| Meme10Memu a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatoarea chestiune?

"Daca viata ar fi aparut doar pe baza legilor fizice si chimice atunci in experimentul Miller Urey ar fi trebuit sa apara macar o proteina. Ceea ce nu s-a intamplat."

13 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

A apărut la Covid-19. Desi nu trebuia.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Vorbesc despre aparitia vietii. Acolo e cheia evidenta a adevarului, cheia creatiei care face diferenta intre teoria evolutiei ca fiind eronata si teoria creatiei ca fiind adevarata. Tratez cu maxima atentie acest subiect intrucat face diferenta intre perspectiva pe care o poate avea un om. Oamenii se resemneaza si trateaza aceasta intrebare cu ignoranta fara sa inteleaga ca raspunsul la intrebarea de mai sus face diferenta intre viata lor vesnica sau moartea lor vesnica.

In Biblie se vorbeste despre izbucnirea unor ciumi si se incadreaza la alt subiect, la alta intrebare.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ma refeream la faptul ca oamenii de știință sunt corupți. Iată ca in cazul despre care vorbești nu au facut-o. Nu le-a îngăduit Dumnezeu.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Da. Puteau sa minta ca "in experimentul Miller Urey a aparut vreo proteina sau chiar ARN."

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Astfel omul nu poate face mancare din materie organica sau molecule organice fara viata. Omul nu se poate hrani doar cu niste aminoacizi.

In laptele praf pentru bebelusi nu sunt doar aminoacizi ci si proteine. Desi acesta e alt subiect. Daca in exprimentul Miller Urey rezultau proteine comestibile atunci ar fi strigat in gura mare ca au dres si au facut. De aceea experimentul Miller Urey nu este asa de cunoscut. E un experiment esuat si tinut in umbra.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Priviti poza mea de profil si dati-va părerea. E drept ca se vad mai clar doar sub o lupa mai mare. Va mulțumesc!

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Nu stiu ce e acolo. Probabil fire de nisip. Probabil praf.

| T0T a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Oricine poate fi corupt sau coruptibil. Mai ales când ai pistolul la tâmplă (la propriu sau la figurat). Însă ăsta nu este un motiv pentru care să negăm cercetări care ne-au adus la acest nivel și ne-au dat posibilitatea să avem o viață mai ușoară (doar ne-au dat posibilitatea - nu spun că au făcut-o mai ușoară pentru majoritatea dintre noi).

| Meme10Memu explică (pentru T0T):

Nu e corect sa amesteci "stiinta" originilor cu stiinta operationala sau cu tehnologia.
Stiinta operationala e stiinta in timp ce "stiinta" originilor e doar teorie si NU stiinta.

| T0T a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu cred că știi ce înseamnă teorie științifică.

| Meme10Memu explică (pentru T0T):

Te bag la ignor. Meriti *

| relian a răspuns (pentru Meme10Memu):

laughing vad bagi la ignor pe cei care nu-s de acord cu tine, interesanta chestie.
E bun bagai pe toti, doara asa spune Dzeu nu? Care nu-i cu el este impotriva lui laughing e bun si asa rau laughing

| Meme10Memu explică (pentru relian):

Da. Asa respect si termenii acestui site. Nu ajung sa ma cert cu nimeni. Pace si liniste deplina. Si timp scutit. happy

Iisus a spus: "nu dati margaritarele adevarului porcilor si cainilor, ca nu cumva, intorcandu-se, sa va atace". happy

In plus ma concentrez pe cei care cauta raspunsuri in mod sincer si care nu pun intrebari sa se amuze.