| RAY a întrebat:

Ce parere aveti? as vrea raspunsurii la cei care cunosc evolutia umana

Daca ar fi dupa femei, cam 10% din barbati ar avea acces la imperechere.
De altfel, la multe specii din lumea animalelor, maxim 10% din masculi copuleaza. In concluzie, pentru majoritatea femeilor e un compromis faptul ca accepta sa se casatoareasca cu barbati beta, delta, omega. Ele fiind programate genetic sa se imperecheze doar cu masculi alfa.
Asadar, rar ai sa vezi femei care sa-si iubeasca barbatii cu adevarat.
Femeile sunt atrase la ovulatie de barbati puternici, cu gene competitive, iar cand nu sunt la ovulatie, de barbati fideli si rabdatori, necesari pentru cresterea copiilor. Daca suntem atenti la familiile cu mai multi copii, unii dintre acesti copii nu seamana sub nicio forma cu tatal oficial.
Barbatii de treaba pierd. Si asta pentru ca genele noastre egoiste s-au dovedit de-a lungul timpului a fi mai puternice decat genele altrusite.
Prin urmare, femeile sunt atrase cu adevarat de masculi plini de testosteron, buni de vagin, egoisti, aroganti, gata oricand sa calce peste cadavre pentru a-si atinge scopul.Genul speciei noastre, "Homo", a aparut odata cu inceputul Pleistocenului, acum 1.8-2milioane de ani.
Trecerea de la societatea de tip vanatori-culegatori la cea de agricultori s-a intamplat doar in urma cu aproximativ 10000 de ani; este putin probabil ca aceasta perioada, Holocenul, sa fi generat noi structuri cognitive. Asadar, raportat la Pleistocen, experienta noastra in Holocen
este una recenta, neconcretizandu-se inca in noi structuri cognitive. Avem un creier primitiv intr-o cutie craniana moderna.
Dpdv genetic n-am mai evoluat deloc. Practic, instinctul femeilor crede ca suntem undeva pe la mijlocul pleistocenului, cand eram mai mult gorile decat oameni si aveam nevoie de multa agresivitate, muschi, egoism, ca sa supravietuim.
Multe femei se plang ca nu si-au gasit "za oanul" sau ca nu mai exista barbati "adevarati". Adevarul e ca in ziua de azi, ca sa supravietuiesti nu mai ai nevoie de litri de testosteron, tone de muschi, cantitati industriale de agresivitate, ci de creier.
Astazi, barbatii incearca sa supravietuisaca, folosindu-si mai mult creierul. Pentru femei insa, asta constitue o problema majora – masculul actual nu prea mai seamana cu "barbatul adevarat" de la mijlocul pleistocenului, barbat cautat cu ardoare de catre sexul frumos.
Drept consecinta, o gramada de femei nu reusesc sa se adapteze la mediul actual, ramanand fie singure, nefericite, neimplinite, nesatisfacute, fie acumuland o groaza de probleme de natura psihica. Neadaptarea la mediul actual este una din cauzele pentru care unele femei aleg calea
desfraului, fac copii din flori, isi duc la ruina propriile casnicii

Răspuns Câştigător
| Ragnarøk a răspuns:

Mi-ai cerut sa-ti dau opinia asupra lui. Ai alzheimer? Ti-am dat opinia mea. Incercare crasa de a discredita femeia.

Si toti barbatii si toate femeile tin cont de aspectul fizic in vederea imperecherii. Singurul lucru ce difera este cat de predominanta e aceasta tendinta. Pentru ca, mai presus de nevoile personale, avem inradacinata in minte ideea perpetuarii speciei - care e interdependenta de instincte sexuale. Cum am zis, toti tinem cont de aspectul fizic, difera masura in care tinem cont de ea. Barbatul si femeia au constructii psihice foarte asemanatoare! Asta omite articolul tau.

43 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pare corect, e gresit pentru ca nu concorda cu realitatea.

