| Paulla a întrebat:

Ce părere aveţi despre persoanele care apelează la sinucidere?

30 răspunsuri:
| AnnyXoxo a răspuns:

Sunt niste oamenii fara un gram de minte. Altii ar da orice sa mai traiasca si o zi! straight face

Răspuns utilizator avertizat
| hummer24 a răspuns:

Sinucigasii sunt niste lasi care renunta la luptawinking

| Cassidy a răspuns:

Creierul lor numai gandeste limpede,sunt stresati si presati de lume si datorii probabil si cea mai usoara cale este sa moara in loc sa se gandeasca la alte lucruri! Este un pacat foarte mare sa te sinucizi(Dumnezeu ti-a dat viata,El ti-o ia inapoi ). Oamenii acestia nu vor sa tina conversatii cu prieteni, rude, etc...si cand se aduna prea mult e prea tarziu. Poti fi sarac lipit pamantului si sa pierzi ceva la care ai muncit toata viata, dar sinuciderea nu este o scapare de la asta, se accepta soarta asa cum e ea!

| Alexandra009 a răspuns:

Eu cred ca sunt niste persoane fara cap.chiar daca au avut viata un gunoi ei trebuie sa se bucure de cel mai mare dar a lui Dumnezeu:viata.cei care au facut asa ceva nu sunt niste oamenii recunoscatori care si-au curmat viata in loc sa se bucure de ea

| Brunette_1256 a răspuns:

Eu cred ca au unele probleme psihologice!

| 13 a răspuns:

Ei sunt oamenii care insfarsit au deschis ochii. Care si-au dat seama unde ne aflam de fapt in societate. SI ce este societatea de fapt. Oameni cu probleme. Oameni care nu au fost ascultati. Oameni prea buni pentru lumea astea rea. Cu toatea acesstea. NU suport sinuciderea. Mi se apare un act prostesc. Cand iti dai seama ca nu mai ai de pierdut nimic in afara de propriat-i viata, atunci incepe distractia. De ce sa o arunci de buna voie?

| Saammyyy a răspuns:

Nu cred ca este un lucru bun;

| AlexiaClaudia a răspuns:

Sunt persoane nerecunoscatoare. Adica unii oameni vor sa mai traiasca cu tot sufletul, sunt bolnavi de atatea si nu au o viata linistita. Si altii cu o simpla despartire vor sa se omoare... Sunt persoane egoiste dupa mine, Dumnezeu ne-a daruit pamantul, aceasta viata care trebuie sa fie traita. Oricum, nu sunt de acord cu aceste fapte copilaresti! Orice greutate i ar atarna pe umeri, ar trebui sa mearga la biserica si sa asculte o slujba. Unii oameni traiesc numai cu gandul la ce vor face maine dar nu se gandesc la viata de dincolo, Dumnezeu ne ajuta si nu ne lasa.Nu pretuiesc viata si tot ce este frumos...

| Agony a răspuns:

Sinuciderea e un gest disperat, e un strigat de ajutor happy. Cei in cauza au nevoie de sustinere morala.din belsug, si nu o spun cu rautate tongue

| adifrigotehnist a răspuns:

Buna,am si eu o prietena care intamplator exact problema asta o are:vrea sa se omoare.Parerea mea ca acest lucru se intampla pe fondul unei depresii alimentate cu (droguri,alcool,neimplinire sufleteasca sau materiala, etc.)Nu sunt de acord cu cei care recurg al asa ceva, decat la cei care au o problema medicala de nerezolvat care ii chinuie ingrozitor.Sunt niste lasi si comozi cei care o fac, din primele doua motive fiindca doresc sa isi usureze suferinta vietii si nu am nici cea mai mica cosiderare, niste lasi.Sa lupte ca noi ceilalti pentru supravietuire. Oricum viata e scurta si unica.

| NoName_9021 a răspuns:

Draga Paula, nu putem judeca pe nimeni care face treaba asta pentru ca nu stim ce e in sufletul ei.Sa stii ca si pe mine cateodata ma bate gandul pentru ca stiu ca iubesc pe cineva si o vad in fiecare si imi e f greu...chiar daca stiu ca pe nimeni nu intereseaza asta.Nu mai stiu ce sa fac...

| DorelSudoru a răspuns:

Toti ia-ti facut nebuni si lasi dar v-ati pus in locul lor ia mai exersati cu imaginatie si mai vorbim pe urma

| EmaS a răspuns:

Probabil ca ei considera ca nu mai au nici un motiv pentru care sa traiasca.Se vad lipsiti de valoare,neiubiti,si atunci iau aceasta hotarare care nu este voia lui Dumnezeu, este un pacat sa iti iei viata. Dumnezeu o da, si numai El are dreptul ca sa o ia.

| Dragon01 a răspuns:

Eu cred ca sunt prosti si presa ii mediatizeaza.De ce vedem titluri de genu."S-a sinucis din dragoste/foame/...etc" si nu spune nimeni"S-a sinucis de proost ce era"

| Bogdanux a răspuns:

Niste persoane invinse de iluziile/adevarurile vietii.

| Necrophagist a răspuns:

Fiecare persoană ce se sinucide e diferită de o alta care face acelaşi act,avem scopuri şi probleme diferite,nu au ceva anume cu care sa fie altfel decat cei ce se tin in viata,ba pot spune că noi subestimăm,marginalizăm, ne formăm tipare.
Cei care îi cred în probleme mintale nu şi-au pus întrebarea „pentru ce mai trăiesc".Nu s-au gândit la cazurile în care viaţa nu îţi mai aduce nimic, sau dacă s-au gândit i-au oprit frica unui obiect ascuţit

| Mya_9584 a răspuns:

