| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre urmatorul articol interesant?

http://www.scientia.ro/......nezeu.html

"Sunt ateii mai inteligenţi decât cei care cred în Dumnezeu?"

"Desigur, există exemple de persoane extrem de inteligente cu convingeri religioase puternice. Dar diverse studii au arătat că, în general, credința în Dumnezeu este asociată cu un scor scăzut la testele de inteligență. „Este cunoscut faptul că inteligența este invers proporțională cu credința", subliniază Richard Daws și Adam Hampshire de la Imperial College London (Colegiul Imperial din Londra) într-o lucrare publicată în revista Frontiers in Psychology (Frontierele Psihologiei), în care caută să înțeleagă de ce."

"Pentru a analiza acest aspect, Dawn și Hamposhire au intervievat peste 63.000 de persoane în mediul on-line, solicitându-le să îndeplinească pe parcursul a 30 de minute un set de 12 sarcini cognitive menite să măsoare capacitatea de planificare, raționamentul, atenția și memoria de lucru. Participanții au indicat de asemenea dacă erau religioși, agnostici sau atei."

"Precum au anticipat, ateii au înregistrat performanțe mai bune comparativ cu participanții religioși, chiar și după analizarea factorilor demografici, precum vârsta și educația. S-a observat că agnosticii s-au plasat, în genere, între atei și credincioși. În realitate, intensitatea convingerilor religioase s-a corelat cu performanțe cognitive scăzute. Cu toate acestea, în timp ce respondenții religioși au înregistrat performanțe scăzute în general la sarcinile de raționament, în ceea ce privește partea de memorie de lucru, s-au evidențiat diferențe foarte mici"

Restul in articol.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pai stim ca prostia produce credinta absurde si nejustificate in timp ce inteligenta le elimina.
Deci rezultatele acelor statistici puteau fi anticipate usor.
@sierra1
""Sunt ateii mai inteligenţi decât cei care cred în Dumnezeu?"

o nu, există cretini în ambele tabere!"

Intrebarea "Sunt ateii mai inteligenţi decât cei care cred în Dumnezeu?" nu trebuie interpretata in sensul "Este orice ateu mai inteligent decat orice religios?", pentru ca atunci nu ar avea nici cel mai mic sens. laughing LOL.

Interpretarea corecta este: "In medie, ateii sunt mai inteligenti decat religiosii?"

Important este sa nu confundam cauza cu efectul.

Nu ateismul/religia te face sa fii inteligent/prost, ci inteligenta/prostia determina ce sanse ai sa devii ateu/religios.
Exceptii cat cuprinde, caci inteligenta este doar unul din factorii ce determina formarea credintelor si a opiniilor, dar in medie asa functioneaza lucrurile.

Nu credintele pe care le ai determina nivelul de inteligenta ci nivelul de inteligenta determina credintele pe care le dezvolti.

| RAY a răspuns:

Este adevarat ca nr de atei coprespunde cu tarii bogate,prospere,nivele de inteligenta mai mari,dar si deisti,panteisti,agnostici sunt tot lipsiti de credinta,deci nu doar atei si cei care nu se lasa condusi de dogmatism, fanatism religios, desigur ca sunt si crestini inteligenti, multi sunt crestini care il vad pe dumnezeu ca panteisti sau deisti, nu sunt dogmatici, limitati, ignoranti

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Oamenii religioși sunt, în medie, mai puțin inteligenți decât atei, spun cercetătorii.

Având în vedere numărul persoanelor care au o credință religioasă în creștere - se prevede că persoanele care nu cred că vor reprezenta doar 13% din populația globală până în 2050 - numeroase studii au explorat relația dintre convingerile religioase și IQ.

Și acum, într-o lucrare nouă publicată în Frontiers in Psychology, cercetătorii spun că inteligența diminuată în rândul oamenilor credinței ar putea fi pentru că se bazează în mare măsură pe intuiție.
Este bine stabilit că religiozitatea se corelează invers cu inteligența ", notează Richard Daws și Adam Hampshire la Imperial College din Londra.

Studiind mai mult de 63.000 de participanți online care au indicat dacă erau atei, religioși sau agnostici, fiecare persoană trebuia să completeze un set de 12 sarcini cognitive de 30 de minute, care au măsurat planificarea, raționamentul, atenția și memoria.

În ansamblu, cercetarea a constatat că ateii au avut o performanță mai bună decât participanții religioși, chiar și atunci când au fost luați în considerare factori demografici precum vârsta și educația. Agnostica plasată în cea mai mare parte între atei și credincioși în toate sarcinile.

În timp ce forța convingerii religioase se corelează cu performanța cognitivă mai slabă, datele arată că există doar câteva diferențe mici în memoria de lucru comparativ cu sarcinile care necesită raționament.
Ca atare, mai degraba decat sa aiba inteligenta generala slaba, cercetatorii sustin ca rezultatele testului de IQ inferior al oamenilor religiosi ar putea fi rezultatul unei performante proaste in sarcini numai acolo unde intuitia si logica intra in conflict.

