| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere aveti? Pavel Corut e un subiect incheiat pentru multi dar nu si pentru necunoscatori si slabi in credinta. Iata argumentele clare, precise si zdrobitoare care explica ca ceea ce zice acest individ, Pavel Corut, cum ca Iisus nu a fost Fiul lui Dumnezeu, nu a facut minuni etc, este fals.

"Ma voi limita la a-i combate sursele domnului Corut, deoarece mica lui incursiune in lumea conspiratiilor se apropie foarte mult de Holy Blood, Holy Grail si lucrarea franceza pe care s-a bazat cartea respectiva.

Domnul Corut s-a aflat intr-o eroare grava inca de la inceputul emisiunii, deoarece sursele citate de el nu reprezinta scrieri recunoscute de crestinism si voi clarifica acest lucru.

Majoritatea ineptiilor debitate de el sunt preluate din sulurile descoperite la Nag Hammadi si Marea Moarta, fiind datate dupa anul 330 d.Hr.

Cum el este o iluminata figura in teoria istoriei, poate foarte usor sa cunoasca unul dintre principiile de baza al istoriei: Cu cat o scriere este mai indepartata de momentul pe care il relateaza, cu atat este mai inexacta.

Juramantul pe falus ( ca exemplu ) si multe alte idiotenii, au fost extrase din acele lucrari si prezentate ca fiind parte a blocului de scrieri recunoscute de crestinism, in dogma crestina.

De asemenea, a evitat sa isi prezinte sursele noilor traduceri din aramaica, lucru ce a ramas ca fiind realizat de dansul, ceea ce este cat se poate de fals.

Cum spuneam, majoritatea informatiilor pe care le-a prezentat sunt distorsionate si preluate din lucrarile 'istorice' realizate de Pierre Plantard si Philippe de Chérisey.

Din pacate, acestia au fost dati in judecata de catre statul francez pentru fals si uz de fals, deoarece dovezile prezentate in lucrarea lor au fost falsificate, precum si noile " traduceri " ale textelor originale in coroborare cu noile manuscrise descoperite la Nag Hammadi si Marea Moarta.

El a omis cateva elemente ( Iisus s-ar fi casatorit, ar fi avut mostenitori etc. ) si a pastrat celelalte prostii imense precum ideea marii conspiratii puse in miscare cu Marele Sinod.

Sursele sale au fost cercetate cu mult timp inainte de a le prelua el, au fost demontate din punct de vedere istoric progresiv.

A mintit atunci cand a spus ca toate prostiile debitate de el pot fi regasite in Vechiul Testament ( fiind trecut prin majoritatea scrierilor ) si, de asemenea, a mintit cu privire la autenticitatea surselor sale.

Domnul Corut nu a realizat nicio traducere, preluand pur si simplu alte lucrari ce au fost combatute, folosind o parte din discursul respectiv, mulandu-l pe ideile sale.

A folosit sisteme de referinta multiple, dar fara nicio legatura de cauzalitate intre ele, combinand idei provenite din surse total contrare, extrapoland o macro-idee ce i se potrivea in respectiva scriere.

Nici la capitol de stiinta nu este la fel de informat cum pretinde ( ma intreb in ce este acest individ cu adevarat versat ), deoarece a stipulat niste pareri stiitifice, pareri ce nu mai sunt in concordanta cu noile descoperiri ( vezi teoria universului in continua expansiune si a supragaurilor negre din centrul galaxiilor, teoria string-urilor, teoria sistemlui solar binar - sunt exemple prin care doresc sa subliniez faptul ca el isi bazeaza intreaga filozofie pe faptul ca divinitatea sa este descoperita si prin realizarile stiintifice curente, dar noi nu suntem in stare sa legam teoria relativitatii de forta nucleara puternica si slaba, precum si de electromagnetism )

Actiunile persoanelor care au fost in direct cu el mi s-au parut destul de slabe ca argumentare si ordine in discurs, cu toate ca domnul Corut nu raspundea direct la unele intrebari dificile si folosea procedee de logica pentru a se feri de ele, gresind de foarte multe ori silogismele create ( vezi premisele false ).

Imi pare rau ca astfel de persoane reusesc sa ajunga in pozitii din care pot influenta masa mainstream, dar rating-ul conduce si la astfel de acte.

vezi si papirusurile egiptene ce prezentau incursiunile lui Moise si actele realizate de acesta, descoperite in 2 piramide - Google is our friend; Discovery a prezentat la un moment reclame cu privire la un documentar preluat de la un post european)

Domnul Corut se afla iar intr-o grava eroare, deoarece prima data cand s-a "vrut" demonstrarea falsului acestui fenomen a fost in 1187 din alte surse".
Spune un om foarte bine informat in legatura cu istoria religiilor, conspiratiile, religia etc.