Eu cred ca uneori problema este la noi (nu consideram ca e necesar sa intervenim in vreun fel, ignoram). Pentru unii dintre cei care se sinucid (sau incearca) problema este ca isi pierd increderea in cei din jurul lor si chiar in ei insisi: considera ca nu sunt ascultati de ceilalti, ca nu sunt utili nimanui, ca sunt invizibili. Majoritatea sunt introvertiti si astfel suferinta prin care trec ramane doar a lor. Daca sunteti in situatia in care aveti pe cineva apropiat care incearca asa ceva incercati sa ii ascultati si sa le aratati ca viata conteaza.
Mai sunt si unele persoane care au pitici pe creier...
Lasi? Posibil. Dar cum de vad atat de putine persoane ca problema este si a ei? Asta ar fi adevarata intrebarewinking

| Klepto a răspuns:

Neintelese, s-au infrant singure, au tinut in ele pana ce a rabufnit.
Ca orice om, nimanui nu-i place sa recunoasca, ca are o problema grava, prefera sa-l macine pe dinauntru.
Sinuciderea este o solutie permanenta, la o solutie temporara, folosita de niste oameni "care cred" ca nu mai este nicio sansa si asta este singura lor alternativa.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu pot să zic nici că n-au minte nici că au, în unele cazuri moartea mi se pare o soluție mai bună decât viața.Tu ce ai alege între viața în pușcărie și moartea?
Cei care zic că n-au minte pur și simplu nu cred că știu ce e aia disperarea sau depresia și deci nu-s conștienți că oamenii ăia au probleme foarte mari care pur și simplu i-au distrus din toate punctele de vedere.
Răspundurile de la întrebarea asta mi se par foarte superficiale, date de ochii lumii. Nici unul din cei care a răspuns n-a fost în situația unui sinucigași și practic n-au habar prin ce poate omul ăla să treacă.

| Hombre a răspuns:

De regula se simt infranti si fara rost.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Eu am 2 categorii aici...
Oamenii care aleg sinuciderea, deoarece nu gasesc nicio alta rezolvare a problemei.
Si oamenii care aleg sinuciderea din mai multe variante.
Prima categorie este demna de mila, sau sila, deoarece nu s-au straduit sa gasesc o cale de scapare...
Iar de a doua nu am deloc o parere rea, deoarece... daca totul ii deprima si ii plictiseste pe acei "sinucigasi", daca totul nu este... doar nu este, de ce ar prelungi inevitabilul. Daca ei, dintr-o lunga serie de posibilitati, aleg sinuciderea, inseamna ca asta este alegerea lor cea mai logica.
Este viata lor, iar ei aleg ce sa faca cu ea. Conteaza doar persoana lor si nu are relevanta comparatia cu cei ce ar da orice ca sa traiasca.

| MajorAsshole a răspuns:

Crestini care isi dau seama ca nu exista Dumnezeu. Si eu m-as sinucide daca mi-ar da cineva peste cap toate ideile, tot ce credeam eu ca stiu despre om si univers.

| adifrigotehnist a răspuns:

Ma vad nevoit sa mai evidentiez un aspect care cred ca paleste in fata altor "motivatii de sinucidere". Suntem singurii de pe aceasta planeta care realizam,avem cunostinte, experiente, o sursa imensa de informatii ca sa cunoastem si sa impartasim altora atatea experiente nu neaparat traite personal dar cu ajutorul informatiei si mediei stim tot ce se intampla pe lume, in comparatie cu un biet animal sau floare la care orizontul cunoasterii reprezinta nimic.Suntem o forta si din respect pentru Creatorul care ne-a dat aceasta sansa sa fim OAMENI sa nu il dezamagim, ca a facut o alegere proasta cu noi. Numai pentru acest fapt ca esti om si merita sa traiesti indiferent ce influenta au trairile de moment Gandeste-te cand iti vine un astfel de gand cine esti ce putere ENORMA ai in comparatie cu celelalte vietuitoare si plante de pe acest pamant care chiar doar isi satisfac niste necesitati fiziologice.SUNTEM ZEI PE ACEASTA PLANETA. Avem putere de viata si de moarte asupra tuturor, doar moartea si numai noi singuri ne putem invinge om pe om restul sunt accidente. Daca ai privi lucrurile asa, iti vei da seama de ce trebuie sa ramai in viata.ESTI THE BEST PE ACEASTA PLANETA.

| HelterSkelter a răspuns:

Mi se pare stupid faptul ca unii oameni considera sinuciderea un act de lasitate. Este incredibil de greu sa ajungi in momentul in care nu mai vrei sa traiesti si esti absolut distrugatoare clipa cand iti cauti puterea sa duci la capat planul de suicid.
Cat despre sinucidere in sine, cred ca este modul cel mai radical de a renunta la "lupta" pe care o duci in viata.

| YuriBoyka a răspuns:

Sunt nebuni si prosti. Dumnezeu ne-a dat viata ca s-o traim.

| SadRomance a răspuns:

Multi se gandesc, cel putin o data in viata la acesta optiune.

| PopândăuIRătăcit a răspuns:

Foarte tare.

| ILoveYou1102 a răspuns:

Sunt oamneni care sufera prea mult... Dumnezeu ne-a dat tuturor o viata dar noi avem voie sa facem ce vrem cu ea.