| Cliar a întrebat:

Ce parere aveti de citatul urmator : Daca cauti argumente despre ceva, inseamna ca nu esti sigur si nu te increzi total in acel ceva. ( citat propriu )?

14 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

In primul rand, nu e un citat. In al doilea rand, e un truism.

| danay72 a răspuns:

Dar nu poți crede în ceva dacă nu cunoști despre acel lucru.Și Biblia spune sa facem cercetări ca sa credem.

| Doub a răspuns:

E ca şi cum ai spune că apa e udă şi iarba verde

| WaterDrop a răspuns:

Nu e bine nici sa treci ca sfinxul prin viata, adica sa o tii doar pe a ta pentru ca te poti insela.
Sunt de acord insa cu citatul tau daca se refera la religie, pentru ca religia este pentru orbi.(o persoana incapabila sa ia in calcul existenta unui adevar egal sau mai bun ca al ei, este ca o persoana oarba ce nu poate vedea cat de plin este un pahar pana nu bea din el -> citat propriu ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa e, dar in privinta religiei, nu poti complica simplitatea si nu poti simplifica vesnicia si creatia de la nivelul celor 70-80 de ani pe care-i vei trai, fiindca aici e toata frumusetea si misterul. Rabdarea este o virtute si stiinta nu vine toata odata, ci dupa vremuri, oameni si dupa cum se invrednicesc acestia, este un domeniu vast, in spatiu si in timp, iar cu toata inteligenta noastra nu ne este dat sa cuprindem ceva de necuprins. Parerea mea.

| Satango a răspuns:

Postat la această categorie, presupun că te referi la Dumnezeu, la existenţa Lui. Spune-mi un lucru despre care nu s-a îndoit vreodată cineva, chiar dacă, iniţial, credea în acesta. Aşa e omul.

| sanboss a răspuns:

Daca vine cineva la tine si iti zice ca parintele tau ( tactu ) nu e parintele tau, nu cauti sa ii argumentezi ca ceea ce spune e fals?

Ca tea crescut
te/a aparat
ti-a dat bani
a fost mereu langa tine
si ii mai arati si certificatu de nastere.

Deci atunci cand cauti argumente fie biblice, arheologice sau istorice asta nu inseamna ca sunt neaparat ca sa iti dovedeasca ceea ce tu stii deja.

E normal sa te informezi din toate resursele mentionate mai sus, ca sa fi sigur atunci cand vei spune altora ca Dumnezeu exista, aducandui dovezi.

Insusi Dumnezeu ne cheama sa cercetam biblia, ca sa il cunoastem mai bine.

| Kandia15 a răspuns:

Sunt partial de acord. De ce partial? Pentru ca de exemplu crezi ceva, insa vrei sa afli mai multe despre acel ceva, cautand argumente. ( sau chiar impartind opinii diferite cu ceilalti). Nu cred ca poate nimic sa iti schimbe conceptia despre ceva in care te increzi happy Asta e parerea mea

| Cliar explică:

@VelaJohnny Glad to see it happy

| Cliar explică:

@Kandia15 Eu ma refeream la argumente nu la informatii despre acel ceva. Daca stai sa o iei strict pe argumente oare de ce ai vrea sa stii mai multe? Pentru ca vrei sa fi sigur ca nu gresesti, si asa apare neincrederea si intrebarile de genul : Hmm oare chiar e asa?

| Kandia15 a răspuns (pentru Cliar):

Hm. Ai dreptate atunci big grin

| Cliar explică:

@Ekanta Eu personal nu m-am indoit niciodata de alegerile luate de catre mine, chiar daca unele pentru altii au fost gresite sau corecte, pentru mine tot corecte au ramas si mi-am pastrat conceptile. ( ce-i drept eu am crescut intr-o familie in care lucrurile nu iti erau bagate pe gat, explicit nici religia, si iti luai singur decizile, toti respectandu-ti deciziile ) happy

| Cliar explică:

@sanboss Prin simplu fapt ca ii dai altuia dovezi inseamna ca vrei tu sa demonstrezi si sa fi sigur, astfel incepi sa cauti argumente. Daca ai fi sigur ca e tatal tau nu te-ai mai straduiii sa ii dai dovezi altuia ca sa demonstrezi ca e asa. Si nici nu ai mai cauta argumente