| Aalexander a întrebat:

Ce parere aveti despre acest site :
http://www.worldometers.info/ro/?

11 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

Trebuie să fii puțin bătut în cap să crezi că cifrele alea chiar sunt reale.

| Aalexander explică (pentru Wøodenpints):

Unele sunt.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Aalexander):

Și anume?

| Aalexander explică (pentru Wøodenpints):

Populaţia lumii curente

| trolololo a răspuns (pentru Wøodenpints):

Acele date nu sunt in timp real, sunt bazate pe statistici, anuale și multi-anuale, apoi se calculează acele date folosind diverși algoritmi de calcul.

Presupunem ca într-un an se nasc 365 copii cu o boala foarte rara. Sa zicem ca pe site-ul ala se afla și acea boala rara. Oameni ce s-au născut in aceasta zi cu boala X - 1. Evident ei nu știu dacă s-a născut sau nu. big grin Poate maine o sa se nască 2. Sau poate într-o ala zi o sa se nască 10. Dar la statistica tot 1 v-a rămâne.

| Wøodenpints a răspuns (pentru trolololo):

De aia spun că nu-s reale. Eu, spre exemplu, dacă mor acum în casă, în statistici voi fi încă un om viu până îmi găsește cineva hoitul și mă declară mort. De aia spun că n-au cum să fie reale numerele alea.
Sau mai sunt băștinași de prin fundul Africii de a căror existență nu stie nimeni, sau chiar și la noi, țigani cu copii fără buletin care n-au fost niciodată declarați și nici nu vor fi. Mai sunt și boschetarii, a căror evidență nu o ține nimeni și nimeni nu știe când mor.
Cifrele acelea pot fi cel mult, cel mult cu aproximație. În aafră de rubricile unde este cuvântul "astăzi". Alea chiar sunt pe lângă.

| Aalexander explică (pentru Wøodenpints):

Bineinteles ca sunt cu aproximatie.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Aalexander):

Da, de asta își dă oricine seama, doar că cifrele alea se schimbă la milisecundă.

| fadnox a răspuns:

Are sa explodeze

| Aalexander explică:

Bravo.

| Weyland a răspuns:

Este un site cu "odometre".