Daca testezi empiric teoriile din articolul tau rezultatul o sa fie negativ.
Marea majoritate a femeilor sunt atrase si de forma fizica insa nu e un factor determinant.
Cred ca mai multe femei resping barbatii egoisti. (Oarecum, daca egoismul o favorizeaza pe ea atunci nu-l mai respinge. Motivul evolutiv este evident)

Femeile acum „n" sute de ani cautau barbati cu muschi. Asta e ideea generala pe care o cred toti.
Eu cred ca-i fals. Muschii nu inseamna neaparat ca masculul respectiv e capabil din punct de vedere psihic sa fie protector. Deci nu asta-i cel mai bun mod pentru a selectiona masculul potrivit. Asa ca de unde atractia pentru masculii dezvoltati fizic, din moment ce este ineficienta?
Trebuie sa fie vorba de alt criteriu, mai eficient. E un criteriu comportamental ce exprima increderea in sine.

| RAY explică (pentru Inferno):

Atunci ce crezi ca determina atractia intre oamenii?

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Important mai e si modul in care vorbesti. Nu atat ceea ce spui cat intensitatea cu care produci sunetele.

| RAY explică (pentru Inferno):

Te pasioneaza comportamentul uman?

| Mădă0611 a răspuns:

Jumate din ce a scris respectivul, e o mega tampenie. laughing Baiul e ca oamenii au inventat ideea de "iubire", de aici fidelitate si casatorie pe viata, ceea ce e daunator speciei. Daca ai face 100 de copii cu aceeasi persoana, toti vor avea genele voastre, cei 99 ar fi un fel de copii ale primului, dar daca ai 2-3 cu una, 2-3 cu alta, situatia se schimba, de asta cred ca oamenii nu pot "iubi" aceeasi persoana o perioada prea lunga. Se ataseaza, se tem ca nu mai gasesc ceva oky doky, dar dorinta sexuala dispare. Si apropo de asta, eu zic ca sexul an@l sau oral, sau in 10, 100, sau cati pot, e dereglare psihica. Creierul recompenseaza comportamentul reproductiv cu niste hormoni, intr-o anumita doza, doar ca practicand sexul prea des, devii imun la doza respectiva, si o sa vrei una mai mare, astfel ajungand sa incerci orice porcarii, sfarsind intr-un final spanzurat in dulap, ca actorul ala. laughing)

Nu e nici vina femeilor ca insala, nici a barbatilor. Trebuie sa fie scris in ADN sa cauti alti parteneri, pentru diversitate, doar in scopul asta exista reproducerea sexuata.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Craciun fericit mada, pacat ca deja am dat fundita,un raspuns bun, iubirea exista si atasarea emotionala sa gasit si o explicatie stiintifica pentru ea, ar ai dreptate diversitatea este obligatorie speciei uane, daca femeiile ar fi ales doar fotomodeli frumosi ar fi existat doar fotomodeli, intrebarea mea e doar in ziua de azi femeiile au ales ce au vrut?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Si ce faci cu unul fain daca e prost de da in gropi (expresie) si moare acolo, trebuind sa cresti singura copilul/copiii? Sau daca e bolnav, fizic sau psihic? Cand te indragostesti, creierul recunoaste anumite tipare stabilite de el dupa cine stie ce criterii, care inseamna siguranta, pentru ca asta cred ca e ceea ce cauta oricine, si produce niste substante de vezi persoana respectiva ca fiind alfa alfilor.

Banuiesc ca si inainte sa apara misoginismul femeile alegeau, asa cum se intampla in oricare alta specie de animale care se reproduce sexuat, dar se pare ca barbatilor nu le-a convenit si cum pe ei natura i-a facut puternici, in comparatie cu femeile, probabil din acelasi motiv pentru care cerbii au coarne mari, masculii, sau paunii, acele pene faine, au apelat la violenta domestica, de aici urmand interzicerea drepturilor femeilor. Redusi mintal. Nu erau capabili sa cucereasca altfel, ce sa le ceri?

