitatea si sa fii mai optimista si sa incerci sa fi chiar tu acea persoana happy nu sa iti cladesti fericirea in colegi care acei colegi in lipsa ta ar putea sa te barfeasca si sa te vorbeasca de rau, eu cred ca poti fi un om normal dar ai un blocaj, vreo trauma din copilarie din cauza conduitei habar nu am. cunosc o persoana care se tot taie pe maini e si neingrijit da se descurca pe plan social destul de bine, bine nu cunoaste el pers cu studii dar asemenea lui cunoaste ogramada de persoane chiar persoane peste nivelul lui cred ca sufera de ogramada de boli psihice da nu e asa ca tine, daca nu e beat vorbeste destul de ok cu tine sau cel putin vorbea... daca el poate /putea nu vad tu de ce nu ai putea
Nu ai deloc incredere in tine asta e problema.

| Dandinelle a răspuns:

Tu, tu esti ce conteaza in viata ta.