| BigBang a întrebat:

Ce parere aveti despre suprapopularea planetei?
Cercetarile arata ca pana in anul 2100 populatia lumii va depasi 10miliarde.
Ati fi de acord ca numarul de nasteri pe familie sa fie impus la unul, maxim doi copii?
Credeti ca aceste restrictii ne-ar ajuta sa evoluam, sau ne-ar incetinii?
Credeti ca ar trebui sa fim mai interesati de planeta pe care o locuim, cat si de imbunatatirea calitatii vietii?
Care credeti ca ar fi numarul ideal al populatiei planetei?

20 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

1. Nu prea buna. Consumam prea mult. In utimi ani vremea o cam luat-o razna. Viitorul urmasilor nostri nu prezinta siguranta. Eu prevad un razboi mondial in maxim 50 de ani.
2. Nu se poate impune. Anuleaza libertatea.
3. Am evolua, clar. Persoanele cu "scaun la cap" nu fac copii fara sa gandeasca(lor nu le trebuie echipe de fodbal). In general cei care gandesc putin fac copii pentru o echipa de fotbal...si acei copiii la randul lor, nici ei nu vor deveni genii, ca aschia nu sare departe de trunchi.
4. Este cumva ilogic sa ne intereseze? Normal ca ar trebui sa ne intereseze mai mult. Viitorul copiilor si nepotilor nostri nu depinde doar de crestere, el depinde si de mentalitatea oamenilor, de situatia economica a tarii, si de natura. Daca noi am profitat de iarba verde, ar fi normal sa avem grija sa profite si nepotii nostri.
5. Eu ma abtin sa dau un numar. Nu doar de numarul populatiei depinde, ci si de mentalitatea si tehnologia ce o detin.

| Flav a răspuns:

Daca e sa te iei dupa cercetatori, n-ai manca de la fast-food niciodata, n-ai bea rece niciodata, n-ai manca nicio corcodusa din copac pe loc, ai fi inviat de ''n'' ori pana acum, fiindca sfarsitul lumii se anunta mai plauzibil ca moartea lui Ben Laden.
Nu, nu sunt de acord cu nicio restrictie. Cu ce drept imi interzice statul sa am maxim doi copii, daca eu vreau sa am 3 fete de imparat ca-n Petre Ispirescu sau sa dau de-o echipa de fotbal, de moment ce-mi platesc taxele fata de stat, ii educ, ii pregatesc pentru a intampina toate greutatile, pentru a evolua pentru ei si pentru societate? Cu ce drept imi interzici tu asta? Ori vrei sa-mi schimb etnia in bulibasa? (Ok, recunosc, asta n-o fac pentru nimic in lume.big grin)
Sa fim interesati de lucrul asta? Ca un paradox, dintr-un studiu de-al meu, de regula, nu cred in studii! Si crezi deja ca n-a existat problema asta pana acum? Ai auzit pana acum de razboaie? De microbi declansati, aparuti peste noapte? De boli incurabile? Crezi tu ca le stii scopul, ca toate au fost din cauze naturale, economice, rasiste sau pentru putere?
Nu-s de acord sa-mi limiteze nimeni numarul copiilor pe care-l doresc sa-l am. Nu-mi poate NIMENI, dar absolut nimeni fura dreptul de-a imi vedea curtea plina cu copilasi, de-ai vedea alergand, crescand, zambi sub ochii mei. Indiferent ca-s unu, doi, cinci sau zece.

| ramona30 a răspuns:

Este o mare problema suprapopularea planetei pentru ca noi depindem de resurse care nu ajung pentru toti. Farte important de stiut este ca aceasta problema nu se reflecta chiar asupra tuturor statelor. Cresterea mare a populatiei apare in statele africane si din Asia.
Intr-adevar, daca s-ar limita numarul de copii pe familiei (aceste reguli exista in cateva tari) am evolua pentru ca ar calitatea si nu cantitatea.

| MMihai a răspuns:

Era un cercetător care nu a auzit nici de b și nici de pdl & etc., dacă au parte de câte o combinație de asta, ultra-simpatică în fiecare țară, în 2100 vor fi 3-4 miliarde, cel mult.