Edit: multu, dar eu sunt panteista, craciunul e doar o zi plictisitoare, la solstitiu era de sarbatorit, dar Pamantul se roteste oricum, deci e normala miscarea de revolutie. laughing Asa ca nici nu urez ceva legat de craciun, iar anul nou a inceput in 22 dec. tongue

| RAY explică (pentru Mădă0611):

In mod clar fizicul nu garanta stabilitate, siguranta, dar conteaza si el in mod clar, totusi eu spun ca femeiile prin ceea ce aleg decid viitorul speciei umane, despre badboys ce parere ai?

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Patenista metaforic banuiesc ca esti, am spus si eu asa ca e frumos aici in Romania, faza cu 22 decembrie nu cunosc acest fapt sa fim deja in 2016 an mincinos, de fapt au trecut multe miliarde de ani

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Psihologii spun ca oamenii aleg o persoana violenta pentru ca au impresia ca o sa-i apere de altii, si e cam logic, mai bine te loveste unul care te apara de restul decat sa te loveasca multi. Asta ar fi logica, cica.

In 22 a fost solstitiul de iarna, momentul in care Soarele se afla in cel mai indepartat punct de emisfera nordica, urmand ca de atunci sa se "apropie" de noi, practic atunci a inceput anul nou.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

De asta prefera badboys interesanta ipoteza, da ai dreptate, teoretic atunci pamantul a terminat calatoria lui, am o curiozitate si soarele calatoreste in galaxie da in jurul a ce anume?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

De asta ii prefera, si de asta unii fac pe bad boii, dar sunt doar boi laughing corect ar fi fost sa scriu bad boy-ii, sau bad boys-ii, dar sunt doar boi. laughing Mai misun pe profilurile unora, pe fb, din astia din discutie, pana ma conving ca-s niste boi.

Habar n-am. Centrul galaxiei, dar si ea calatoreste prin univers... oh go on

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Faptul ca esti curioasa de ei indica ca ai un interes fata de ei te atrag cumva, ca dovedesc ei pana la urma ca sunt bolovani e altceva

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Neee, ma intereseaza cum gandesc oamenii, si daca se comporta cum gandesc, ca apoi sa pot sa-i compar cu cei pe care nu ii pot "studia". devil Stiu ca fiecare persoana e unica, dar nu pierd nimic daca generalizez si ma pazesc de unii oameni.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

E un lucru foarte bun ca faci asta, denota ratiune, logica, dar nu uita ca esti si o fiinta emotionala te poti insela usor

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Pai e clar ca fiecare sex are nevoile sale deci factorii care determina „atractia" sunt diferiti.
La femei e destul de subtil, dar are legatura cu postur si cu mimica figurii fizionomiei fetei (fata umana are 43 de muschi, de departe cea mai expresiva parte a corpului).

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Eu am un singur lucru de zis OMUL NU ESTE PROIECTAT SA FIE MONOGAM

| RAY explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

In natura membri unei speci se adapteza cum poate la mediu prin diversitate, cei care sunt diversi au sanse mai mari ca sa duca specia mai departe, rolul unui mascul e sa duca specia mai departe si sa se asigure ca e copilul lui, gandeste-te ca in ziua de azi poti sti ca e copilul tau remarcabil

| suffarstar a răspuns:

Femeia are o mie de dointe si vrea ca un singur barbat sa le satisfaca pe toate. Ele vor sa fii cand gentil, cand salbatic si plin de adrenalina, cand glumet si ironic, cand serios, distras si rece, un mascul pin de muschi si de par devine plictisitor. Trebuie sa ii oferi protectie dar in acelasi timp sa aiba parte de suspans, sa le-o pui ca cel mai in forma atlet dar sa fii tandru ca si cum ar fi mereu prima intalnire etc. Femeile vor diversitate.
Studiile despre femeie trebuie sa fie de natura psihologica, nu antropologica. Intr-adevar, prima impresie este mereu cea fizica, un barbat bine sculptat va fi mereu primul servit dar pe acela il vor insela primul. Femeile asteapta ca barbatul sa le indeplineasca toata piramida aceea a nevoilor, odata ce cele de baza sunt satisfacute, daca partenerul nu se adapteaza noilor cerinte este rapid inlocuit.
Ala care a facut articolul "nu prea le are", parerea mea.

| Nitunitu a răspuns:

"ramanand fie singure, nefericite, neimplinite, nesatisfacute, fie acumuland o groaza de probleme de natura psihica".

