| hypothesis a întrebat:

Ce parere aveti despre acest video scurt de 6 minute? Are un mesaj benevolent si motivational catre dreptate si catre mai bine sau tot in scop manipulativ este facut? Rog sa urmariti si sa ascultati cu atentie.
https://www.youtube.com/watch?v=_UlQysfpqds

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice zice cineva poate fi interpretat in diferite feluri, deci si ce spune cel din filmuletul asta.
Dupa modul in care ai pus intrebarea mi-am dat seama ca tu ai impresia ca are intentii rele. Sunt curios ce ti-a atras atentia si te-a facut sa crezi asta.

| hypothesis explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca are intentii rele. Ma bucur insa ca m-ai inteles la ce am vrut sa fac aluzie (la treaba cu interpretarea). E destul de greu de asemenea sa faci distinctie intre mesaje manipulative si mesaje care chiar sunt spre indrumarea si motivarea noastra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru hypothesis):

Asa e. De multe ori numai daca afli mai multe despre cel care transmite mesajul poti sa iti dai seama de intentiile lui.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Are un mesaj benevolent si motivational catre dreptate si catre mai bine sau tot in scop manipulativ este facut? " Si-si, deoarece in asfel de cazuri e in interesul meu ca societatea sa fie mai "buna", deci cam e si manipulativ si benevolent.

| MrChange a răspuns:

Interesant ca de obicei. Totusi interpretarea este cheia. Indiferent daca ar avea mesaj manipulativ sau nu, de fapt indiferent de scop, mai presus de toate noi avem puterea interpretarii si putem filtra ceea ce vrem ca mesajul sa transmita. Ce e rau totusi sa schimbi ceva? Din moment ce totul merge prost, ma gandesc ca prin o schimbare ar exista sansa de indrepta sau nu lucrurile. Exista o sansa prin care nu avem nimic de pierdut. Cu toate astea e imposibil momentan ca generatia actuala sa schimbe ceva. De fapt desi fac parte din ea si am studiat foarte mult reactiile si comportamentele oameniilor din jurul meu, am observat ca multimea conteaza. Fac o paranteza, daca intr-o camera sunt 10 barbati dintre care 9 sunt dezbracati si unul imbracat, cel imbracat ori trebuie sa se dezbrace ori o sa fie marginalizat. Daca cel imbracat e popular atunci toti se vor imbraca. Si daca cel imbracat nu va reusi sa convinga pe nimeni ca ceea ce el face e bine atunci va trebui sa aleaga excluderea sau "dezbracarea". Sunt constient ca iti dai seama ce vreau sa zic, insa o sa intaresc cu un exemplu mai concret. Orice este energie, daca vrei sa o numesti asa, ea in sine nu este energie rea sau buna, insa poate fi transformata in benefic sau daunator. Informatia, accesul la informatie, si formarea perceptiei pentru receptarea informatiei te poate distruge sau trezi.