| Megas a întrebat:

Ce parere aveti despre suprapopularea pamantului?, am vazut ca este destul de grav, adica 7 miliarde oameni, deja consumam mai mult decat producem, lumea trebuie sa inteleaga ca populatia este intr-o continua crestere, insa pamantul si resursele sale nu... e posibil sa ia nastere un razboi mondial pentru a mai "usura pamantu"
cine ar fi de acord cu limitarea numarului de copii per familie?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

In anii 30 Romania era grinarul Europei. In iesirile mele cu bicicleta pe coclaurii din jurul casei, mereu vad o groaza de pamint, cel mai adesea plin de maracini, nefiind lucrat deloc. Si uneori ramin uimit de distantele imense pe care le vad in jurul meu. Si e doar o parte infima din toata suprafata arabila a Pamintului. Ca sa ma conving, e destul sa intru pe GMaps la imaginile din satelit si sa ma uit la locurile "imense" pe unde m-am plimbat - un simplu punct pe o suprafata extrem de vasta.
Eu cred ca e o prostie chestia cu suprapopularea.La cit de mare e pamintul, daca ar fi lucrat, ar putea hrani suficient pe toata lumea. Problema nu e la planeta asta cu tot ce are pe ea, ea ne poate oferi resurse dindestul daca stim cum sa le valorificam, problema e la noi oamenii, ca suntem deficitari in a organiza lucrurile in asa fel incit sa obtinem maximum de resurse din partea pamintului. Eu cred ca Pamintul ar putea sustine si 15 miliarde de oameni fara nici o problema. Desigur ca aici intra si ce a spus Ahri:,, Pamantul poate satisface toate nevoile omului, dar nu si lacomia lui." Una e satisfacerea nevoilor, si alta e lacomia. Daca nevoile la un moment dat iti sunt satisfacute, nu tot asa e si cu lacomia, care cere tot mai mult, fara a se opri din asta, si atunci, da, poate ca ar fi vorba de suprapopulare daca pamintul ar avea si doar 3 miliarde de locuitori, toti lacomi. Dar nu suprapopularea ar fi problema, ci lacomia oamenilor.
De ce sa limitezi numarul de copii per familie, cind nu asta e problema de baza? De ce sa nu ne organizam mai bine in a extrage resursele pamintului, in a-l lucra mai bine si mai mult?

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Problema e în curs de-a fi rezolvată.
Nu ai să vezi nicăieri vreodată o interzicere a numărului de copii per familie. Până şi China acordă destule excepţii.
Cu atât mai puţin n-ai să vezi în Franţa sau Norvegia restricţii de tipul ăsta.
Pe de altă parte, din ce în ce mai multe ţări vor lua măsurile cele mai logice: Investirea în educaţie şi eliminarea completă sau aproape completă a subvenţiilor care se acordă mamelor!
De altfel e şi ceva normal. Cu cât eşti mai educat, cu atât gândeşti mai raţional şi nu torni un cârd de plozi ci maxim 2.
De altfel, media copiilor per familie în familiile educate este 2, 2 copii/familie.
Prin comparaţie, media în familiile needucate este 4, 3 (!).
Prin urmare, nu este doar o fiţă când spunem că sunt din ce în ce mai mulţi dobitoci. Nu! Chiar sunt! La propriu!

Sigur că ne-am putea aştepta şi la vreun virus/pandemie însă pare foarte puţin probabil. Extrem de puţin probabil.

Şi politic dacă priveşti, e mult mai corect politic să elimini politicile pro-nataliste. În fond, acorzi drepturi suplimentare în faţa legii oamenilor care au plozi. Asta contrazice puţin "nimeni nu e mai presus de lege" şi "toţi oamenii sunt egali în faţa legii". Păi cum sunt ei egali dacă unu' cu plozi plăteşte impozit mai mic, primeşte un credit mai mare şi mai uşor şi beneficiază şi de bani în plus de la stat în comparaţie cu un om care n-are plozi?!