E alegerea lor pentru ca intalnesc pe unul care le folosesc si pleaca, altul le lasa gravide si pleaca, altul vrea doar one night stand, altul nu o vrea deloc si e mai atrasa de el.

Femeile din ziua de azi nu mai gasesc stabilitate. Ele asta isi doresc...

Si nu e vina barbatilor, e vina altor femei care din ambitia de a strica casnicii bine inchegate atrag in capcana sexului pe masculii casatoriti.

Cu alte cuvinte, el si ea se vad se plac se iubesc. Se muta impreuna, se casatoresc. Ea lucreaza, el lucreaza. Ea vede alti barbati care se comporta altfel cu fetele de la birou ( e si normal nu este copia celui de acasa) si vrea aventura. Ea doreste aventura. El la birou vede fete cu fusta scurta si e satul de aceeasi gaurica ca jerry de acelasi cascaval. El vrea aventura.

Daca el sau ea cedeaza acestor simturi animalice adio casatorie si o iei de la zero sau intri in depresie(depinde cat de puternic sau puternica esti).

Faci asta de 3 sau 4 ori si ajungi la concluzia ca nu ai noroc in dragoste...

Adio timp la 35 de ani pentru femei de a face copii si familie, si uite asa raman singure.

Propun la casatorie ca penisul si vaginul casatoriti sa aiba cod pin!

| Wihox a răspuns:

De mult ori iau ca exemplu lumea animala pentru a defeni normalitatea deoarece conceptia mea este ca oamenii sunt cele mai dezvoltate animale. Cand vine vorba de procreere consider ca suntem pe aceiasi linie cu mamiferele(in privinta imperecherii) deci consider ca ce scrie mai sus este directia de gandire fata de aceste lucruri.

Desi gandeam in aceasta directie, multitudinea de detalii ma face sa inteleg ce dura e realitatea ..Ma gandesc daca chiar merita sa iti fortezi intrarea pe calea alpha doar ca sa obti o femeie...

| RAY explică (pentru Wihox):

Da poate acele trasaturi alfa isi poate aduce benefici pe mai multe planuri, nu doar o femeie, in plus nu e bine sa fi un fals, ipocrit care sa joace teatru ca e alfa

| Ragnarøk a răspuns:

Aberezi tare. Sunteti prea dependenti de relatii sexuale, asta vi-i problema. Si daca tot pretinzi ca barbatii au nevoie de creier, de ce nu ti-l folosesti pe al tau?

Ia ce cred eu. Esti un frustrat sexual datora incapabilitatii tale de a te imperechea. In loc sa infestezi site-ul cu intrebari inutile, cu raspunsuri ce degenereaza in truisme, nu mai bine te-ai concentra pe ceva mai constructiv?

Cat despre evolutie, a fost facuta strict in interesul uman. Am vazut ca-mi filozofai pe-acolo cu egoismul care invinge altruismul. Care altruism, coane? Nu suntem construiti sa fim altruisti, am mai afirmat, mai afirm. Singurul altruism pur(ADICA NEINFLUENTAT DE FACTORI EXTERNI, CARE TOT EGOISM ESTE - par example, bunii samariteni crestini ce sar si ajuta pe altii pentru a-si respecta dogmele, isi urmaresc propriile interese, asa-zisa mantuire) este o deviatie din egoism. Suntem altruisti doar in vederea obtinerii interesului personal. Care tot o forma de egoism e, nu-i asa?

