| MortemAeternum a întrebat:

Ce parere aveti, cand spun eu sunt mincinos, mint sau spun adevărul?

18 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Asta-i un fel de:
"Urmatoarea afirmatie este adevarata: afirmatia precedenta este falsa."

Iata aici si alte paradoxuri:
http://www.protv.ro/stiri/7-paradoxuri-imposibil-de-rezolvat.html

| CoquineNoire a răspuns:

Pai vorba aia, mintind mai spui si adevarul.
sau in orice minciuna exista un dram de adevar.

| Inferno a răspuns:

Este un paradox foarte asemanator cu paradoxul lui Epimenides.

Spui adevarul.

| Fineness a răspuns:

In orice minciuna, exista un sambure de adevar...so...

| Eatmygun a răspuns:

Nu ai cum sa alegi. Ori spui adevarul. Ori minti. Daca minti odata asta nu te face mincinos.

| Biggiesan a răspuns (pentru Eatmygun):

Ci doar că-ți iei năsucul la purtare transformându-se în ditamai nasul!:-))))

evenso
| evenso a răspuns:

Inseamna ca esti un mincinos care din cand in cand spune adevarul happy ( deci acum spui adevarul cand zici ca esti mincinos )

| Userrr a răspuns:

Minti

| negru30 a răspuns:

Depinde de imprejurari - ha ha ha

| ionuutzuu a răspuns:

Toata lumea e mincinoasa deci obisnuieste-te.

| Biggiesan a răspuns:

Băi puțifer Îngândurat și nedumirit, tânăr și neliniștit, ai citit și t pe net 3 lucruri și dileme și vii să tragi pîrțuri chipule filosofice cu pardoxuri fumate de multă vreme? Ești mort pe veci? Reîncarnează-te într-un castravete țepos poate așa din regnul vegetal o să dorești transcenderea către un mediu mai evoluat acela de animal de dobitoc! Îți spun eu ce ești-ești un păcălici tinerel care nu spune nici adevărul pentru că e foarte departe el de tine oricît te-ai apropia tu de el iar mincinos nu ai cum să fii pentru că ești mort deja! Sfat, să nu spui că doar atac! Pune mîna pe citanie serioasă și apoi te ridici cu întrebări! Întrebările sunt mai dificile ca răspunsurile! Pentru că întrebarea luminează un orizont pe care trebuie să-l descoperim împreună iar răspunsul trebuie să fie o deschidere cum -cine știe întelege ce spun și ce au spus și alții! Deci prietene îți spun spre binele tău-du-te la bibliotecă și apoi la gagici, la băute și mai lasă netul! Așteaptă învierea morților și viața veacului ce va să vie ...acum și-n pururea dar și in vecii vecilorrrrrrr! Trezeste-te ba baiete la viata, numai zi ca esti mort ca nu e bine pe bune, nu stii ce spui cu nick nameul asta!

| maria11579 a răspuns:

Cred ca spui adevarul. Oricare dintre noi, cu sau fara voie, uneori mai spunem mici pacaleli sau inselatorii, pe care le putem considera chiar minciuni (desi minore).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista om care sa nu fi mintit o data? cu toti mintim uni mult alti putin, cred ca esti ca majoritatea minti cand nu ai alta cale de scapare

| Krosa a răspuns:

Pai uneori minti si uneori spui adevarul

| Krosa a răspuns:

Pai uneori spui adevarul uneori spui mincina.

| CrysaCrysy a răspuns:

Probabil ca spui adevarul.Sa gandim logic ca daca ziceai ca "eu sunt mincinos" nu avea cum sa nu fie adevarat pentru ca minteai. Daca ai inteles bine. daca nu...

| CrysaCrysy a răspuns:

Probabil ca spui adevarul.

| aurel007 a răspuns:

...nesigurantza sincera?!