| rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrfffffffffff a întrebat:

Ce parere aveti despre fenomenul deja-vu?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

In jurul nostru, adica in exterior, in spatiu circula Informatia iar noi captam aceasta informatie prin intermediul simturilor noastre. Informatia pe care o captam in fiecare secunda e de doua feluri : constienta si subconstienta. Cea constienta e Informatia de care ne folosim ( citim o carte, urmarim un film, privim o floare, ascultam o muzica, adica tot ceea ce noi constientizam ); cea subconstienta e Informatia pe care simturile noastre o capteaza si noi nu o constientizam ( adica multe sunete care sint in jurul nostru, imaginea unor lucruri pe linga care trecem zilnic si nu le dam importanta, adica nu le constientizam ). Toata aceasta Informatie intra in memoria noastra in constient si in subconstient, Atunci cind dormim (nu trebuie neaparat noaptea ) intre cele doua parti ale memoriei se face un schimb de informatie; din partea constienta trece in subconstient informatie de care noi nu mai avem nevoie iar din subconstient trece informatie pe care noi am captat-o si nu am constientizat-o dar avem nevoie de ea. Subconstientul, ca sa intelegi mai bine e un fel de recicle bin ( cos de reciclare ) ca la calculator, de unde se sterge anumita informatie de care noi nu mai avem nevoie. Aceasta informatie inutila nu se sterge toata, de exemplu in timpul unui somn, ci se sterge treptat, multa informatie raminind stocata si ani de zile, informatie de care noi nu sintem constienti de aceea avem citeodata si sentimentul acela de Deja Vu. Acest sentiment e datorita faptului ca informatia pe care o captam si o constientizam in acel moment se suprapune exact cu anumita informatie identica pe care noi o aveam in subconstient.

13 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Cred ca am mai vazut undeva intrebarea asta...

| WR104 a răspuns:

Cred ca lumea da prea mare importanta unui nimic.

| Laura a răspuns:

Sunt pur și simplu niște amintiri vagi, nimic ciudat. Ca și cum ai visa o bere, pe timpul zilei ai uita ce ai visat, iar seara, când bei o bere și o vezi în fața ta, îți aduci aminte că asta ai visat. Dar în unele cazuri știi că berea aia îți aduce aminte de ceva, dar nu îți dai seama că de vis; ăsta e deja-vu-ul. Și nu trebuie să vezi neapărat o bere, poți să vezi și o sticlă de Whiskey, este posibil ca și ea să te ajute să-ți amintești.

| Musique a răspuns:

O dovadă clară a faptului că nu toate lucrurile pot fi înțelese de mintea umană. Sunt multe ipoteze, dar care e cea reală?

| Miauti a răspuns:

Psihometria Locului este in stransa legatura cu fenomenul de deja vu. Evenimentele in special cele marcate puternic de sentimente, lasa deseori urme, care se imprima in locul unde apar, iar acestea pot fi citite si deslusite. Marea majoritate a oamenilor au experimentat un sentiment neplacut intr-un anumit loc.

| ktrinel a răspuns:

Ti s-a intamplat vreo data?

| Mădă0611 a răspuns:

Mi se intampla foarte des, de multe ori reusesc sa imi amintesc ce urmeaza, uneori se intampla, alteori nu thinking, cred ca uneori poti evita ceva rau, asa ca ma gandeam ca... daca retraim aceeasi viata pana nu mai gresim thinking Bine, nu se leaga multe, sper ca vreodata sa inteleg tot. "One day we'll reveal the truth, that one will die before he gets there..."
Sau, asta sigur e aberatie, dar totusi: poate e adevarata faza din Another Earth, doar ca ei sunt inaintea noastra cu cateva secunde si uneori simtim ce simt ei in timp real. SF big grin

| OOOLEOOO a răspuns:

Dupa spusele unor religii/culturi senzatia de deja-vu o ai cand repeti ceva ce ai facut intr-o viata anterioara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja-connu

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai blondo, schimba-ti naibii numele ca imi faci istoria ancestrala de rusine rolling on the floor
Vezi ca acum pun poza aia cu mufa ta ganditoare sprijinita in maxilar la avatar, sa ma inabuse hombre cu apropouri de jacuzzi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti blonda. Eu sunt sclipicios. Ce zici, ne adunam sa aruncam cu sclipici pe toti peretii?winking

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,sa stii ca este destul de ciudat tot acest deja-vu, nu doar o data ci de multe ori mi s-a intamplat sa merg in diferite locuri si sa stiu...ca am mai fost acolo... sper ca in curand vom afla mai multe despre acest"fenomen":-)

| afrodita3333 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic... unii cred ca are legatura cu reincarnarea, ca apare datorita faptului ca am fi trait intr-o viata anterioara un moment asemanator.Mi se pare o explicatie destul de logica asta daca crezi in reincarnare.Eu am avut destul de des aceasta situatie iar momentul respectiv nu era cu nimic asemanator cu ce am mai trait deci nu stiu ce sa zic... tu ce parere ai?