| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii de stiinta care neaga existenta lui Dumnezeu doar dintr-un singur motiv: nu stiu de unde a aparut Creatorul. Isi pun intrebarea : pe el cine l-a creat? E singurul motiv care ii face sa nege existenta lui Dumnezeu. Ei considera ca este imposibil sa existe o fiinta atat de complexa incat sa creeeze tot universul. Motivul pentru care neaga existenta Creatorului este faptul ca nu pot intelege de unde provine acesta. Mie nu mi se pare un argument bun.

3 răspunsuri:
| andreea4ever a răspuns:

Idioti totali

| Anonim13265464 a răspuns:

Asta m-am intrebat si eu dar dupa aia m-am gandit cate lucruri facut el pentru mine pentru familia mea si cate minuni a facut de la crearea lumii insasi lumea e o minune de a lui.
Nu credeti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu as putea pune intrebarea: ce parere aveti despre oamenii care cred in existenta lui Dumnezeu doar dintr-un singur motiv: lumea este prea complexa pentru ca in spatele ei sa nu existe un Creator?

Exista o multime de argumente pro si contra, mai bune sau mai rele, dar pana la urma nu poti dovedi cu siguranta existenta divinitatii. Si daca ai putea, ce religie ai trebui sa urmezi: cea crestina, cea islamica sau care din celelalte zeci de religii?

Oricum, daca vrei un argument mai bun, gandeste-te spre exemplu la miracole: fiecare religie pretinde ca miracolele exista, ca o multime de oameni au fost vindecati, dar stii ce, mereu exista o urma de indoiala, dar ar exista un miracol care nu ar putea fi contrazis: ca o persoana careia i-a fost amputat un brat sau un picior sa si-l recapete. In natura, 'fenomenul' exista, unor soparle le cresc cozile daca le-au fost taiate. Ma indoiesc ca nu ar exista macar o singura persoana demna de asemenea miracol.