| cornelmarius a întrebat:

Ce parere aveti despre noua teorie despre big-bang? http://www.efemeride.ro/......ura-neagra

7 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

In primul rand lumea noastra nu este 3d....este 4d daca numaram - L+l+h+TIMP. Intotdeauna a fost asa de cand a aparut. Nu se poate sa spunem ca lumea este 3D datorita dimensiunilor spatiale. Dimensiunile spatiale NU exista fara timp, din acest motiv se numeste CONTINUUM spatiu-timp sau 4D.

Daca gaura neagra este indeajuns de mare si de puternica sa inghita o stea gigantica atunci gravitatia gaurii negre va fi mai puternica decat eventuala explozie a stelei. Practic gaura neagra nu ii va permite stelei sa explodeze si in urma imploziei va rezulta un quasar de dimensiuni colosale, nicidecum singularitate.

| Inferno a răspuns:

Intrebarea "Cum a aparut lumea? " a fascinat umanitatea cele mai vechi timpuri. Este normal ca in prezent oamenii sa mai emita ipoteze.
Teoria Big Bang este o teorie, prin urmare este falsificabila.Cu alte cuvinte nu stim in mod sigur daca asa s-a intamplat (De fapt, potrivit parerii generale a fizicienilor, probabilitatea ca Universul sa fi luat nastere exact asa este una mica), dar stim in mod sigur ca asa ceva ar fi posibil.
Big Bangul este posibil din toate punctele de vedere.

Oricum, daca ai fi avut minimala curiozitate de a citi cel putin prima fraza a articolului ai fi inteles ca Teoria Big Bang ramane colosul din stiinta, restul fiind doar niste "sateliti", incercari de a gasi alte explicatii.
Citez:
"Teoria acceptată de întreaga lume științifică care explică formarea Universului este cea a Big Bang-ului. "

| Exilee a răspuns:

Explozia unei stele intr-o gaura neagra si rezulta singularitatea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul lui Inferno descrie cel mai bine fenomenul Bing-Bang...adica sa fim seriosi cine poate sti cu exactitate provenienta Universului- a noastra-savantii cunosc foarte putin din colosalul Univers in care traim, sunt intr-o continua cercetare...

| a3e6u9 a răspuns:

Ăla e un site pseudoștiințific, autorul articolului nu înțelege știința și face multe afirmații false și pune probleme care nu există.

M-a amuzat că vorbea de motivul și locul Big-Bang-ului, de materie împrăștiată cu viteze superluminice și punea problema temperaturii uniforme în Univers.

Cât privește ipoteza cu pricina, nu există vreo dovadă, nu cred că e testabilă, deci valorează cam cât o ceapă degerată. Mai mult, nu explică de unde a apărut steaua aia 4D și gaura neagră.

| cornelmarius explică (pentru a3e6u9):

Ia facebook? daca ai da-mi si mie linkul acolo stau mereu intrat aici intru mai rar si nu stau mult, mia putem discuta!