| RAY a întrebat:

Ce naiba stim de fapt noi oamenii cu certitudine 100%?

vorbesc de stiinta desigur

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cum spunea Sylvester James Gates, Jr., stiinta nu cauta adevaruri ci idei din ce in ce mai putin false. Adica modeleaza realitatea din ce in ce mai corect. Nicio teorie stiintifica nu e sacrosancta, orice teorie poate fi rasturnata daca apar dovezi convingatoare contra ei.

| RAY explică (pentru doctorandus):

Normal ca da, de asta se numeste stiinta nu dogma

| SG1995 a răspuns:

Cu siguranță percepția poate fi falsă, dar chiar și așa nu se poate spune că nu știm nimic. Filozoful și matematiceanul Rène Descartes spune:
"Cuget, deci exist."

Cu siguranță Descartes e fondatorul empirismului, dar în fizica modernă nu se poate vorbi de acceptarea unei dovezi doar pe baza datelor vizuale și efectelor imediate, de-asta cea mai mare parte a științei moderne își facilitează teoria pe baze matematice, etc.

| anamariarot a răspuns:

Că o să murim.

| BlackRose03 a răspuns:

Nimic.

| 393Dan a răspuns:

Am vazut azi un video pe Youtube si am realizat ca noi ce vedem si simtim, nu inseamna ca cu adevarat realitatea arata asa. Asta doar noi, prin prisma ochilor nostri si ce poate creierul nostru concepe, vedem noi asa realitatea.