| Kristinake a întrebat:

Ce parere aveti despre acea moarte clinica? big grin
Am citit citeva mici povestiri din niste reviste. E adevarat oare?

11 răspunsuri:
| BigBang a răspuns:

O,lol!
Eu cred ca te referi la coma. Dupa 10ani de moarte clinica corpul se descompune total.

| BigBang a răspuns:

Stiu ca sunt doua lucruri diferite dar ai auzit tu de"oameni care stau in moarte clinica 10 ani"? Evident nu ai nici cele mai elementare cunostinte despre corpul uman.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Moarte_clinic%C4%83
Marturiile acelor oameni nu au vreo relevanta,din moment ce centri nervosi cerebrali, posibil sa fi fost activi, deci totul e posibil sa fi fost doar un vis.salut

| muffy1 a răspuns:

Pai in primul rand e un termen medical si nu o experienta religioasa cum cred toti cei care traiesc inca in epoca bronzului. moartea adevarata e doar atunci cand cedeaza organele; plamani, inima, si circulatia si respiratia sunt mentinute prin aparate, moartea biologica si definitiva e atunci cand inceteaza si activitatea creierului.in moartea clinica creierul inca e activ si asta e o explicatie de ce oamenii care isi revin din ea au avut asa zise viziuni...

| PetreConstanta a răspuns:

Da este adevarat

| VacutzaRoscata a răspuns:

Normal ca e adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| SoNiA123 a răspuns:

Da, e adevarata. Cand o pers intra in moarte clinica pare sa nu mai dea semne vitale, insa acestea sunt f slabe. Acea pers e considerata moarta si au fost cazuri de oameni ingropati de vii. S-au trezit in sicriu, dar au murit asfictiati.De asta se asteapta 3 zile pana se ingroapa mortii.( e al doilea motiv, pe langa traditia religioasa).
Peace

| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

Da este adevarat! Dupa cum a spus si bibi550, de asta se asteapta 3 zile pana mortii se ingroapa
Iti dau un video
http://www.youtube.com/watch?v=uMJrCQZoXp8

| Dannalc a răspuns:

Si te consideri mai desteapta ca mine daca te documentezi pe google si asculti marturiile unor oameni care dupa parerea mea, vor doar atentie!

Stiam ca intre moarte clinica si coma este o diferenta. In coam pacientul nu este mort, deci nu putem spune ca a fost..."dincolo". Am vazut si eu documentare, uni medici spun ca si in situati limita, cum ar fi coma, creierul functioneaza in anumiti parametri pe care inca nu-i putem intelege corect. Unii bolnavi au vise, senzatii, dar astea pot avea totusi o explicatie stiintifica.
Pe de alta parte, alti doctori spun ca nimeni nu isi revine din moarte clinica, doar din coma, din nou este vorba de termenii medicali pe care nu-i cunosc foarte bine.

cunosc o persoana care a avut un preinfarct si intr-adevar spunea ca dupa ce a lesinat a avut o experienta mai deosebita. De undeva de sus isi putea vedea trupul cazut pe podea si familia care se agita in jurul lui. Repet nu este vorba de moarte deci poate sa existe o explicatie medicala. Oameni care sa se fi intors din moarte nu cunosc, nu stiu daca exista.