| UliseOdiseu a întrebat:

Buna seara TPU! Ce parere aveti despre sinucidere?

15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
sper ca e doar o simpla intrebare, nu cred ca vrei sa ...nu vreau sa comentez pentru ca obligat nu am o parere buna, dar fiecare gandeste cum doreste... daca ai ceva pe suflet, e bine sa vorbesti ci un preot pentru ca el nu va divulga ce ai tu pe suflet, viata e frumoasa, scurta si trtebuie traita cu adevarat, este un pacat sa luam ceia ce Dumnezeu a dat..VIATA!
O zi frumoasa sa ai departe de acest gandhappy

| UliseOdiseu explică (pentru caramela):

Nu vreau sa ma sinucid, dar am auzit in ultima vrede de mlti copii care au facut-o.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

E o lasitate, mai rau!
Sa nu te sinucizi, uite o marturie a unei surori in Isus care era sa ajunga in iad, Biblia spune, nu ucide!
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
ultimul video din playlist.
Ai grija ce faci, Isus te iubeste, nu face asta.Ai viata asta sa iL iubesti pe El.
may God bless you

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu iti da ajutor, e cu tine in fiecare clipa, NU UITA:
Eram gata să răspund celor ce nu întrebau de Mine, eram gata să fiu găsit de cei ce nu Mă căutau; am zis: „Iată-Mă, iată-Mă!" către un neam care nu chema Numele Meu.
Isa 65.16

Dumnezeu spune.
Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare."

Si eu am o familie care se cearta, de mica sunt trumatizata de ei, dar am un Tata adevarat care imi poarta de grija pentru ca ma bazez pe El!
Mi-a purtat de grija si imi va mai purta.
Nu te framinta din cauza lor, mai bine roaga-te pentru ei sa le vina mintea la cap, Dumnezeu ii iubeste si pe ei.
Cel rau desparte familile, el e cu ura, el e tatal minciunii.
Sinucciderea nu e niciodata un raspuns la probleme.
Dumnezeu ne spune:
Să nu ucizi.
Exodul 20:13

Unde mă voi duce departe de Duhul Tău şi unde voi fugi departe de faţa Ta?

Dacă mă voi sui în cer, Tu eşti acolo; dacă mă voi culca în Locuinţa morţilor, iată-Te şi acolo;
dacă voi lua aripile zorilor şi mă voi duce să locuiesc la marginea mării,
şi acolo mâna Ta mă va călăuzi, şi dreapta Ta mă va apuca.
Psalmi 139

Însă eu sunt totdeauna cu Tine, Tu m-ai apucat de mâna dreaptă;
mă vei călăuzi cu sfatul Tău, apoi mă vei primi în slavă.
Pe cine altul am eu în cer în afară de Tine? Şi pe pământ nu-mi găsesc plăcerea în nimeni decât în Tine.
Carnea şi inima pot să mi se prăpădească: fiindcă Dumnezeu va fi pururi stânca inimii mele şi partea mea de moştenire.
Căci iată că cei ce se depărtează de Tine pier; Tu nimiceşti pe toţi cei ce-Ţi sunt necredincioşi.

Psalmi 73:23-27

| Cretzule a răspuns:

Am o parere proasta despre sinucidere deoarece este un gest de lasitate

| sellenaD a răspuns:

