| chuckmanson a întrebat:

Ce părere aveți despre miliardari? Eu personal am ajuns la concluzia că nu ar trebui să existe. Și nu cred că există un singur argument logic sau etic care să justifice faptul că un singur procent din populație deține mai mult de jumătate din averea planetei. Argumentul pe care îl aud cel mai des este că ei au "muncit" pentru averea lor, care e amuzant și dincolo de absurd. Ignorând faptul că e cam imposibil în ziua de azi să devii miliardar prin mijloace etice, oamenii ăștia nu au muncit pentru banii lor, angajații lor au făcut-o. Să îl luăm ca exemplu pe Bill Gates. Ne-a făcut el computerele? NU! A făcut el designul componentelor hardware? Nu, inginerii lui au făcut-o! A programat componenta software a computerelor? Nu, programatorii lui au făcut-o! S-a dus în mine pentru mineralele necesare pentru fabricarea computerelor? Nu, muncitorii au făcut-o, mulți din lumea a treia în condiții atroce și un număr inacceptabil de mare copii. A distribuit computerele? Din nou nu. Deci ce a făcut pentru a merita banii respectivi?
Dacă ai avea un job care să te plătească 5000 de dolari pe zi și ai acest job din momentul în care Columb a ajuns în America până în secunda aceasta tot nu ai fi miliardar și tot nu ai avea banii pe care Bezos îi face într-o săptămână. Dacă nu mă credeți scoate-ți un calculator. Nu există om care să muncească suficient cât să merite un miliard de dolari.
Mulți oameni nu realizează cât de mari sunt numerele de gen un milion, un miliard etc. Ca un exercițiu de imaginație, ce ați face dacă ați avea un milion de dolari(sau lei, euro, you get the idea)? Probabil v-ați lua o vilă cu piscină, câteva mașini drăguțe, ați călători într-un paradis tropical, v-ați lua tot ce v-ați dori etc. Pentru marea majoritate a oamenilor, o astfel de sumă ne-ar schimba viața. Charles Schwab ar putea să arunce la gunoi 1 milion de dolari pe zi pentru cel puțin 25 de ani și tot nu ar ajunge falid. Și e de abia pe locul 210 în categoria celor mai bogate persoane din lume. Dacă mergem la Mark Zuckerberg sau Warren Buffet sau alți în categoria asta, mulți ar putea face același pentru 3 sau 4 secole.
Nici măcar nu există diferența în standardele de viață ale unui om cu un miliard de dolari și ale unuia cu o sută de miliarde sau unul cu bani infiniți. Din punctul acela nu mai devine nimic altceva decât narcisism și megalomanie.
Am putea rezolva o mulțime din problemele lumii cu averea deținută de miliardari.
Singurul motiv pentru care cineva ar putea să le ia apărarea la care eu mă pot gândi, este că mulți oameni nu vor să creadă că bogații sunt oameni răi, pentru că vor și ei să fie bogați.
Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Lukasssz a răspuns:

Miliardarii asta au calcat pe cadavre pentru bani, i-au muncit pe angajati pentry niste salarii mici, ca pe niste sclavi, normal ca nu ar merita banii aia.

84 răspunsuri:
| paraciosul a răspuns:

Gandire de sarantoc

| paraciosul a răspuns:

Fa tu ce face un miliardar poti?

| dinaprilie a răspuns:

Deja m/ai plictisit cand ai aiuns la bil gates, culmea el chiar facand niste software la viata lui urmand ca echipa impreuna sa/lndezvolte. Si in plus e nu detine tot Microsoft ci doar o parte. Mai detin si altii mai multe bucati.

| chuckmanson explică (pentru paraciosul):

Nu, pentru că am principii morale prea puternice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Rezumand ce ai scris tu iese asa.

Sunt frustrat ca unii au reusit sa faca afaceri de milarde si tu nu si acum vrei sa isi imparta averea cu tine pentru simplu motiv ca tu nu ai reusit.

Ce te oprește sa faci si tu un miliard de euro?

| paraciosul a răspuns (pentru suntserios):

Creierul

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ești prea mic să înțelegi întreg mecanismul.Să ajungi miliardar ai nevoie de înțelepciune, ori de inteligență sau să nu îți pese de absolut nimeni și nimic și să fi dispus să faci ORICE doar ca să îți fie ție bine.Acestea fiind categoriile de oameni miliardari, 3 la număr.Motorul afacerii ești tu și doar tu în funcție de capacitățile fiecăruia.

| Lukasssz a răspuns (pentru Lukasssz):

Pentru*

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Amazonul are 1.3 milioane de anagajati.
Repet. 1.3 milioane

Atator oameniba dat Bezos de mancare. 1.3 milioane de oameni au ce pune pe masa azi datorita imperiului lui Bezos.

Era mai bine daca oamenii astia nu aveau un loc de munca si Bezos era un sarac? Nu era mai bine, da macar nu erau unii frustrați ca omul are bani

| chuckmanson explică (pentru suntserios):

rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor
Hai că bune argumente mai ai și tu.
„Ce te oprește sa faci si tu un miliard de euro?„
Principiile mele morale.
Și da, recunosc, sunt frustrat! Dar nu din motivele la care tu te gândești. Eu am 19 ani și familia mea are o stare financiară foarte bună, mereu am avut tot ce am avut nevoie, și majoritatea lucrurilor pe care le-am vrut, am propria mea casă și o carieră promițătoare în față etc. Nu am nevoie de banii nimănui, dar sunt o mulțime de oameni care au. Deci da, sunt frustrat să știu că vreo câteva sute de oameni au mai mulți decât jumătate din planetă, bani pe care nimeni nu îi merită și de care nimeni nu are nevoie, în timp ce sunt o mulțime de oameni care încă mor de foame, nu au acces la apă curată, în timp ce sărăcia mondială crește, în timp ce planeta moare din cauza corporațiilor, în timp ce acești porci burghezi și-au construit averea cu ajutorul exploatării oamenilor din țări sărace(și mult prea des a copiilor) etc. Și dacă tu nu ești frustrat de acest sistem, fie ești o persoană care beneficiază din el, fie ești ignorant, fie nu ai empatie.
De asemenea îmi place cum nu ai încercat să aduci un singur contra argument argumentelor mele și în loc ai decurs doar la un argument ad hominem. Spune destule despre poziția ta.
Dar din moment ce iubești miliardarii așa mult, spune-mi, de ce nu își faci tu o astfel de afacere?

