| Duhovnicul a întrebat:

Ce parere aveti despre cinism ( filozofie )? Mie mi se pare cel mai practic mod de gandire.

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

O fi cel mai practic dar asta nu inseamna ca este ideal...

| Radu284 a răspuns:

Nu este foarte practic, pentru ca este un sistem destul de inflexibil (mai ales daca este singurul tau mod de a vedea lumea). Este bine sa fi relativ flexibil in viata. Da, oamenii sunt in general rai, dar exista si exceptii, exista si oameni care sunt altruisti. Daca-i tratezi pe toti la fel, este posibil sa pierzi niste oportunitati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi psihologi sunt de parere ca cinismul este doar o forma de manifestre a unui anumit tip de frustrare sexuala.

| Duhovnicul explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la curentul filozofic numit cinism ( din antichitate ), nu la cinismul modern.