| anonim_4396 a întrebat:

La Vrajitorul din Oz personajul principal e Dorothy sau si Leul, Sperietoarea etc?

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Buna!
Protagonistul actiunii este Dorothy, personajele secundare sunt Leul, Omul de Tinichea, Sperietoarea (si eventual catelul Toto), iar episodice Vrajitorul, cele doua Vrajitoare, portarul etc.

10 răspunsuri:
| G a răspuns:

Dorothy. leul si ceilalti sunt secundare.

| TheDaffodil a răspuns:

Nu am citit "Vrajitorul din Oz", insa din cate stiu leul, sperietoarea, etc sunt personaje adjuvante (cele care il ajuta si sunt alaturi de protagonist -in cazul asta, Dorothy-happy )

| SteauaNordului a răspuns:

Dorothy

| ghineanamaria a răspuns:

Draga Antonella o intrebare cam grea dar intr-un fel si celelalte personaje(leul fricos, sperietoarea de ciori, omul de tinichea) participa la actiune asadar si ele sunt personaje principale.Defapt ele pot zice ca sunt intre personaje principale si personaje secundare. Sper ca te-am lamurit si voi primi funda.

| xLikeTpu a răspuns:

Bună.
Principalul personaj este Dorothy!

| YoYoUtZa a răspuns:

Dorothy logic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Personajul principal e Dorothy doar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia mai incearca sa te documentezi si tu ca nu mori. Doar n-o sa iti dam mura-n gura mereu la toate prostiile tale.
Mai invata sa te descurci si singura!

| seful47 a răspuns:

Dorothy

| anonymus11 a răspuns:

Dorothy