| Skylar a răspuns:

De ce crezi ca 10 miliarde e asa de mult? trebuie sa fii un idiot sa faci asa ceva.

| TheJeryk0 a răspuns:

Nu exista suprapopularea si nici incalzirea globala.
Acestea sunt numai niste minciuni pentru a inlatura adevarul.
Nu-ti fa griji. se va ocupa ea Elita Mondiala de acest aspect.
Vor crea ei un razboi mondial sau orice altceva in care vor muri 2 treimi din populatia planetei.

| BigBang explică:

Zippy
Tocmai asta e! Suprapopularea e principalul factor care duce la distrugerea planetei.
Deja consumam mai mult decat producem si efectele rezultate din exploatarea planetei sunt vizibile.Toate problemele sunt cauzate de suprapopulare:incalzirea globala,poluarea,dezvoltarea diversilor virusi(in special in fabricile de productie in masa a carnii, din lipsa igienei).s.a.
Flav
Obisnuiam sa mananc de la fast-food dar dupa ce am aflat provenienta carnii din care se fac acele produse, am inceput sa le evit.In general toata industria alimentara este interesata de producerea in masa, profit si cantitate, mai putin de calitate.
Convinge-te:http://video.google.com/videoplay?docid=-4867469000009495453#
Cu siguranta ca avem dreptul la viata si la procreare,insa este si responsabilitatea noastra, sa ne asiguram ca actiunile noastre nu pun in pericol continuitatea vietii.
"Nu-s de acord sa-mi limiteze nimeni numarul copiilor pe care-l doresc sa-l am. Nu-mi poate NIMENI, dar absolut nimeni fura dreptul "-asa e, insa tu o faci prin actiunile tale care pun in pericol continuitatea vietii.Asta e rolul procrearii pana la urma.
Madapple
Populatia este de aproximativ 6miliarde, 7pana la sfarsitul lui 2012.
Pirate
Da, asa e.
Se speculeaza ca numarul ideal ar fi 500milioane, aproximativ.

| BigBang explică:

Andrusca
Cand am vorbit despre suprapopulare si efectele ei,eu ma bazam pe dovezi si nu pe imaginatie bogata.
Eu cred ca tu confunzi visul cu realitatea.
Si daca ne-am extinde,nelasand loc vegetatiei, am ajunge sa respiram"oxigen din tuburi".Nu mai zic de efectele extinderii civilizatiei asupra faunei.
"Ar cam fii cazul sa ne intereseze planeta si imbunatatirea calitatii vietii, dar decat sa ajungem la concluzii tampite mai bine stam linistiti fara sa ne intereseze nimic si asteptam impactul cu un asteroid."-o, cu siguranta ca evolutia nu sta dupa tine.salut

| BigBang explică:

Kalliste
Sunt de acord cu ceea ce ai postat tu.Insa,sunt unii care pur si simplu din nestiinta,lipsa educatiei,ignoranta, refuza sa"invete", fiind mai usor pentru ei sa ignore.Sunt de acord ca oamenii trebuie"educati",insa sunt unii care sunt"pierduti". Chiar asta e motivul pentru care in unele tari s-a impus numarul de nasteri pe familie.E si vina guvernului,care in loc sa educe populatia, alege sa o controleze, insa e si vina celor care nu sunt deschisi spre procesul de invatare.La urma urmei, tot noi ne-o facem cu propia mana.salut

| RhoOphiuchi a răspuns:

Pfai, cum ne respiram acum unu' in ceafa celuilalt in autobuzu' de dimineata, asa o sa mergem pe strada atunci. Ne ducem dracu', serios.

| RhoOphiuchi a răspuns:

Revin cu un raspuns serios de data asta, pentru ca sunt mai odihnita.

