| bluebios a întrebat:

Ce parere aveti de urmatorul fragment biblic:

1. Şi a grăit Domnul lui Moise şi a zis:
2. "Grăieşte fiilor lui Israel şi le zi: Dacă femeia va zămisli şi va naşte prunc de parte bărbătească, necurată va fi şapte zile, cum e necurată şi în zilele regulei ei.
3. Iar în ziua a opta se va tăia pruncul împrejur.
4. Femeia să mai şadă treizeci şi trei de zile şi să se curăţe de sângele său; de nimic sfânt să nu se atingă, şi la locaşul sfânt să nu meargă, până se vor împlini zilele curăţirii ei.
5. Iar de va naşte fată, necurată va fi două săptămâni, ca şi în timpul regulei ei; apoi să mai stea şaizeci şi şase de zile pentru a se curăţi de sângele său.
6. După ce se vor împlini zilele curăţirii ei pentru fiu sau pentru fiică, să aducă preotului la uşa cortului un miel de un an ardere de tot şi un pui de porumbel sau o turturică, jertfă pentru păcat;
7. Preotul va înfăţişa acestea înaintea Domnului şi o va curăţi şi curată va fi de curgerea sângelui ei. Aceasta e rânduiala pentru ceea ce a născut prunc de parte bărbătească sau de parte femeiască.
8. Iar de nu-i va da mâna să aducă un miel, să ia două turturele sau doi pui de porumbel, unul pentru ardere de tot şi altul jertfă pentru păcat, şi o va curăţi preotul şi curată va fi". (Leviticul 12, http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=47&cap=12)

As vrea sa-mi raspunde-ti la urmatoarele intrebari:

1) D-zeu considera ca o femeie este necurata dupa ce naste? Daca nu, de ce nu trebuie sa se atinga de nimic sfant si nici sa mearga la biserica?

2) De ce D-zeu considera o femeie necurata timp de 7 + 1 + 33 = 41 zile daca naste un baiat si 7 + 7 + 66 = 80 zile daca naste o fata? D-zeu considera ca fetele sunt mai murdare decat baietii?

3) De ce dupa ce trece perioada de "necuratenie" o femeie trebuie sa-i aduca preotului o jertfa pentru iertarea pacatului? Considera D-zeu ca atunci cand o femeie da nastere unui copil savarseste un pacat?

4) Crede-ti ca o sa se gasesca cativa crestini de pe acest site care sa atribuie acestui fragment niste conotatii moralizatoare inalte?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Asta e ca si cum le-ai duce porcilor tai de la tara paie, lemne si caramizi si te-ai astepta sa-si ridice casute.
Am spus de nenumarate ori aici ca Biblia nu e decat o lectura ca oricare alta (in fine...cat se pot citi asemenea aberatii). In cazul in care ajungi sa crezi toate chestiile alea din Biblie, inseamna ca n-ar fi o problema sa crezi si ca Alba ca Zapada a stranutat si a inviat, sau ca un motan cu cizme rosii administreaza un domeniu.

20 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Hai @georgiana mai repede ca ard de nerabdare sa-ti citesc talmacirile laughing

| Hombre a răspuns:

@georgiana, precum ai zis " mi-as dori sa intru la manastire in curand", da, ai drptate, acolo ti-e locul.

| EmaS a răspuns:

Este femeia în curăţie în perioada curăţirii? Cred că la această problemă nu s-ar necesita un răspuns ci ar fi bine să fie lăsat fiecare să-şi rezolvi problema aşa cum şi eu la rândul meu am rezolvat-o pe vremea când era pentru mine o problemă şi anume rugându-l pe pe bunul Dumnezeu să mă lumineze. Important este să ne mântuim, să creştem în iubire, să ascultăm de Domnul şi să ne curăţim sufletul de păcate şi de porniri păcătoase ca să intrăm mereu în Bucuria Domnului nostru. Cred că aceasta ar trebi să ne fie preocuparea de bază! Restul sunt furtuni de apă în pahare!
Iar în ce priveste perioada de după naştere este o absurditate din partea credincioşilor. Deoarece ei nu pot percepe lucrurile aşa cum sunt, ci le complică! Biblia spune clar că femeia se mântuieşte prin naşterea de prunci. Dacă femeia a născut un prunc, mai este ea necurată? Prin acea necurăţie se înţelege cantitatea enorma de sânge care este eliminată. Şi medical este recomandat ca în acea luna după naştere femeia să nu facă mari eforturi, să nu pornească la drumeţii lungi! Însă oamenii prin slaba lor credinţă au asociat aceasta „necurăţie" a femeii cu „necurăţia" generală a omului! Nu poţi opri dragostea mamei, care a dat naştere pruncului. Şi este şi un păcat să opreşti aşa ceva! Femeia prin chinurile naşterii îşi curăţă păcatele, iar daca este necurată, nu pentru Domnul, ci pentru oameni, deoarece în cer s-a făcut bucurie mare de naşterea acelui prunc! În zilele noastre sunt din ce în ce tot mai multe obiceiuri care încearca să intre sub acoperământul divin(biserica) pentru a-şi căpăta tărie cuvintelor spuse. Şi noi, preoţii, trebuie să fim cu luare aminte la aceste obiceiuri, să le cercetăm de sunt de la oameni sau de la Dumnezeu. Şi acest lucru îl putem face uşor, pentru că avem pe Părinţii Bisericeşti care au dezbătut şi această problema, însă nu numai!
Este femeia necurată în acea perioadă? Trupeşte, este, dacă nu se spală. Şi, să mă iertaţi, este şi în afara acestei perioade dacă se murdăreşte efectiv cu farduri sau parfumuri agresive. Duhovniceşte, este numai dacă este nespovedită sau muncită de gânduri şi duhuri rele. Ritualic, este în funcţie de regulile prevăzute în cărţile de cult, reguli pe care adevăraţii Păstori şi Duhovnicii noştri nu le-au aplicat niciodată "orbeşte", ci le-au folosit, aşa cum au şi fost lăsate de Duhul Sfânt, ca nişte repere ajutătoare pe Cale, cu rolul de a conduce voia răzvrătită a omului spre ascultarea iubitoare de Dumnezeu.
Nu cred că este de cuviinţă de stat la uşa bisericii şi de anchetat femeile care vin, dacă sunt curate sau nu şi nici nu riscăm să ne pomenim într-o zi singuri la Sfânta Liturghie! Căci în zilele noastre mai multe femei sunt în biserică decât barbaţi! Şi oare unde sunt bărbaţii! Oare nu sunt ei mai necuraţi decât femeile! Femeile au avut mereu sufletul mai deschis spre Domnul şi mereu au fost alături de Domnul! Dacă vom privi Sfânta Scriptura vom vedea că şi Domnul nu a ocolit aceasta necurăţie a femeii ci a şi vindecat astfel de boli.
Pentru a înţelege mai bine această problemă a necurăţiei femeii în perioada menstruaţiei se cuvine de acordat o mică atenţie canoanelor.

Pentru că fundamentul învăţăturii ortodoxe îl reprezintă canoanele Sfinţilor Părinţi şi ale sinoadelor ecumenice, iată puţinele canoane care vorbesc despre această controversată problemă:
Canonul 2 al Sf. Dionisie al Alexandriei (+264)
„Iar în privinţa femeilor, care au curăţirea lunară, dacă se cuvine, aflându-se ele aşa, să intre în casa lui Dumnezeu, socotesc că şi a întreba este de prisos; deoarece cred că nici ele fiind credincioase şi cucernice n-ar îndrăzni aflându-se aşa, sau să se apropie de masa cea sfântă, sau să se atingă de Trupul şi de Sângele lui Hristos; căci nici ceea ce avea curgerea sângelui de 12 ani, nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele Lui; dar este lucru neprihănit a se ruga, oricum ar fi cineva, şi a-şi aduce aminte de Stăpânul, oricum s-ar afla, şi a se ruga spre a dobândi ajutor; iar cel ce nu este cu totul curat şi cu sufletul şi cu trupul, se va opri de a se apropia de cele sfinte, şi de Sfintele Sfinţilor."