Si ce ti se pare asa deviat ca femeile sa se-ndrepte spre cei cu o constitutie fizica atletica si o mentalitate ''plina de testosteron si agresivitate''? Omul este construit pentru asta, again. Daca studiezi psihanaliza, aflii ca avem noi o parte, numita id sau sine, care este responasbila pentru instictele sexuale. Cine nu reuseste sa si le stapaneasca(prin intermediului eului si supra-eului) este o fiinta slaba! Dar asta-i constructia umana, si e chiar mai usor sa i te opui odata ce-o cunosti. Poate te-am influentat cumva cu tirada asta. Sper sa nu fi fost inutila, pentru binele tau! devil

I'm done here.

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Dar nu-i comentariul meu omule, de aia am cerut pareri despre el

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Acuma te-ai descris pe tine, te inteleg

| Ragnarøk a răspuns (pentru RAY):

Da, fiindca eu-s ala care pune intrebari zilnice legate de impreunarea cu o femeie urata si de misandria fetelor, in general. Sa continui polemica e redundant, se vede ca n-ai inteles nimic.

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Alooooooooooo secolu 21 va suna, traiesc in democratie nu in perioada ta cand se taiau capetele celor care se exprimau, pot adauga en intrebari ca doar de asta au murit uni in 89 sa pun eu intrebari pe TPU

| Ragnarøk a răspuns (pentru RAY):

N-ai tu tzar' de habar despre revolutie sau despre ce voi numiti democratie, diletantule. Democratia aplicata de oameni ca tine reprezinta curu' pamantului. Sunt neobisnuit de jovial astazi, sa stii, ca de-obicei am stari de repulsie de la prostie. ''In perioada ta'', amuzanta exprimare. Defineste-mi ''perioada mea'', ignorantule. Te provoc.

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Stai calm cu provocarile tale, vad ca esti foarte nervos, ai cazut din copac si acuma urli de durere?

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Ce bine e sa stai pe banii pe parintilor si sa jinesti pe alti pe TPU nu?

| Ragnarøk a răspuns (pentru RAY):

''Sunt foarte jovial astazi'' iti spune ceva? Care-i punctul de intersectie intre afabilitate si nervozitate, prietene? Nici nu ma mir ca esti atat de ignorat la cata prostie imprastii pe site-ul asta. Inapoi in banca ta, ai 4 azi!

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Tu dai dovada de foarte multa cultura prin jigniri, eu am terminat scoala omule, voi romanii nu puteti discuta fara a jigni vorbesc serios? e chestia asta genetica la rasa voastra?

| Ragnarøk a răspuns (pentru RAY):

Eu doar te caracterizez. N-am nicio intentie de-a jigni. Si te analizez avand ca unic criteriu afirmatiile tale. Care-s stupide, juvenile, pline de diletantism si ignoranta. Mi-esti indiferent, degeaba o arzi ca martir a jignirilor prezente. Eu incerc sa te luminez. Dar o fac in cel mai concludent mod. Poate-poate reusesti sa realizezi ceva.

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Cand vei evolua presupun ca in 50 de secole de acuma vom mai discuta, pa ai ignor

| minrest a răspuns (pentru Ragnarøk):

Draga Ragnarok, ramane atunci ca femeia cauta un anumit tip de barbat, asa cum cum este programata genetic. Daca am inteles eu bine, amandoi, tu si RAY, sunteti de acord in privinta asta. Sigur ca multa vrajeala despre iubire si suflete pereche devine inutila pentru intelegerea realitatii in conditiile astea. Cu stima.

