| MeAgain a întrebat:

Ce materiale sunt izolatoare termice?

6 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

In general, materialele foarte usoare sunt izolante termic. Ideea este ca aerul este un izolant excelent, dar trebuie sa fie prins in ceva. Polistirenul expandat este ceva de genul 99% aer, ceea ce e bine. Alte materiale izolante mai sunt anumite tipuri de policarbonat cu pereti dublii.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Polistirenul si vata minerala. Astea doua izoleaza cel mai bine.

| Oleg20 a răspuns:

Dintre cele naturale aş alege pluta.

| Radu284 a răspuns (pentru Oleg20):

Pluta este buna, dar cam scumpa, si nu este cel mai bun izolant. Desi izoleaza foarte bine fonic.

| Oleg20 a răspuns (pentru Radu284):

M-am referit la cele naturale.

| GeaninaClaudia a răspuns:

Fibre de celuloza, polistirenul expandat, polistirenul extrudat, vata minerala de sticla