| Sky7 a întrebat:

Ce parere aveti despre transhumanism?

Răspuns Câştigător
| Mtoni a răspuns:

Aveam o părere bună, chiar visam ca într-o zi să devin robot, până când am găsit dovezi că oricum spiritul și sufletul omului este nemuritor. Acum transhumanismul mi se pare periculos pentru că te poți trezi captiv într-o mașinărie.

| doctorandus a răspuns (pentru Mtoni):

"până când am găsit dovezi că oricum spiritul și sufletul omului este nemuritor" -- acest lucru se poate crede, dar nu cunoaște. Deci nu pot exista dovezi pe tema asta.

| Mtoni a răspuns (pentru doctorandus):

Eu cred că se va putea cunoaște pentru că experimentele în parapsihologie au început să obțină dovezi că mintea omului poate supraviețui morții corpului fizic. Vezi situl WindBridge research center.

| doctorandus a răspuns (pentru Mtoni):

Parapsihologie=pseudostiinta. Garbage in, garbage out.

| relian a răspuns (pentru Mtoni):

Te uiti prea mult la filme sf,dar ce e si mai naspa e ca le si crezi laughing Mintea omului nu exista,cand creierul moare,s-a stins becu aia e tot,un bec ars nu mai are lumina laughing
Daca ar fi existat minte sau sufet ori cum il mai numesc unia,atunci nu am mai fi avut creier laughing pentru ce mai era nevoie de creier?

Electricitatea exista in afara unui cablu? Pai nu exista,de fapr electricitatea este cablu in sine,asa si creierul,mintea este insasi creierul,atat timp cat ala functioneaza se intampla ceva electric laughing cad stingi becu ori se arde ramane doara cablu,fara efect, creierul fara minte, mintea e de fapt o functie, arata o actiune a creierului.

Povesti nemuritoare sunt, acu cine le si crede, ori e naiv ori e dus cu pluta laughing

7 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Una buna.

| Mirel4412 a răspuns:

Chestia asta deja se intampla in ziua de azi, doar ca la nivel mic. De ex, platesti cu telefonul sau ceasul, mergi cu trotinete electrice si masini, ai internet, etc