| Eron a întrebat:

Ce parere aveti de citatul urmator. Ce intelegeti din el, cum il puteti comenta?
"Pentru a fi calcat in picioare, trebuie mai intai sa te intinzi la pamant."

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

Fiecare a raspuns asa cum a inteles el, la fel voi face si eu, chiar daca raspunsul meu nu trateaza sensul la care se refera zicala.

Citatul asta imi aduce aminte de ceea ce este scris in Biblie " Daca cineva iti va da o palma, intoarce-i si celalalt obraz". Asta inseamna ca este nevoie sa renunti la orgoliu, este nevoie ca imaginea ta (despre tine) sa aiba de suferit, numele tau triumfator sa fie terfelit in cel mai josnic mod.

"Secretul Vietii este sa "mori inainte de a muri" si sa descoperi ca nu exista Moarte". Astfel "mori inainte de a muri", lasandu-te constient calcat in picioare. Este un fel de a spune sa renunti la conflict pentru a-ti gasi pacea (mantuirea) si fericirea fara sfarsit. Nu poti fi calcat in picioare daca opui rezistenta, daca intri in conflict. Iar atunci cand exista rezistenta, apare si sora ei, suferinta. Nici un om nu este fericit atunci cand exista rezistenta in el, cand se cearta cu cineva. Cred ca exista o mare sinceritate atunci cand iti recunosti faptul ca nu iti face placere conflictul (recunosti adanc, in fiinta ta). Si daca nu iti face placere, pur si simplu renunta la el, asa cum arunci o lamaie acra, sau un sac de ciment care nu-l mai poti tine in spate. Renunta la Numele tau creat peste ani si ani si lasa-te calcat in picioare de ceilalti care nu sunt constienti de faptul ca nu le place suferinta. Ceea ce faci tu ii va atinge si pe ei.

10 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu-ti iei sutul in testicule decat atunci cand stai cracit, pregatit pentru a-l incasa.

| harciog a răspuns:

Crezi ca cine ma vrea calcat in picioare este interesat daca m-am asezat jos singur sau altfel? Important e sa fii la pabint si cred ca nu-i este greu nimanui sa-ti dea citeva "lovituri bine plasate"in scopul asta.

| NoChanceForUs a răspuns:

Păi nu se poate urca nimeni pe tine cu picioarele dacă nu stai jos.

| Paulla a răspuns:

Ceilalţi îşi bat joc de tine doar dacă le permiţi.

| Sabin91 a răspuns:

Daca te bagi in mocirla cazand in plasa nedreptilor ajungi sa fii(intins la pamant)calcat in picioarewinking

| KirigayaKirito a răspuns:

Trebuie sa fi pregatit pentru momentele grele si sa stii cand sa lupti si cand sa cedezi. Daca e prea greu de suportat fi destept si stai la pamant pana trece.In viata nu totul e de rezolvat dar orice necaz poate fi evitat.
Cam asta vrea sa spuna citatul tau! E foarte frumos dar si mai frumos ar fi daca miai da fundahee hee

| Eron explică (pentru KirigayaKirito):

Pune-ti pofta in cui...Mai astept raspunsuri. Oricum, mi-a placut cum ai comentat!

| dacia63 a răspuns:

Atata timp cat inca cat reusesti sa -ti mentii o pozitie erecta chiar daca nu perfect verticala, nimeni nu te poate "presa" cu talpa piciorului(partea inferioara a corpului uman); numai cand renunti la "lupta", te lasi doborat de probleme si greutati, numai atunci inemicii tai sau cei care te-au adus in astfel de situatie vor triumfa si te vor batjocori incoronand bucuria si victoria lor in modurile cele mai injositoare.

| IsabelaIssa a răspuns:

Parerea mea e cam invers big grin Nu trebuie sa stai la pamant. Tot timpul sa fi cu capul sus, indiferent ce ar fi. Daca nu te intinzi la pamant nu ajunge nimeni sa te calce in picioarewinking (eu nu vreau funda happy )

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Eu am inteles din citatul tau urmatoarea idee: Daca tu nu te lasi calcat de ceilalti, nici ei nu au cum sa te calce, in viata trebuie sa lupti si nu trebuie sa te lasi calcat in picioare de cei ce nu te cunosc si nu stiu ce inseamna sa fi TU.

Scuze, pentru ca se aseamana cu ideea lui babyisabela.

P.S. Da funda doar celui ce a inteles ceea ce a trbuit sa inteleaga.