Cea mai mare prostie pe care ar putea un om sa o faca e sa se sinucida.Chiar daca in momentul acela nu vede motive pentru care sa traiasca si sa fie fericit,toti oamenii au un rol chiar daca ei nu stiu care e acela in acel moment. Sigur cuiva ii pasa de ei. Depresia e cauza suicidului, oamenii,care trec prin asta stiu ca isi ascunda bine emotiile sa pretinda ca sunt Ok,dar gandul de a se sinucide nu apare brusc ci treptat atunci cand se simte subapreciat ne bagat in seama,fara speranta aceasta duce la depresie, disperare persoanele vad doar partea negativa a lucrurilor. Imi pare rau ca nu toata lumea stie ca fericirea nu o gasesti daca nu o cauti,oamenii ar trebui sa accepte ca in viata aceasta dupa soare vine nor,dupa nor vine iar soare, sa caute partea buna in fiecare lucru, sa se compatimeasca mai putin, sa se uite si la cei carora le merge mai rau decat lor, dar e greau pentru ca noi, oamenii, timdem sa ne uitam la cei carora aparent le merge mai bine.Sa aiba incredere ca ziua de maine e mai buna ca cea de azi, sa aiba speranta, incredere in Dumnezeu.Cand o usa se inchide alta se poate deschide.La toate aceste lucrui se pot gandi inainte de a cadea in depresie dupa ar fi bine sa discute cu cineva pentru a nu ajunge sa comita acest lucru de neiertat.

| Holocaust a răspuns (pentru sellenaD):

Ce ironic...Acum un an aş fi spus exact acelaşi lucru despre suicid...
E foarte uşor să-ţi dai cu părerea, mai ales când nu te-ai aflat niciodată într-o situaţie de genul.Să-i vorbeşti unuia care suferă de depresie despre speranţă, gen "dupa nor vine iar soare" e cam acelaşi lucru cu a-i povesti unui ateu despre Dumnezeu.

| sellenaD a răspuns (pentru Holocaust):

Ai dreptate si eu sincer ii multumesc Lui Dumnezeu ca nu am ajuns pana la depresie pe mine m-au ajutat aceste lucruri, la care am zis ca ar trebui sa se gandeasca cineva, dar INAINTE de depresie. Am zis in primul RASPUNS '' La toate aceste lucrui se pot gandi inainte de a cadea in depresie, dupa ar fi bine sa discute cu cineva, pentru a nu ajunge sa comita acest lucru de neiertat.'' Uneori vine nor dupa nor, dar daca mai ai speranta, speri ca soarele mai exista, pe undeva chiar daca nu se vede nicio raza. Stiu ca nu e asa usor cum se vorbeste si chiar ma gandeam sa nu scriu nimic la aceasta intrebare ...Cand cineva e in depresie trebuie sa mearga la doctor sa ia tratament nu sa se gandeasca la nimic atunci nu mai gandeste rational.

| Wenx a răspuns:

Pi cei care sunt fericit vad sinuciderea ca un lucru stupid...
Din partea lui Dumnezeu este un pacat.
Din partea celui care sufera e un lucru normal ...pt ca suffera
Din partea mea ...nu am o parere buna pentru ca viata e si buna si rea dar trebuie sa o traim chiar daca unori credem ca nu mai are rost...

| anuicniM a răspuns:

Waw. doresti sa te sinucizi? Proasta idee. nu stiu cati ani ai, dar nu ai savurat viata din plin. ce probleme nu ai avea - toate au iesire din situatie, dar trebuie sa te gandesti bine cum sa le rezolvi.
Sinuciderea nu e iesire din situatie - crede-ma. Ai sa faci numai durere la cei din jur. Gandeste-te binewinking

| UliseOdiseu explică (pentru anuicniM):

Nu vreau sa ma sinucid dar am auzi de multe sinucider in ultma vreme.

| anuicniM a răspuns (pentru UliseOdiseu):

Nice. atunci mirate de copii prosti ce sunt care se sinucid xD

| stalinscaya a răspuns:

Sinuciderea esti o prostie si un pacat foarte mare Dumnezeu tit da viata si tu tio iei cine face asat acest lurcur e retardat

| stalinscaya a răspuns:

Esto o prostie Dumnezeu iti da viata si tu tio iei cine face acest lucru e retardat

| Kas_Victor_1980 a răspuns:

Tu esti singura persoana care poate decide asupra sinuciderii. Cliseele astea penibile, gen: "nu fa asta", "viata merita traita"..."nu rezolvi nimic" etc. nu vor intoarce niciodata un sinucigas din drum.