Numarul actual de oameni pe pamant este mult prea mare. E anormal sa existe atat de multi oameni. Pana acum aproximativ 100 de ani, populatia lumii era de 1 miliard de oameni. Ea a crescut brusc in decursul secolului XX. De ce? pentru ca mor mai putini oameni.
Inainte, oamenii erau invatati sa faca multi copii pe familie, pentru ca era esential pentru supravietuirea speciei: daca o familie facea 10 copii, 1-2 mureau la scurt timp de la nastere/primul an de viata, 2-3 mureau in timpul copilariei, alti 2-3 in timpul adolscentei si abia 2-3 ajungeau la maturitate(din cauza conditiilor de viata, igiena precara, lipsa medicamentelor si interventiilor chirurgicale, pentru a avea de mancare trebuiau sa munceasca mult mai mult ca noi in ziua de azi; si de o simpla raceala puteau muri). Deci, daca o familie avea mai putini copii, se putea ca abia unu sa ajunga la maturitate, sau in cele mai rele cazuri, niciunul. De asta era esential ca familiile sa faca foarte multi copii pe cat posibil. Cu timpul, omul evoluand incet, incet, dezvoltand conditii cat mai bune de viata, aceasta masura de supravietuire a speciei a devenit din ce in ce mai putin necesara. In ultima suta de ani a avut loc o explozie in dezvoltarea umanitatii, la u ritm de sute de ori mai accelerat decat pana atunci. De aceea, acum speranta de viata e foarte mare. Si nevoia de a face copii e foarte mica. Nici macar nu mai e nevoie sa faca fiecare om copii, dar sa faca mai multi pe familie. Eu nu cred ar fi legal si moral sa impui oamenilor cati copii sa nasca, dar eu cred ca oamenii ar trebui educati, sa scape de vechile conceptii si sa inteleaga ca in vremurile in care traim, nu e nevoie sa fie toti parinti, nu mai e asta menirea principala a omului. Sunt destui oameni care nu sunt facuti pentru a fi parinti, care nu simt o inclinatie spre asta dar fac copii ca "asa trebuie". Eh, e zic sa lasam sarcina perpetuarii speciei pe mana celor care chiar sunt facuti pentru asta si sunt in stare sa fie parinti buni. De asemenea, oamenii ar mai trebui sa se gandeasca si la a adopta copii, ca sunt atatia facuti degeaba, de catre persoane care, cum ziceam, nu sunt facute sa fie parinti, si apoi sunt abandonati. Dati-le si copiilor abandonati o sansa, lasati la o parte principiile si orgoliile de tipul "copilul trebuie sa fie sangele meu, sa-mi duca mostenirea mai departe". Niciun om nu e mai special ca altu' si nu are o mostenire genetica mai speciala. happy

| DEBrown a răspuns:

In primul rand, Planeta Pamant are un numar mult mai mare de oameni decat ar trebui. Numarul maxim recomandat era de 2 miliarde de locuitori, noi deja avem 6.5 miliarde, adica triplu + un sfert. Daca se va continua cu o crestere in ritmul asta va trebui sa se distruga pana la ultimul copac pentru a se construi adaposturi. Omul si-o face cu mana lui aici. Ar trebui date legi pentru maxim 1 copil pe familie pentru a se restabili populatia. Daca vom ajunge la 10 miliarde s-a zis cu noi. Uita-te la acest material, poate te ajuta: http://www.youtube.com/watch?v=IjtlkAnJR9c

| Zippy a răspuns:

Eu,persona,nu consider asta o problema, sau una importanta.Deocamdata trebuie sa ne ingrijim de planeta noastra ca sa putem trai pe ea.Cat despre suprapopulare eu nu prea cred in astfel de "studii". Chiar daca ar creste populatia cu atat ce ar fi rau in asta? Adica pana atunci vom gasi un mod de a putea trai pe apa(avand in vedere ca Pamantul este 70% apa)

| Zippy a răspuns:

Eu,persona,nu consider asta o problema, sau una importanta.Deocamdata trebuie sa ne ingrijim de planeta noastra ca sa putem trai pe ea.Cat despre suprapopulare eu nu prea cred in astfel de "studii". Chiar daca ar creste populatia cu atat ce ar fi rau in asta? Adica pana atunci vom gasi un mod de a putea trai pe apa(avand in vedere ca Pamantul este 70% apa

| Andruşcă a răspuns:

Este o mare prostie faptul ca planeta e suprapopulata, in nustiucati ani nu o sa mai avem cu ce sa hranim lumea, in nustiucati ani nu o sa mai fie loc de trait, etc. Daca te uiti pe Google Earth 80% din ecran reprezinta spatiu cu iarba, nelocuit.Cand merg la bunica, drum cu masina de vreo 6 ore doar vreo 30 minute din drum constiuie sosea langa o zona populata, restul de 5 ore si 30 de minute merg pe o sosea pe mijlocul unui camp GOL, necultivat care nu apartine nimanui!
Da, in orase mari, unde cetatenii(de Ex: Japonezii) nu vor in ruptul capului sa se mute mai pe margine si vor cu orice chip sa stea in niste garsoniere de 5 pe 5 in cladiri de 200 de metrii inaltime platind de 5 ori mai mult intr-adevar, e aglomeratie.Dar aglomeratia asta nu exista deoarece nu ar fi loc pentru toata lumea, ci exista deoarece toata lumea se inghesuie intr-un singur loc! Spatiu pentru construirea caselor, noilor orase sau pentru cultivarea legumenlor, pomilor fructiveri, cerealelor exista din belsug! Trebuie doar sa ne treaca prin cap ca-l putem folosi.
As vrea sa-i intreb pe acei "cercetatori" cum au ajuns ei la concluzia asta, de unde stiu de exemplu ca pana in 2100 nu va aparea o epidemie cu un virus care lasa barbatii impotenti? E? Daca ar fi sa ne luam dupa toate profetiile si conspiratiile zise de toti nebunii pana acum ar fi trebuit sa murim de minim 100 de ori, extraterestrii ar fi rapit jumatate din populatia planetei iar CIA ar fi controlat mintile tuturor presedintilor existenti.In lume sunt multe persoane bolnave mintal si promovate de altii, nu trebuie sa punem botul la toate tampeniile scoase pe gura.
Si ca raspuns la intrebarile tale:
1.Nu sunt de acord cu impunerea unui numar maxim de nasteri.
2. Daca am vrea sa evoluam am evolua, astfel de restrictii ne-ar aduce numai rau.
3.Ar cam fii cazul sa ne intereseze planeta si imbunatatirea calitatii vietii, dar decat sa ajungem la concluzii tampite mai bine stam linistiti fara sa ne intereseze nimic si asteptam impactul cu un asteroid.
4.Nu cred ca exista un numar ideal, oamenii se nasc si mor.Numarul ar trebui sa fie constant, controlat de mama natura.

| Drafters a răspuns:

Daca populatia actuala a oamenilor de pe Pamant este decentă, atunci numărul maxim de copii din fiecare familie ar trebui restricționat la 2. Dacă s-ar restricționa la un copil pe familie, atunci în câteva sute de ani populația ar scădea drastic. Pentru a se menține balansul, maxim 2 copii! Părerea mea.

| LoVeIsMyAir a răspuns:

Nu-i nimic ne construim si case subacvatice...lol

| Awndre a răspuns:

Hm, nu stiu ce sa zic, dar imagineaza-ti ca si numarul mortalitatii va creste din diferite motive, asa ca nu vad sensul restrictiei la numarul de nasteri. Cat iti da Doamne doamne, atatia faci,asta daca nu vrei avort, desi nu sunt eu prea de acord cu asta, dar deja intru in alte detalii.
Cred ca aceste restrcitii ne-ar incetinii, adica nu neaparat incetinii, dar nu cred ca e solutie. Cred ca problema generala ar fi poluarea atmosferica si natura. adica cu atatea defrisari si poluari zau ca nu vad bine viitorul!

| Kittynika a răspuns:

Cica s-au luat masuri, baga in mancare prafuri care sa omoare, sa provoace cancersad
Da as fi de acord sa se faca unul sau doi copii nu ca pocaitii care fac 10-20

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce rost are sa faci vreo 10 copii/ per familie. Populatia planetei e de aprox. 3 miliarde, deci sa zicem ca in medie fiecare are 3 copii/ per familie, deci 1 miliard de familii. Asta inseamna, cand o sa faca fiecare familie de pe glob 10 copii, atunci o sa fie 10 miliarde.