| wales a răspuns:

Tot ce ai arătat '' Levitic cap 12 '' tine de lucruri medicale pe care evreii le știau direct de la Creator și pe care știința medicală le-a descoperit relativ recent. Evreii le practicau fără a cunoaște adevăratul efect medical, cert este că rata îmbolnăvirilor la evrei era mult mai scăzută faţă de restul popoarelor, mult mai târziu s-a înțeles și de ce.
Socoteala ta este puțin greșită și trebuie avut în vedere un alt aspect; femeile din vremea aceea nu aveau posibilitatea femeilor din ziua de azi, să-și facă o toaletă completă de igienizare pentru a se putea deplasa lejer într-un anumit loc + deplasările se făceau în mare parte la pas, iar medicamente pentru o recuperare rapidă după naștere nu prea exista. În acest caz Dumnezeu avea dreptate cu privire la necurăția femeii după naștere, respectând cele spuse de El, se elimina automat riscul infecțiilor postnatale. Alte exemple: 7 zile de soroc sau de regulă a femeii, se referă la ciclul menstrual, în zilele acelea femeia este necurată '' vezi medical de ce ''. 7 zile mai înseamnă și o perioada de carantină:
'' Oricine se va atinge, pe câmp, de un om ucis de sabie, sau de un mort, sau de oase omeneşti, sau de vreun mormânt, va fi necurat timp de şapte zile.'' Numeri 19:16'
'' Dacă pe pielea trupului va fi o pată albă, care nu se arată mai adâncă decât pielea, şi dacă părul nu s-a făcut alb, preotul să închidă şapte zile pe cel cu rana. Preotul să-l cerceteze a doua oară în ziua a şaptea. Dacă rana a mai scăzut şi nu s-a întins pe piele, preotul va spune că omul acesta este curat: este o pecingine; el să-şi spele hainele, şi va fi curat.'' Levitic 13:4, 6.

Lucruri descoperite relativ recent, evreii le practicau din vechime. 33 de zile dpdv medical reprezintă o vindecare normala a femeii după ce a născut. A opta zi pentru circumcizie '' tăiat împrejur '', dpdv medical s-a constatat ca protrombina, substanța care ajută la coagularea sângelui este maximă. Protrombina se transformă în trombină și ajută la o coagulare a sângelui foarte repede '' rana se vindecă rapid ''.
Despre legile ceremoniale la care te referi, nu erau decât o umbră a lucrurilor viitoare ce avea să vina odată cu Domnul Isus Hristos:

'' În adevăr, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu înfățișarea adevărată a lucrurilor, nu poate niciodată, prin aceleași jertfe, care se aduc neîncetat în fiecare an, să facă desăvârșiți pe cei ce se apropie.'' Evrei 10:1.
Tu caută să înveți din biblie, nu o judeca și nu încerca să răstălmăcești cuvintele Lui Dumnezeu '' D-zeu considera ca fetele sunt mai murdare decat baietii?'' etc.

| MMihai a răspuns:

Dementul și cretinul Marga de la Cluj ajuns aiurea Ministru la Învățământ, când locul ăstuia era la balamuc, / ospiciu de nebuni, a micșorat numărul de ore la disciplinele științifice, dar în schimb voi învățați o materie revoltătoare și inutilă numită religie!
Acum chiar mă pui să analizez cretinismele din Biblie, nu vrei prea multe de la un om ne vinovat?