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

Parintele, rad cand citesc posturile tale. Uite-te pe forumul crestin ortodox, userul Balaurul nu stiu cum, de acolo l-am gasit, acel om este foarte documentat, ii urmaresc raspunsurile de mult timp, uite-te si pe internet ca sunt multi oameni care il contesta cu argumente.Sursa mea este internetul si userii de pe forum.Nu stiu ce vrei sa arati dar iti arati neinteligenta totusi.

| AvalohAlyn explică:

Argumentele de sus sunt inteligente, Corut se inseala, de ce crezi ca are dreptate? Lui ii plac doar conspiratiile si tot ce stie citeste din carti ale altor conspirationisti.

| Parintele a răspuns:

Alan draga, ai enumerat o groaza de motive asa zise dovezi insa nu ai specificat nici o sursa unde sa putem verifica si noi cele scrise de tine. Eu nu cred o boaba din ce ai scris tu, iar ca un argument sa fie adevarat nu trebuie neaparat sa fie acceptat de biserica crestina omule. Ma refer la asta: "Domnul Corut s-a aflat intr-o eroare grava inca de la inceputul emisiunii, deoarece sursele citate de el nu reprezinta scrieri recunoscute de crestinism si voi clarifica acest lucru."
Zi-ne si noua cine este acest om foarte bine informat in legatura cu istoria religiilor, conspiratiile, religia etc?

| Parintele a răspuns:

Au trecut deja 12 ore si utilizatorul
AlanTigergerid nu a adus argumentele solicitate in sprijinirea afirmatiilor sale. Personal ai acord 8 ore suplimentare in vedearea aducerii argumentelor in caz potrivnic voi raporta intrebarea ca SPAM!

| Parintele a răspuns:

AlanTigergerid Cu alte cuvinte nu ai nici o sursa demna de incredere insa postezi toate prostiile de pe un forum crestin. Sfatul meu este sa incerci cand scrii cate ceva sa scrii propriile tale impresii sau convingeri si pe cei care abereaza sa nu-i mai citezi caci este in defavoarea ta.
Numai bine.

| Parintele a răspuns:

Nu sunt de acord cu Pavel Corut 100%, insa omul are punctele sale forte si desigur si fanteziile lui ca orice om. Dar de multe ori spune lucrurilor pe nume. Nu poti tu sa-l desfiintezi pe acel om cu acele citate subiective si asa mai departe.

| Angel0 a răspuns:

Pavel Corut este ca un profiterol cu glazura de rahat, a stricat tot gustul.Degeaba profiterolul este de calitate.Nu se mai poate consuma.

| Duhovnicul a răspuns:

Cam prea cerseste atentie acest CUrutz

soothe
| soothe a răspuns:

Multumim pentru digresiune. Poate ca este bine sa mentionezi sursa.
Are rost sa luam in discutie fenomenul Corut. Ne putem astepta ca un asemenea ganditor sa vina intr-o zi si sa ne spuna ca a avut o revelatie si sa nege absolut tot ce a zis.
Este bine insa ca toti ceea ce au ceva de spus, in mod documentat, despre problematica pe care el o ia in discutie sa isi spuna parerea sau sa contraargumenteze.
Este cert, Corut este un tip care are resurse fnanciare, care ii permit, lui si celor cu care colaboreaza, sa fabrice o/niste teorii care au suport numai in ignoranta unor semeni ai nostri. Sunt convins ca modul in care isi etaleaza teoriile acest Corut se bazeaza f mult pe sintagma lui Alexandru Lapusneanu "prosti, da' multi"; e convins de asta si procedeaza in consecinta.
Pentru mine, Corut este un manelist spiritual.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In mare parte ai dreptate. Corut este un scriitor bun, care ne-a lasat cateva carti bune, gen SF...Folosindu-se de ignoranta romananilor tot mai crescanda, Corut s-a erijat in speculatii si teorii care sa ne duca pe culmile descoperirilor redescoperite de el. Foarte bine, poate scrie carti, ca si cele scrise in timpul lui Ceasusescu, in care specifica ca sunt fictive. Chiar erau interesante, doar atat. Tot ceea ce scrie acolo nu putem lua ca adevar. Adevarul nu-l stie in totalitate nimeni. Asa ca nu ne putem lasa manipulati fie chiar de oameni talentati in ale scrisului. Stiu ca are studii, dar daca se lasa condus de propriile fantezii scriitoricesti nu este bine.