| chuckmanson explică (pentru suntserios):

Sclavii din SUA erau așa norocoși nu? Aveau cine să-i hrănească, au fost aduși din junglă, au avut casa lor. Nu înțeleg de ce se plângeau sau voiau libertate. Nu știau să aprecieze generozitatea rasei albe.

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Au ce pune pe masa pe dracu, cu minimu` pe economie muncind 8 ore? Nu este cumva sclavie?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Deci tu consideri că oamenii ăia nu ar trebui să primească bani pentru munca lor? Bill Gates a creat Microsoft iar de atunci aproape fiecare laptop există datorită lui. Nu crezi că merită apreciere pentru munca lui? Și să-ți zic ceva: tu-mi zici mie de ăia din Congo, care trăiesc cu un dolar pe zi. Dar vezi ce pregătire trebuie să ai ca să lucrezi într-o mină și ce pregătire trebuie să ai să fii informatician.
Ceea ce prezinți tu aici e efectiv comunism.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru chuckmanson):

Eu nu imi fac o afacere pentru ca nu pot. Nu am ideea, nu am vointa, nu am mintea pentru asa ceva. De aia ii admir pe aia care au reusit.

Auzi, daca zici ca parintii tai au bani ei ajuta pe altii care nu au? Le dau lor jumate din banii castigati de ei? Esti sigur ca parintii tai merita banii aia?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Stiu vreo 3 romani care au fugi de bunavoie in UK si sunt curieri la amazon pe 4000 lire. S au dus de buna voie da da...

Cel mai mila imi e de aia care lucrează pe partea de programare la Amazon. Saracii...

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Și acum te întreb eu ceva: de ce prin "muncă" înțelegi doar muncă fizică? Crezi că Bill Gates nu a depus efort INTELECTUAL în a creat, cu Allen, Microsoft? Este o deosebire între efortul fizic și cel intelectual.

| badpanda a răspuns:

Problema este ca au mult si vor si mai mult.

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Pai da... romani /africani/ bulgari, etc lucreaza ca si curieri, crezi ca englezi se angajau sa fie sclavi?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Aha, deci era mai ok ca 1.3 milioane de anagajati de la amazon sa nu aibă un loc se munca.
Nici aia 400. 000 de la Apple.
Nici aia 2 milioane din franciza McDonald's
Poate nici angajații celor 32.000 locatii Starbukcs.

E ok daca nu erau corporațiile. Toti astia lucrau la nenea Petrica, brutarul de la colt.

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Pai da, e cam acelasi lucru si la nenea Petrica, brutarul de la colt primesc acelasi salariu minim.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Deci tu trăiești cu impresia ca toti cei 1. 3 milioane de anagajati de la amazon traiesc pe minimul pe economie nu? Loool

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Nu dar majoritatea cam 70%

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Si tu ii vrei someri pe aia?
Stii ca in alte tari minimul pe economie ofera un trai decent nu?

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Nu,dar ce imi e ca lucreaza la Amazon pe minimul pe economie ce imi e ca lucreaza la nenea Petrica la brutarie pe minimul pe economie.
"Stii ca in alte tari minimul pe economie ofera un trai decent nu?"care sunt alea nicaieri nu poti trai decent cu minimul pe economie

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Pai la nea Petrica nu vor avea toti actele in regula, ca nea Petrica nu vrea sa plateasca taxe.
Nea Petrica angajeaza 2 nu 1.3 milioane.
Nea Petrica nu angreneaza alte 100 companii unde lucreaza alte milioane de oameni.

Pricepi.

Si uite ca romanii de lucreaza la amazon pe minimul pe economie duc un trai mai decent in Germania sau Uk decât daca lucrau pe minimul pe economie la nea Petrica la Botoșani

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Ai dat exemplu Germania da, minimul pe economie e 1.500 euro dintre care chiria e jumatate din salariu, poti sa numesti chestia asta "trai decent"?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Absolut.
O familie în care doi castiga minimul pe economie au un venit de 3000 euro. Din care 700 chiria daca e una decenta.

In Romania. Doua persoane care castiga minimul pe economie adica 2600 lei raman cu 1300 lei daca stai intr-o chirie decenta.

Deci i-a zis. 1300 lei vs 2300euro. Oare cine trăiește mai decent?

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Si in Anglia treaba sta la fel ca in Germania

| Lukasssz a răspuns (pentru suntserios):

Acolo lucrurile sunt si mai scumpe ca la noi, nici unii nu traiesc decent, as putea spune ca si cei cu 1300 de lei si cei cu 2300 de euro sunt la limita supravietuirii.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Lukasssz):

Deja batii campii.
Milioane de oameni din toata lumea traisc de pe urma corporațiilor. Si unii traiesc chiar bine. Iar altii decent. Asta e idee. Ce sa mai o lungim, ca ajungem la aberații de genul 1300 lei =2300euro