De fapt, una dintre sarcinile de raționament care era o versiune dificilă a sarcinii Stroop, cunoscută sub numele de "remaparea cuvintelor color", a fost concepută pentru a crea un conflict maxim între un răspuns intuitiv și unul logic.

Citeste mai mult

Musulmanii să devină cel de-al doilea cel mai mare grup religios din SUA până în anul 2040
Așa cum a fost prezis, această sarcină a arătat cele mai mari diferențe de grup, ținând seama de ideea că oamenii religioși se bazează mai mult pe intuiția lor.

Aceste constatari furnizeaza dovezi in sprijinul ipotezei ca efectul religiozitatii se refera la conflictul [dintre rationament si intuitie] spre deosebire de capacitatea de rationament sau de inteligenta in general ", concluzioneaza cercetatorii
https://www.independent.co.uk/......83131.html

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Exact ce am afirmat
În ansamblu, cercetarea a constatat că ateii au avut o performanță mai bună decât participanții religioși, chiar și atunci când au fost luați în considerare factori demografici precum vârsta și educația. Agnostica plasată în cea mai mare parte între atei și credincioși în toate sarcinile.

În timp ce forța convingerii religioase se corelează cu performanța cognitivă mai slabă, datele arată că există doar câteva diferențe mici în memoria de lucru comparativ cu sarcinile care necesită raționament.
Ca atare, mai degraba decat sa aiba inteligenta generala slaba, cercetatorii sustin ca rezultatele testului de IQ inferior al oamenilor religiosi ar putea fi rezultatul unei performante proaste in sarcini numai acolo unde intuitia si logica intra in conflict.

| sierra1 a răspuns:

"Sunt ateii mai inteligenţi decât cei care cred în Dumnezeu?"

o nu, există cretini în ambele tabere!

| relian a răspuns:

Nu cred ca religia sau necredinta face ca un individ sa fie mai inteligent decat altul.
Fpatul ca religiosii sunt ceva mai slabi sub asoect al inteligentei nu se datoreaza bisericii, religiei, dar se stie f bine ca religia contribuie la adancirea acestei slabe inteligente.

De fapt inteligenta este mostenita de regula, sau am putea spune ca te nasti asa, unia se nasca ceva mai mult sau mai putin inteligenti.Ca urmare cei mai slabi inteligenti nascuti vor imbratisa logic normal religia, iar cei ceva mai sus inteligenti vor vrea sa cunoasca, vor alege calea cunosterii.
Nu are cum unu mai slab de inger laughing sau mai sarac cu duhu sa fie ateu laughing sa fim seriosi.
Deci este cum te nasti.este ceva gen loterie, iar daca la cum esti fabricat mai intervine si chestii gen religie ala esti laughing te face mai praf
Depinde cum te nasti si cine pune primul mana pe tine, religia ori viata laughing

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Oh, sunt superior. Asa spune articolul asta, deci asa trebuie sa fie." Asta ai incercat sa arati, dar ghici ce, ai esuat. E o eroare de logica.

Da-ti seama ca esti ratat si ca inteligenta n-are nicio treaba cu credinta. Credinta e o stare filosofica, pe cand inteligenta nu.

| Theo94 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Te-ai referit la mine (?), daca da nu stii daca sunt ateu sau religios, crezi ca nu stiu ce este o eroare de logica, dupa cum ai raspuns ai "arfe" de pseudointeligent in primul rand se cunoaste asta dupa nickname-ul tau.
Ai vrut sa te dai mare psiholog (pfff laughing) )si ca de fapt ti-ai dat seama ca eu ma cred superior, uite ca nu e asa.

Poti sa raspunzi si fara sa jignesti, este chiar atat de greu?

Doar imi place sa pun intrebari asta e tot, apropo mi-am data seama (si "zeama" pe fata ta) ca esti ratat dinainte sa scrii.

Si nu, nu ma dau superior.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Theo94):

"Te-ai referit la mine (?), daca da nu stii daca sunt ateu sau religios"

Exista doua optiuni: fie esti prost cat cuprinde, fie esti retardat.

Prefer sa cred ca esti primul caz.

Daca ai fi religios, de ce ai incerca sa te faci de ras printr-o intrebare ca te denigreaza? N-ai putea sa fii decat handicapat.

In celalalt caz, esti atat de idiot incat nici nu poti sa faci diferenta intre o intrebare pe bune si o parere menita sa ridice critici, precum "intrebarea" ta. Tu oricum n-ai vrut o parere, ci doar sa arati ca te consideri special doar fiindca esti ateu.

| Theo94 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

In primul rand puteai sa rapunzi fara sa jignesti, deci nu sunt eu ala prost, deci tu esti.

In al doilea rand daca ai citit intrebarea cu atentie ai fi vazut ca ce este pus intre ghilimele este luat dintr-un articol, singura fraza ce nu este intre gilimele (adica ce este de la mine ) este CE PARERE AVETI DESPRE URMATORUL ARTICOL? atat.