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Ma omule fiecare poate crede ce vrea, te comporti ca o femeie care vrea sa-si schimbe barbatul

| Ragnarøk a răspuns (pentru RAY):

Nah. Eu ti-am argumentat o chestie, tu esti incapabil sa-mi gasesti contra-argumente. Afirmatia in sine incearca sa denigreze inteligenta femeii, punand-o intr-un unghi primitiv si involuat. Asta-i problema ta. Esti atat de frustrat incat cauti articole obscure ca sa demonstrezi inferioritatea femeilor. Eu nu-ncerc sa-mi impun opiniile, e scarbos sa faci asta. N-ai decat sa crezi ce vrei despre sexualitate. Eu ti-am clarificat cum este conceput sistemul psihic uman pe care n-ai cum sa-l schimbi. Tu ai discreditat doar inteligenta femeii, de parca barbatul nu tot dupa aspectul fizic se uita. Bleah.

Clarific cu cateva fraze. Citeste atent!

Si barbatii si femeile sunt construiti psihic sa-si urmareasca propriul interes(deci tot egoism) si in aspectele sexuale! Astfel, ei cauta un aspect fizic grandios care sa le ofere beneficii sexuale. Totusi, putem afirma ca exista si alti factori secundari care determina atractia. Greseala articolului tau consta tocmai in asta, ca e atat de pornit in conceptii misogine incat nu reuseste sa inteleaga ca aceste atractii sunt specifice SPECIEI, nu sexului. Inteles-ai?

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Uni barbati se uita la aspectul fizic /unele femei se uita la aspectul fizic, numai generaliza, femeile nu sunt inferioare nici macar nu am vrut sa demonstrez asta vreodata, am spus eu asta vreodata?
care articol? din moment ce nu eu l-am scris, am spus eu ca asa e adevarat ce scrie acolo?

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Nu e articolu meu, nu eu l-am scris, cum sa imi asum ceva ce nu e al meu, dovedeste ca Barbatul si femeia au constructii psihice foarte asemanatoare? pentru ca stiinta a demonstrat ca sunt diferente intre sexe, din moment ce percepem aproape totul vizual logic ca conteaza, omule tu fara jigniri nu poti

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

Citeste asta http://scientia.ro/......rbati.html
eu macar dovedesc ceea ce afirm

| Ragnarøk a răspuns (pentru RAY):

Uni barbati se uita la aspectul fizic /unele femei se uita la aspectul fizic, numai generaliza,
pentru ca stiinta a demonstrat ca sunt diferente intre sexe, din moment ce percepem aproape totul vizual logic ca conteaza

Tu vezi ce contradictie se afla acolo? Initial imi spui ca o mica parte din barbati si femei privesc partea fizica apoi vii si spui ca, totusi, conteaza, ca percepem tot vizual. Esti incoerent si te contrazici singur! Ti-am dat opinia mea, daca tot esti incapabil sa intelegi cum functioneaza sexualitatea la om ai probleme mari de comprehensiune.

| RAY explică (pentru Ragnarøk):

N-am spus ca o mica parte,ma da cum sti sa minti,unele,uni pot insemna majoritati de grupuri, uni oamenii sunt albi pe planeta noastra, uni sunt negri, de cand cuvantul uni inseamna putin in fine, daca din o mie de persoane una singura nu se uita la fizic teoria asta generalizata cade, a generaliza inseamna ca toti 100% sunt indentici, ceea ce ma indoiesc ca gandim toti la fel

| Ragnarøk a răspuns (pentru RAY):

Mi-ai cerut sa-ti dau opinia asupra lui. Ai alzheimer? Ti-am dat opinia mea. Incercare crasa de a discredita femeia.

Si toti barbatii si toate femeile tin cont de aspectul fizic in vederea imperecherii. Singurul lucru ce difera este cat de predominanta e aceasta tendinta. Pentru ca, mai presus de nevoile personale, avem inradacinata in minte ideea perpetuarii speciei - care e interdependenta de instincte sexuale. Cum am zis, toti tinem cont de aspectul fizic, difera masura in care tinem cont de ea. Barbatul si femeia au constructii psihice foarte asemanatoare! Asta omite articolul tau.

| Morlha a răspuns:

Si întrebarea ta este?