| MindBlowing a întrebat:

Ce parere aveti de Pavel Corut? Mie mi se pare un om destul de competent si a facut o afirmatie mai mult decat pertinenta, parerea mea. Acesta afirma ca diavolul nu exista, iar Dumnezeu este atotputernic.
Aici e "cearta" pe care a avut-o cu Becali.
http://www.youtube.com/watch?v=wiL57Rl4dAk&feature=relat ed

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Am vazut toata emisiunea cu el, personal il admir, il consider un om inteligent. Cat despre ceea ce a spus, prefer sa nu comentez, fiecare are propriile convingeri si propria judecata. Insa ca si parere despre el, il consider inteligent.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Il apreciez ca persoana pentru ceea ce este,are dreptate Dumnezeu este atotputernic,insa din pacate exista si diavol, scrie Biblia si aceasta este Cuvantul lui Dumnezeu. Daca credem ca este suvaran, trebuie sa credem tot ce scrie in Cuvantul Sau.Gasim in multe locuri scris despre existenta diavolului, care lupta sa ne distraga atentia de la Dumnezeu, si sa facem voia lui.Gasim in Matei4:10,,Pleaca satano i-a raspuns Isus.Caci este scris:,, Domnului Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-i slujesti,,.Mai gasim in Luca 10:18; Ioan13:27; 2 Corinteni11:14; Apocalipsa20:7,etc.

| harciog a răspuns:

Nu stiu ca om dar ca scriitor nu ma intereseaza ce efect are asupra altora dar pe mine m-a facut sa-i arunc cartea instant si sa nu-l mai caut si asta nu din cauza necredintei sale ci din cauza unor timpenii colosale.

| bebetho a răspuns:

Pavel Coruţ face parte din grupul de oameni pe care-i admir pentru cultura şi mentalitatea lor.Toată stima pentru el!

| Laura a răspuns:

"Diavolul nu există, iar Dumnezeu este atotputernic." Câtă pertinență, câtă inteligență! Chiar îi trebuie o minte elaborată, un lung timp de gândire ca să scuipe așa o afirmație de inteligentă! laughing

| ileanaadrianastan a răspuns:

Ar trebui ca noi, evreii, sa ne cerem scuze, deoarece noi am inventam tampenia asta cu demonii, dar ne-am vindecat de ea. A patruns in religia noastra pe filiera babiloniana, in timpul robiei. Dar s-a dus, har Domnului nostru unic si incorporal! Am scapat de aiureala asta demonica si va sfatuiesc pe toti sa ne urmati exemplul mai mult decat novator. D-zeu chiar e UNIC, asa cum a spus Pavel. Si nu exista diavol.

| ileanaadrianastan a răspuns:

De sute de ani, evreii le spun crestinilor ca diavolul nu exista si de mii de ani le spun ca al Universului Creator este unic, incorporal si, evident, atotputernic. Dar exista mai multe tipuri de evrei. Gandirea domnului Pavel Corut seamana perfect cu credinta evreilor Reformei. Desi este roman. Rabinul Abraham Geiger spera ca se vor trezi si arienii inteligenti din erezia si ratacirea crestina si din ateism. Se pare ca s-au trezit. Domnul Pavel Corut este un exemplu reusit de arian trezit. Eu sunt doar o evreica a Reformei care l-am luat ca model pe Rabbi Abraham Geiger, fondatorul judaismului Reformei. Credinta aceasta religioasa este foarte apropiata de perfectiune si va deveni o religie unica intr-un stat unic in foarte scurt timp. Asta este esenta romanelor scrise de mine.