| Cryss a întrebat:

Ce parere aveti despre aceasta vorba spusa de Murphy : "Vrajitorul din Oz catre sperietoarea de ciori: Nu pot sa-ti dau creier, dar pot sa-ti dau o diploma."?

Răspuns Câştigător
| Yly a răspuns:

Asta mere si pentru profu de info cryss. k el ne poate da o diploma k avem tema copiata. da nu ne poate da creier ca sa facem noi problemelelaughing

12 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cred ca era o aluzie la vremurile de astazi... laughing
Sunt convinsa ca multi studenti sunt foarte buni si sarguinciosi, dar sunt multi care i-au diploma... fara ca aceasta sa insemne ca si au ceva in cap. Din nefericire cunosc o asemenea persoana... Poate ca este doar exceptia care intareste regula...
Sau poate ca diploma iti da siguranta de sine astfel incat si tu cat si lumea in general sa creada in ceea ce spui, ideile tale bune fiind confirmate prin acest act. Daca ne gandim ca in fapt Sperietoarea de ciori avea idei bune... si s-a dovedit a avea minte in paiele alea poate ca diploma era doar o formalitate... laughing

| moonY a răspuns:

Parca ar fi spus'o pentru romani.

| TipulVerde a răspuns:

Ce-i aia diploma?

| anonim a răspuns:

Cred ca s-a gandit la spiru haret.rolling on the floor

| anonim a răspuns:

@domo-noi am raspuns strict la intrebare.intr-adevar tu ai dreptate, insa raspunsurile erau mai importante, asa ca ne-am limitat, ca de multe alte ori, numai la a da un raspuns pe masura intrebarii. rolling on the floor

| Cryss explică:

Dimodi.nu am stiut cum sa formulez intrebarea aseara la 11 cand eram foarte obositatongue.eram sigura ca o sa zica cineva despre faptul acela.nu am citit cartea dar nu cred ca is asa de proasta incat sa nu imi dau seama ca personajul a spus chestia de mai sus.winking
Si eu m-am luat dupa Viata de zi cu zi unde se gasea si acest citat pe langa vorbele lui Murphy happy. Oricum mersi de precizare tongue.

| alexxx_3182 a răspuns:

Cred ca s-a referit la persoanele cu multe facultatzi din romania toate facute la particulari gen miai viteazu titu maiorescu sau spiru haret...invatamantu particular din romania a ajuns o fabrica de diplome...am si eu o intrebare pentru tine ti se pare normal ca un master sa poti sa-l faci online? sau ti se pare normal ca un student la fac de stat sa aiba sanse nu tocmai egale cu unu de la particulari? ce este mai rau e ca acest sistem de invatamant privat e promovat tocmai de statul roman...in curand vom fi o natzie de oameni-toti absolventzi de diferite facultatzi... oare e bine?

| DiMoDi a răspuns:

Fără supărare cryss! vorba cu pricina NU îi aparţine lui Murphy ci personajului din cartea cu acelaşi nume scrisă de Lyman Frank Baum... Se pare că mulţi nu aţi citit-o şi e mare păcat... e din literatura clasică pentru copii şi (dacă ştii să citeşti printre rânduri), e o satiră excelentă vis-a-vis de oamenii mari big grin Cine nu mă crede, să încerce s-o citească şi vă asigur că nu va regreta! big grin

prfml
| prfml a răspuns:

Apreciaza faptul ca isi dorea creier, ceea ce era imposibil, dar in schimb ii da o diploma pentru ca isi dorea si merita.

| marria a răspuns:

laughing.mda. km asa cred ca zic si profii cand terminam o facultatebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i speciala pentru domnul inginer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Emil mi a luat-o inainte laughing