Salut.

| Flav a răspuns:

Stai linistit, problema este in curs de rezolvare, lucrez la o bomba atomica.

| wales a răspuns:

Pământul are foarte multe resurse și chiar nu este suprapopulat. Dacă nu ai mers cu avionul să-ți dai seama cât de mici sunt orașele populate pe lângă marea de pământ nelocuită, încearcă să faci asta pe google earth și joacă-te cu zoom din săgeți. Îți vei da seama singur ce înseamnă 7 miliarde pe suprafața acestui pământ spațios.
Treaba cu " consumăm mai mult decât producem " ține de alte probleme socio-politice pe care nu doresc să le comentez acum.

| FucktheSystem a răspuns:

Eu sunt de acord dar mai bine ar fi să castreze țiganii și proștii, eu zic că asta ar fi o soluție mai bună, oamenii inteligenți nu stau cu 11 copii la poartă fără să poată să-i crească.

| Ecea a răspuns:

@Reek54 nu este adevarat, in am cel putin 30 prieteni chinezi si 15 din ei au cel putin 2 copii.Asa ca trebuie sa te mai informezi putin.

@mhn24 nu ne facem griji, stim sa numaram, dupa 2012 vine 2013, apoi 2014 si asa mai departe.

Desigur exista posibilitatea unui razboi si cred ca va veni destul de curand in ritmul acesta.
Dar nu un razboi intre tari, cred ca ma exact o sa fie un razboi intre oamenii de rand.O sa ne omoram intre noi pentru paine si apa.

Limitarea numarului de copii de asemenea este o solutie temporara destul de buna(mai ales in Romania).

Timpul o sa le rezolve pe toate, oricum de bine nu este.

| Polaris a răspuns:

Nu-ţi face griji, vine 2012.

| nutepriveste21 a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa nu ne facem griji si sa fim multumiti. Gandeste-te ce s-ar fi intamplat daca Adam si Eva nu ar fi mancat din pomul oprit si am fi trait vesnic! Sa vezi atunci suprapopulare! Si nici nu vreau sa ma gandesc la locurile de parcare!

| Birjaru a răspuns:

Un virus gen ebola si se rezolva

| Zangetsu a răspuns:

O sa iau eu initiativa si nu o sa fac copii, sper sa fi mulumit.
stiai ca razboiul din vietnam a fost inventat din cauza ca in statele unite cica erau prea multi oameni?

| ahri a răspuns:

,,Pamantul poate satisface toate nevoile omului, dar nu si lacomia lui."

| Florennce a răspuns:

Nu! no talking unii oameni se gandesc doar la ei insisi si astfel au distrus natura. Paduri defrisate, substante toxice in apa si in aer, gunoaie peste tot. Pamantul este locuit abia 3%, pentru ca toti spun ca nu mai au unde sa locuiasca oamenii, dar ganditi-va la toate insulele, deserturi, si alte margini de orase.in care nu locuieste nimeni! Chiar nu mai exista nici un loc pe Pamant?! Am fii dus cu totii o viata buna, daca n-ar mai fii oameni care sa se gandeasca doar la interesele personale. Poate ziceti " eu nu sunt asa, nu fac nici un rau planetei", insa ganditi-va la gunoaiele care le aruncati zi de zi pe jos...si multe alte lucruri. Pamantul a ajuns sa fie poluat prin toate mijloacele posibile.Din cauza asta nu sunt resurse, pentru ca altii isi bat joc de ele!

| Denisa444 a răspuns:

Kongeriket, am o intrebare: ai frati? daca da inseamna ca cu tine depaseste limita ta intelectuala de 2 copii per familie, asa ca fa.ti un serviciu si autoelimina.te.Si e valabil pentru toti aia care se cred superintelectuali, fratilor daca nu va convine, incepeti cu voi!

| Reek54 a răspuns:

Nu as fi de acord, doar in China e o lege care nu iti da voie sa ai mai mult de un copil... pentru ca ei nu mai au resurse, in rest. noi ceilalti avem, deci nu'ti face griji happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt 7 miliarde, ci 6. Si treaba cu suprapoluparea este o minciuna. Elitele vor sa fim mai putini pentru a ne supune mai usor. Si prima tinta sunt crestinii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceastra suprapopulare este din cauza sperante de viata care s.a prelungit in ultimele secole, si "grijei" pentru viata oamenilor. Acum, un criminal, este doar inchis, nu ucis. Prin "limitari" ale reproducerii, si dezastre naturale.probabil se v.a micsora numarul locuitorilor. In plus, popularea altor planete, v.a ajuta de asemenea la "eliberarea" pamantului. Bine inteles, cand v, a fi posibilhappy