| Joker3134 a întrebat:

Ce parere aveti de ipoteza cum ca am trai de o infinitate de ori aceeasi viata? Mi se pare ca Frederich Nietzche era de acord cu asta,desi pare pura fantezie,dar anyway.Voi ce parere aveti? Adica eu viata asta o sa o traiesc de o infinitate de ori, ma nasc mor si tot asa, dar intrebarea e as fi tot "eu"?

30 răspunsuri:
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Nu sunt o primata foarte inteligenta asa ca ceea ce o sa scriu o sa fie destul de stupid, anost si prost. Eu traiesc cum altii mor.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca cineva poate sa reziste doua vietii, nu o infinitate.
Ce spui tu cred ca este reancarnare ceia ce nu cred ca este posibil.

| Teffan a răspuns:

Asta ar putea sa fie singura explicatie pentru fenomenul de deja vu, ha.
Este destul de interesanta ipoteza, desi nu o sprijin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred ce se stie este ca universul pana la noi este energetic, se vede diferit are o perioadã de timp de viata mai mare sau mai mica, Depinde unde te afli in univers dar viata nu se repeta, adicã nu aceeasi viata pe care o ai acum, când mori se poate sa-ti treaca viata prin fata ochiilor, dar nu doar viata ta o sa devi una cu universul, deoarece esti parte din el. Unii cred cã se termina acolo, sau mergem in niste dimensiuni in care nu le putem incetege acum unde se aflatoate sufletele de demult, altii ca ne reincarnãm sub alta forma.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

NU, nu ai fi tot tu! 1. nu exista reancarnari in varianta prost inteleasa de aproape toti. 2. Friedrich Nietzsche nu a amintit de o unica viata traita de infinite ori. Pentru tine: o eventuala explicatie plauzibila a acestui fenomen, ar genera din partea ta contraargumente ce frizaza absurdul maxim. tongue laughing laughing laughing Bafta deasa si mult succes. Mori bah!winking laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Cum nu poti dovedi in prezent ca tu ai mai trait de milioane de ori, nu poti dovedi ca vei trai sau ca vei relua un astfel de ciclu la infinit.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Teffan):

Singura explicatie?
Daca luam in considerare axa temporala, deja vu-ul nu este un raspuns plauzibil.
Cum totul se afla in continua "miscare" (trecerea timpului) cred ca nici nu mai intra in discutie, deci nu era nevoie de acel "ha" si nici de concluzia ta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

laughing cate "experiente" personale de deja vu ai avut? cate despre trecut si cate despre viitor? nu ai trait asemenea experiente? taci si sapa mult mai adanc si nu mai vorbi din ce spun doar "macaroanele fara gaura".winking laughing tongue

| Iunix a răspuns:

Nu există aşa ceva. Şi chiar dacă ar exista ceva de genu dacă uiți, e ca şi cum ai murit deja, nu mai esti tu.

| HadesSs a răspuns:

Nu stiu cum e asa dar de prea multe ori am avut acel ''deja vu'', am patit de nu stiu cate ori ca am mai trait o data acea experienta acel sentiment acea situatie...

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Fratele meu care esti un expert in "a se naste si muri la infinit", nu am in ce sapa pentru ca ceea ce ai vrea tu sa cercetez nu exista.
Si nu ma intreba pe mine de deja vu, el este un sentiment si in acelasi timp o "eroare".
Prefer sa inchei aici subiecul legat de nasteri si morti infinite.

| RAY a răspuns:

Dovedeste ca ai mai trait vreodata

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru Joker3134):

De ce este nevoie sa analizam ceva fals, ireal?
Presupun ca subiectul trebuie inchis aici caci ne pierdem timpul si nu merita.

| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Asa ceva sfideaza stiinta, pai ce facem ne batem joc de stiinta? natura nu permite asa ceva, o data mort esti mort pe veci, sa fim fericiti ca am trait o viata asa cum este

Răspuns utilizator avertizat
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ghinion de nesansa; nu am afirmar ca te nasti de o infinitate de ori! tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Putem discuta in privat cum sta treaba cu multiplele prezente in lumea fizica/carnala

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ideile putine, fixe si indiscutabile sunt caracteristice... nu spun, ca stii mult prea bine!winking laughing laughing laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Prefer sa nu discutam si sa ajungem la discutii in genul martorilor lui iehova.
Insa tot nu inteleg, de ce mai discutam despre un subiect ce a primit opinii adecvate? Mai este nevoie sa dezbatem acest subiect si sa ajungem la concluzii din neant?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca tu esti in randul acelor sectanti: este doar optiunea ta; eu am banuiala ca gandesc logic/lucid/rational. laughing tongue laughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Stai calm dragul meu, sunt crestin.
Am dat exemplu discutiile cu martorii pentru ca odata ce te baga in seama, ajungi sa te intrebi daca a meritat. Mai pe scurt, sunt plictisitori si enervanti.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si de ce crezi/consideri ca gandesti logic, etc. atat timp cat este vorba de ceva ireal, nedemonstrat si fara dovezi.
Ca tu crezi in basmele spuse de "lumea carnala" este una dar sa gandesti logic (posibil si stiintific) este alta.
Asa ca nu mai rade si stramba caci "nu este frumos".

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ca ultima interventie: 1. imi plac majoritatea interventiilor tale, pe acest subiect. 2. nu poti investiga si nu poti intelege evenimente la care nu ai avut accest direct si nemijlocit.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Niciodata! Nietzsche nu credea in fantezie. Filosofia lui nu contine fantezie.
Personal, nu cred ca am trai viata de o infinitate de ori. Timpul merge intr-un singur sens, nu se repeta.

| emy a răspuns:

Buna ziua, draga! happy Eu zic ca da, traim de o infinitate de ori, doar figura si sexul se schimba. Dar sufletul este acelasi. Eu zic ca, daca ai credinta puternica in Dumnezeu, crezi si in chestiile astea. Sper ca te-am ajutat! O zi buna! Te pup! kiss

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Nu traim la infinit, Dumnezeu a facut viata omului si lucrurile din acest univers trecatoare.
Pentru că noi nu ne uităm* la lucrurile care se văd, ci la cele ce nu se văd, căci lucrurile care se văd sunt trecătoare, pe când cele ce nu se văd sunt veşnice.

| SG1995 a răspuns:

Deah expresia perfecta a cuvantului iad, dar interesanta teorie, ca universul sa fie o bucla temporala imensa, pus sa-ti traiesti aceeasi viata de la nesfarsit.

| PumpkinDoll a răspuns:

Nu cred ca ai mai fi tot tu, adica sa faci lucrurile care iti plac, sa mananci ce-ti place, activitatile care iti plac si sa mai cunosti persoanele din viata anterioara, asta cu reincarnarea e SF

| Donsavas a răspuns:

Nu. Sunt ipoteze. Tu ai spus o. Chiar si asa, dacă am trai in acest mod si am stii, tot n am fi conștienți, căci ar fi imposibil sa simtim si sa percepem asta.