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Coruţ luptă împotriva acceptării fără spirit critic a dogmelor, dar exagerează dându-se prea mult în spectacol.

| BUBULINA a răspuns:

Cand vrei sa razi, asculta-l pe Corut!
Chiar aseara l-am ascultat si m-am amuzat tare. dar in sufleteul meu eram un pic trista. polueaza aerul...

| ileanaadrianastan a răspuns:

Draga prietene, Iisus/Jeshua nu avea cum sa fie fiul lui D-zeu, deoarece D-zeul ebraic (si Adevaratul D-zeu) este un SPIRIT, nicidecum o fiinta humanoida. D-zeu nu poate procrea fii ori fiice. Toti suntem copiii lui spirituali, dar ne nastem prin intermediul parintilor nostri.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Pavel Corut are perfecta dreptate, dar nu cunoaste argumentul super al judeilor referitor la Iisus. Iisus nu avea cum sa fie Mesia si din cauza nasterii sale in decembrie sau, conform Apocrifelor, in martie. Mashiah al evreilor se va naste in ziua de Tisha beAv, adica prin iulie-august. Si nu va fi fiul lui D-zeu, deoarece D-zeul evreilor este un Spirit, A Carui Unicitate este incontestabila si care nu poate avea fii humanoizi. Asta a fost Jeshua al crestinilor! Un impostor. Ma rog, nu chiar impostor! El si-a imaginat ca ar fi Mesia, asa cum si-a imaginat si Shabtai Zvi in anul 1666. Dar Mesia nu a venit inca, iar cei mai multi judei se mantuiesc pe cont absolut propriu, construindu-si cel de-al Treilea Templu, Templul mesianic, in propriile lor fapturi. Suntem cumva demoni pentru asta?

| ileanaadrianastan a răspuns:

Pavel Corut are perfecta dreptate atunci cand combate crestinismul, o religie profund idolatra. Nu a inteles insa metaforele judaismului, alea in care credea chiar si Iisus. Judeii sunt un popor care adora metaforele si tot Vechiul Testament este impanat cu aceste metafore. Asta refuza sa inteleaga crestinii si islamicii, care iau ad litteram aceste metafore, alunecand in blasfemie idolatra. Metaforele sunt metafore, iar Thora este Thora! Sper sa intelegeti odata la ce anume s-a referit IIsus/Jeshua! Atunci cand afirma ca tatal lui este D-zeu, vorbea in metafore, ca orice judeu. Deoarece toti judeii considera ca D-zeu este Tatal lor spiritual, dar se nasc din parintii lor humanoizi si biologici. D-zeu nu are cum sa fie Tatal nici unui humanoid, deoarece este un Spirit de genul neutru. E chiar asa de greu de inteles?

| ileanaadrianastan a răspuns:

Nici Iisus nu a spus ca a fost fiul lui D-zeu, fraierilor! Atunci cand vorbea despre Tatal din Ceruri, el folosea o frumoasa metafora. Nici un evreu nu poate pretinde ca este fiul lui Adonai. Nici Mesia nu va fi fiul lui D-zeu, ci un om politic israelian, care isi va salva Tara in timpul Razboiului GoguMagog. D-zeu, Creatorul Universului, este un Spirit unic, care nu poate procrea cu pamantencele. Maturizati-va odata, ca traiti in secolul zborurilor intergalactice!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Cei mai multi evrei, evreii reformati, luminati si progresisti, gandesc aidoma domnului Pavel Corut si in conformitate cu afirmatiile genialului nostru Rabin Abraham Geiger. Iisus nu a fost, in viziunea acestui mare Rabin, decat un fariseu ultraliberal. Nici Mesia si nici D-zeu intrupat. Mesia suntem fiecare dintre noi, iar D-zeu este Unul si super Spiritual. Sunteti calduros invitati sa batjocoriti credinta mai sus enuntata, dar va avertizez ca afirmatiile dvs. sunt aten monitorizate si inregistrate de cei care controleaza Internetul. Fie vorba-ntre noi, pentru idolatri si atei s-a planificat sa nu existe nici un loc in Noua Ordine. Idolatria si ateismul reprezinta cele mai mari pacate la adresa Societatii noastre care se pretinde civilizata. Pentru asemenea pacate nu exista iertare. Pe muntele acela Sinai nu s-a intamplat nimic iesit din comun. Nici o revelatie divina. Si nici pe muntele Moria. Astea-s primitivisme retrograde si complet desuete!

Răspuns utilizator avertizat
| who gives a damn.. a răspuns:

Pana la urma, fiecare cu religia lui. Nu conteaza in ce crezi, conteaza ce fel de om esti.
Eu cred ca nu stie cum sa se bage-n seama. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteai spune si de unde ai luat cele scrise de tine. Era bine de stiut sursa. Cit despre a comenta noi ce crede el, ridicol! Toti de pe aici n-au citit in viata lor, cit a scris Corut, n-au in biblioteca carti cite a citit el, si nici studii ca el. Cine il judeca, pe ce baza il judeca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista 2 tipuri de prosti ignoranti :
1) cei care cred in pacate si pocainta
2) cei care inghit orice rahat pica din fundul vreunui evreu sub acoperire, cum este Pavel Corut. Detin dovezi cu care pot demonstra ca Pavel Corut este evreu si incearca sa castige cati mai multi adepti la noua sa doctrina.
Un lucru este cert : Cititi Dan Mirahorian