| AlexCătălin21 a întrebat:

Ce parere aveti despre WW2(Al Doilea Razboi Mondial)?

9 răspunsuri:
| Bezea a răspuns:

Dacă ar fi câștigat Germania probabil acum nu mai existai... E bine așa cum a ieșit, măcar în felul ăsta nu am pierdut Transilvania și am pierdut doar Basarabia, Dobrich și Bucuvina de Nord.

| AlexCătălin21 explică (pentru Bezea):

Tu gandesti macar putin? Am fi scapat de ciuma rosie din est care ne-a atacat sute de ani si am fi ajuns intr-o lume condusa de ei si de americani, unde Romania ar fi avut cea mai prospera perioada din totdeauna!

| Bezea a răspuns (pentru AlexCătălin21):

Hmm, "am fi ajuns intr-o lume condusa de ei si de americani" end of quote. Vorbești serios? O mică lecție de istorie mon amie: Germania a fost aliatul Japoniei. Japonia a fost în război cu SUA. Presupunând că Germania câștiga războiul SUA era cucerită de Japonia, sau cel puțin o parte din SUA...

| AlexCătălin21 explică (pentru Bezea):

Dar azi nu conduc americanii oricum? Atunci nu am spus sa fim condusi de ei adica cuceriti, de fapt cam cum conduc americanii acum, se axeaza mai mult pe influenta.Francezule nu trebuie sa-mi spus alea pentru ca ma dor ochii de cate ori le-am citit. Daca ar fi castigat ar fi pus un armistitie exact cum au facut vesticii si esticii in realitate,pentru ca daca s-ar fi atacat intre ei, judecand dupa puterea lor nucleara, armata, economica, etc lumea ar fi disparut si nimeni nu ar fi vrut asta. Oricum ar fi tot bine e fara ciuma rosie din est.Gandeste inainte sa postezi te rog.

| Bezea a răspuns (pentru AlexCătălin21):

Dacă ar fi câștigat Germania nu avea nevoie de un armistițiu. Când ești atât de puternic de ce să te aliezi cu cineva? Putere nucleară? Nu confunda armele nucleare de acum cu cele de atunci... Și nici numărul lor.

| AlexCătălin21 explică (pentru Bezea):

In realitate, la cat de puternici erau urss tot au facut un armistitiu cu americanii.De ce sa fie aliati? Ai uitat de Axa unde Germania avea jumate de Europa cucerita si jumate aliata? Plus Japonia,la fel si in cazul rusilor,de ce avea nevoie de ajutor? Ai uitat ca americanii aveau deja suficienta bombe nucleara,ca de aceea au dat si in Japonia, dar si Germania a fost foarte aproape de descoperirea lor. Oricum, chiar daca ar fi castigat Germania, nu ar fi durat mult pentru ca nu exista nici un imperia care sa dureze, nu mai prind ei era imperiului roman.Dar tot am avea numai de castigat din victoria lor.

| Florincrap a răspuns:

Groaznic,cumplit. Mai ales nazistii ce "cuceritori" erau... Stapaneau (ocupau) vreo 60-70% din Europa, inclusiv Italia Fascista si Franta ocupata militar de catre nazisti. Citeste asta:http://en.wikipedia.org/wiki/D-Day Este vorba de aterizarile din Normandia (Normandy landings). Sau despre Franta ocupata:http://en.wikipedia.org/wiki/Occupied_France Sau de Hitler si Guvernul de la Flensburg, instaurat dupa moartea acestuia:http://en.wikipedia.org/wiki/Hitler si http://en.wikipedia.org/wiki/Flensburg_Government Citeste si asta:http://en.wikipedia.org/wiki/Italian_Social_Republic E despre Italia fascista.

| AlexCătălin21 explică (pentru Florincrap):

Le-am citit deja, pentru ca nu-mi place sa vorbesc fara sa stiu ceva despre subiect. Oricum, am fi avut o viata mult mai buna daca ar fi castigat Germania.

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru AlexCătălin21):

+1.
De acord.