| Ramy98 a întrebat:

Ce numar este scris cu cifrele romane "XXC"?

16 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

80.
"X" este egal cu 10 iar "C" este egal cu 100("C" de la Centa).
Deci 100 fara10 fara 10 este egal cu 80.

| Rapplex a răspuns:

Niciunul

| Eღilia62 a răspuns:

Este scrierea gresita a numarului 80.
Se scrie de fapt LXXX. Exista doar XC, care inseamna 90.

| wintage a răspuns:

Nu exista numarul ala...
C este 100 si normal numarul ar trebui sa fie 80 dar 80 se scrie LXXX.

| AdiSR a răspuns:

80 este numărul tău.

| AdiSR a răspuns:

Doar că nu este scris corect numărul 80

| xOneTwoThree a răspuns:

Pai e ff simplu.
X= 10 xx = 20.
C= 100.
Deci e 80. Pentru ca se scade 100 - 20.

| wintage a răspuns (pentru xOneTwoThree):

E foarte simplu... deci dupa criteriul tau, de fapt al vostru ca sunteti mai mult de o gramada, numarul 8 trebuie sa se scrie IIX? Cum suna?

| lifeisperfekt a răspuns:

Acest numar nu exista happy

| ellyd a răspuns:

Cred ca numarul e 80 pentru ca 100-20=80

| mihairacu a răspuns:

| ILoveUSoMuch a răspuns:

Draga mea,
XXC=80-pentru. ca:X=10 XX=20 C=100.Si daca pui numerele mici in fata celui mare trebuie sa le scazi:Adica din C=100 scazi XX=20...100-20=80.Asta e rapsunsul.Te pup!:*
Daca mai ai nevoie, da-mi un mesaj privat...O sa te ajut cu mare placere! Multumesc anticipat:*

| vladutzi011 a răspuns:

Xx=20,dar C este 100, si totusi daca era CXX era 120 dar asa nu stiu.

| Alexandra123456 a răspuns:

Nu exista un numar sub forma cifrelor romane XXC. Poftim acest site http://ro.wikipedia.org/wiki/Cifre_romane si daca ai nelamuriri in legatura cu cifrele romane si cele arabe te poti uita :). [ Funda, daca se poate :) :*]

| byencutzaloveanime a răspuns:

1 → I, 10 → X, 100 → C (inițiala cuvântului centum), 1000 → M (inițiala cuvântului mille). Cifrele V, L și D lipseau. Inițial se foloseau alte simboluri pentru 1000 - (I), pentru 10000 - ((I)), iar pentru 100000 - (((I))). Iar xxc= 80

| easylike a răspuns:

25 cred