| miradoniz a răspuns:

hee hee 4)cu siguranță, lasă-ma sa le cauthee hee

| miradoniz a răspuns:

hee hee e vorba despre sânge,care e esența vieții și e vorba despre puritate, adică dispoziția necesara pentru a se apropia de lucrurile sfântehee hee ceea ce este neplăcut în ochii Domnului NU este impuritatea în sine, ci sa acționezi impur ca și când te-ai fi purificat(Lv 15.31) Tot ce este închinat Domnului trebuie sa fie pur și este considerat a fi "încărcat"ca sa spun asa,cu o forță vitala-la fel ca și impuritatea de altfel,ambele fiind "contagioase"Aici,Biblia vorbește perfect despre omul interior,care,dând viata are tendința sa uite ca viata e un cadou de la Domnul-și perfect despre comunitate,care se poate mândri ca "se înmulțește",uitând ca e voința Domnului ca ea sa se întăreascăhee hee pe vremea aceea un fiu era o enorma mândrie(și ușurarehee hee ) deci putem sa ne imaginam ca femeia chiar îi mulțumea Domnului pentru elhee hee pentru o fata,ea ar fi putut sa fie nemulțumită,adică sa nedreptățească ceea ce Domnul a găsit binehee hee la fel, biserica se bucura de aducerea unui om la eahee hee dar "taie vițelul cel gras" pentru un suflet sincer, care îi găsește calea.Deci păcatul este și mai mare-iar purificarea se impunehee hee jertfa adusa sincer este o jertfa de mulțumire, din câte știam eu

| miradoniz a răspuns:

@bluebioshee hee cauți sfada?hee hee vezi ca nu îți iesehee hee

| miradoniz a răspuns:

@Hombrehee hee mersi, sunt întotdeauna sensibila la un compliment, chiar dacă nu îl merithee hee

| bluebios explică:

@Mihaidavidoglu1954 Intrebarea mea se adresa mai mult "avocatilor Bibliei". Intr-o intrebare precedenta am dat cateva exemple de lucruri imorale din textul biblic si foarte multi au argumentat ca de fapt lucrurile imorale sunt facute de personajele respective nu de catre D-zeu (facand abstractie de faptul ca acele personaje erau favoritii lui D-zeu). Acum am dat un exemplu de un act de discriminare care provine exact din spusele lui D-zeu. Vroiam sa vad cu ce argumente ar mai putea sa vina unii. Se pare ca sa-au gasit destui sa trasforme chestia asta in ceva pozitiv. Ideea este ca daca nu tii cont de logica poti sa gasesti raspuns la orice intrebare.

| bluebios explică:

@fumaretul Dar de ce diferenta asta de zile cand naste o fata 80 de zile, iar cand naste un baiat 41 de zile. Cum de nu este asta o dovada de discriminare?

| bluebios explică:

Ema, georgiana! ia auziti ce zice fratele vostru intr-ale credintei, fumaretul, ca "egalitatea in drepturi, sant doar prostii si cuvinte mari de fatada". Pai va place asa?

| bluebios explică:

@fumaretul "asta e piatra ta de poticnire? discriminarea?". Nu nu numai asta, asta este doar unul din multiplele aspecte pentru care consider ca acesta religie nu mai are ce sa caute in sec. XXI

| AlxMro a răspuns:

@bluebios, Eva a fost prima ispitita sa muste din mar si la randul ei la ispitit si pe Adam. Daca Adam nu era ispitit de Eva acesta nu musca din mar. Probabil asta e cauza "discriminarii"

| CattyA a răspuns:

@fumaretul, cu asa mentalitate - in secolul 18, esti inecat de prejudecati despre cum ar trebui sa fie femeia si cum ar trebui sa fie barbatul. Intelege ca noi PROGRESAM, si nu putem sa ramanem la aceeasi mentalitate, sa ne lasam condusi de aceeasi carte veche si prafuita, de a carei corectitudine nici macar nu suntem siguri.
Cat despre pasajele din biblie, cum spunea si wales, ele sunt de fapt chestii destul de logice. Un exemplu bun ar fi interzicerea carnii de porc la evrei. N-ar avea nici o logica, dar de fapt, inainte cand nu existau... frigidere, carnea de porc se altera repede si oamenii mureau consumand-o, si in loc sa explice asta - au scris Tora - nu e permis sa mananci carne de porc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cind eu v-am zis ca biblia e facuta numai pentru israleiti, nu m-ati crezut. Sa fie la ei acolo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma tu ori nu te ajuta capul si mintea ori nu ai alta treaba,decat sa te dai mare ateu si gasitor de pietre de poticnire in biblie.ce nu stii e ca PIATRA de poticnire iti poate zdrobi picioarele tale proprii,dar nu stiu daca intelegi,si piatra lepadata de toti zidarii,a ajuns cea mai importanta fiindca a fost pusa in capul unghiului. ceia ce spui tu, se refera si la latura medicala a lauzei, care la vremea aia nu aveau doctori ca acum care sa le sfatuiasca si se duceau la marele preot.acela era si preot si doctor de trupuri si de suflete.inteleg ca nu stii nimic despre pacat. orice prunc poate spune; in pacat m-a nascut maica mea,fiindca mostenim efectul pacatului lui adam,care este moartea.iar in vechiul testament era un sistem de jertfe si de randuieli care erau cu rost si nu puse la intamplare cum tot iei tu cate un verset doua,si vrei sa ti-se explice tot Cuvantul lui Dumnezeu prin ele.o lauza dupa ce a nascut nu poate sa se expuna, fiindca necuratia ei tine de scurgerile de sange si de faptul ca corpul ei trebuie sa-si revina dupa nastere.nu pot spune ca e o comparatie prea magulitoare la adresa fetelor dar ele atunci si acum nu au voie sa intre in biserica daca sant la menstruatie, eu cred ca nu ar trebui nici la strand sa mearga, unde am vazut cateva iesind din apa cu dara de sange pe picior.si acum astept sa ma intrebi de ce e asa ca doar Dumnezeu le-a ceat asa.da.si tot el a hotarat asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai biosalbastrule? asta cu discriminarea,si egalitatea in drepturi,sant doar prostii si cuvinte mari de fatada mai baiete, sau mai fata, ce oi fi fiind.iar cand te vei casatori vei vedea si singur/a ca ei sant egali doar in pat.atat.si vad ca ai scris bine; 40 de zile, la baieti si pana se vor implini zilele curatirii ei.nu pot spune cu siguranta,de ce este diferenta asta,dar tu poti intelege ca in ciuda acestor diferente Dumnezeu a facut femeia ca sa-i fie de ajutor barbatului,el sa fie cap femeii sale? asta nu-i micsoreaza cu nimic statutul ei fiindca in cuplu barbatul e puterea iar femeia este mangaierea cu tot ce poate cuprinde aceste doua cuvinte mai putin folosirea puterii asupra celei care i-a fost data ca ajutor,nu ca sac de box? asta e piatra ta de poticnire? discriminarea? eu i-as spune dreapta judecata a domnului,pentru rezolvarea unor probleme neintelese de oameni atunci, dar pricepute acum nevoie mare prin marea intelepciune ce o avem de a ocoli poruncile domnului inventand vorbe.a avut dreptate sfantul pavel cand a spus ca intelepciunea oamenilor e nebunie in fata domnului, si ca; se cade sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni.de ce? fiindca Dumnezeu e rau, iar noi santem buuuuni, ca painea calda.candizi,si cuminti, destepti si nevinovati, dar nebuni desavarsiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai esti destept ca porcul cu teleanca.ai luat doar doua vorbe din ce am postat eu si le-ai etalat in fata a doua fete crestine.din punct de vedere al credintei ele stiu ce vreau sa spun,si stiu si rolul barbatului si al femeii in viata aceasta fara ca al unuia sa fie mai mic in comparatie cu al altuia.tu nu amesteca egalitatea in drepturi aia sociala, cu cea religioasa, fiindca nu poti amesteca lumina cunostintei cu intunerecul prostiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi spui ca nu are crestinismul ce cauta in secolul asta? oi fi si tu vreun matusalem ce vei trai vreo 900 de ani? maine ai putea sa nu mai existi caci ziua de maine nu-ti apartine.si tu vorbelesti de secole? calca atent ca nu stii cum vine vremea,iti da viata o palma ca le ar,.si atunci o spui; doa, me, mare adevar graita pacatosul ala de fumaret.