| wolder a întrebat:

Ce parere aveti despre ideea profei mele de romana: ca viitorul este un prezent ulterior asta pentru ca atunci cand ne vom afla in viitor nu-l vom numii "viitor", ci il vom numi tot prezent, deci este un prezent ulterior adica un prezent ce urmeaza sa se intample?

Răspuns Câştigător
| Polaris a răspuns:

Iar trecutul e prezent anterior.
Există momente în care axa asta a timpului se condensează și își pierde relevanța. Poate asta e ce numeau ei nirvana.

14 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Perfect de acord, numa prezentul exista, momentul in care te regasesti

| sabin89 a răspuns:

Insusi termenul "ulterior" are intelesul de viitor. A facut si ea un joc de cuvinte, dupa parerea mea fara rost; sa se afle in treaba. Dar, fiindca vorbim de limba romana, incearca sa nu mai pui doi "i" acolo unde nu e cazul (il vom numi).

| wolder explică (pentru sabin89):

Mersi pentru corectarewinking

| miha_6184 a răspuns (pentru sabin89):

Imi cer scuze! A fost graba mea e a scrie.

| miha_6184 a răspuns (pentru sabin89):

Imi cer scuze! A fost graba mea de a scrie.

| sublime89 a răspuns:

Exact asta este viitorul. E ceva care se transforma constant in prezent, iar prezentul, la randul lui, se transforma constant in trecut.

| Duucu a răspuns:

Viitorul este doar IMAGINAȚIE, creată de mintea noatră.
Trecutul este doar MEMORIE, de asemenea, de care mintea noastră se ocupă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei profele de română sunt la fel de plate ca stratul de fond de ten pe care-l au. Asta e o idee destul de profundă (pentru o profă de română). Şi citesc că ţi-a şi explicat, ori ai dedus tu însemnătatea.

E adevărat, oarecum, mi-ar plăcea să ne spui şi contextul în care v-a spus lucrul ăsta.

La o aprofundare amănunţită a ideii ei, sau ca o continuitate, vei descoperi că nici prezentul nu există (atât timp cât realizezi că termenii de "viitor" şi "prezent" sunt improprii).

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Profa ne-a explicat si discutia a pornit de la faptul ca exista o forma de cunoastere a viitorului neortodoxa, dar daca vom cunoaste viitorul, spune ea, ca e posibil ca noi sa-l schimbam. Tin sa precizez ca este o femeie eleganta, educata si cu bun gust. (nu foloseste fond de ten -asta ca o paranteza la comparatia facuta de tinehee hee ), dar am intalnit genul acela de profesoare de romana, in schimb pe aceasta chiar o vad dedicata si imi place s-o vad ca iubeste ceea ce face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In sanul vecinicului ieri.Traieste azi, ce moare.un soare de s-ar stinge in cer.s-aprinde iarasi soare.lisandri.lucisferul

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

A stat mult sa se gandeasca, a?

| wolder explică (pentru ViseleSmulgGratii):

Cel putin e de apreciat ca discuta idei si nu discuta oameni.

| miha_6184 a răspuns:

Are dreptate intr-un fel. Viitorul este viitor doar cand te gandesti la el. Atunci cand ajungi unde iti doresti il numesti prezent. Ai putea spune ca viitorul este prezentul care urmeaza happy

| doctorandus a răspuns (pentru miha_6184):

Sau ar putea sa ajunga unde nu-si doreste. Asta e problema cu viitorul: nu poate fi cunoscut cu certitudine dinainte.