| ALM2000RO a întrebat:

Ce părere aveți despre filozofia și mișcarea antinataliste? Dar despre mișcarea antisexuală? Cunoașteți astfel de persoane? Cei care știți vreo persoană adeptă a acestor mișcări (sau adeptă a modului de gândire respectiv), cum ați putea s-o descrieți? I-ați putea face un profil psihologico-moral (bineînțeles că unul amator: adică cum e ca om, cum se comportă, ce hobby-uri are, cu ce își ocupă timpul, cum relaționează cu ceilalți și cum vorbește etc. samd.)?
Ați fi prieteni cu o astfel de persoană, știind de la început că e adeptă a antinatalismului sau că e antisexuală?
Dacă da, motivați de ce ați accepta prietenia și care credeți că ar fi principalele avantaje și dezavantaje ale unei astfel de prietenii și a modului de relaționare aferent.
Dacă nu, motivați de ce ați refuza prietenia.
Sunt studii științifice sau medicale care dezbat aceste subiecte și care să se găsească și pe net (nu numai în cărți de specialitate)?
Aș vrea și niște link-uri cu astfel de posibile studii legate de antinatalism și antisexualitate. Preferabil să fie traduse în română, dar e foarte ok și dacă sunt doar în engleză.
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Antisexualitate. Unde ai găsit menționat acest termen?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1 și 2. Fiind contrare perpetuării vieții prin specia umană, le consider decadente și nocive. 3. Nu cunosc astfel de persoane. 4. Nu aș putea fi prieten cu o astfel de persoană. Motivul l-am prezentat ca răspuns la întrebările 1 și 2.

| CostinAlamariu a răspuns:

N-am auzit niciodata de o miscare antisexuala, dar de antinatalism da. Dacă ar fi să le fac un tablou psihologic aș zice că sunt persoane slabe, demoralizate, bolnăvicioase și învinse dpdv psihic, care se urasc pe ele insele, iar aceasta slabiciune le-a modelat filozofia. Filozofia fiecarui om este modelată în parte și de sanatatea lui fizică și mentală. Daca te uiti atent bolnaviciosii si oamenii slabi converg inspre o anumita ideologie in timp ce oamenii puternici si sanatosi spre altele.

N-aș avea vreo problema sa fiu prieten cu astfel de oameni. Eu pot sa fiu prieten cu oricine atat vreme cat mă respecți.

| pombar a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Antinatalism
https://ro.wikipedia.org/wiki/Marcionism

nu esti pregatit sa intelegi lucruri atat de avansate daca nu esti in stare sa gasesti nici ceea ce e chiar sub nasul tau

| ALM2000RO explică (pentru pombar):

Dar de unde ai dedus că nu știu ce înseamnă antinatalismul? Rezultă cumva așa ceva din întrebările mele? Citește mai atent întrebările și răspunde la subiect, te rog! Eu altceva voiam să aflu de la voi, cei de pe forumul TPU, nu am nevoie de link cu definiția antinatalismului.
Cât privește marcionismul, e total pe lângă subiect, nu am vorbit de acesta în întrebările mele!