| corina977 a întrebat:

Care este proprietatea ce sta la baza utilizarii materialelor plastice ca bune izolatoare electrice? Dar ca izolatoare termice? Precizati o utilizare in acest caz.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Stabilitatea electronilor aparţinând atomilor materialului izolator.
Materiale plastice electroizolante : bachelită, PVC, textolit, sticlotextolit, polipropilenă, polietilenă, etc.
Termoizolante : policarbonat celular, polietilenă, polistiren, etc.