| ileanaadrianastan a întrebat:

Este Pavel Corut demon sau daimon? Personal, inclin spre ultima varianta. Adica, daimon. Si am motive destul de intemeiate. Domnul Pavel Corut intruneste toate conditiile pentru a fi declarat daimon cu acte in regula. Demon poate sa-l considere numai cei precum Becali.

Răspuns Câştigător
| mihaibrasov a răspuns:

E un om care a citit multe, dar a inteles prin filtrul personalitatii sale altele... Din pacate, nu e credibil...

12 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Aceasta denumire atribuita domnului Corut o faci pentru cartile scrise? Daca da nu vad motivul, cartile lui sunt doar fictiuni si atat, iar ce spune pe la tv. nu este altceva decat poliloghie prolixa.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Ileano, vino si tu cu conditiile alea pe care le intruneste Pavel Corut pentru a fi declarat daimon. Ca am si eu o dilema: e Pavel Corut farsor sau falsificator? Si am si eu motive intemeiate pentru a-l declara amandoua.

| Adyr0 a răspuns:

Poi sunt una si acelasi lucru: In religion and mythology, occultism and folklore, a demon (or daemon, daimon; from Greek δαίμων daimôn) is a supernatural being that is generally described as a malevolent spirit; however, the original neutral connotation of the Greek word daimon does not carry the negative one that was later projected onto it, as Christianity spread.

Răspuns utilizator avertizat
| Sin a răspuns:

Mda si Twilight e real.
Si fantomele zboara deasupra noastra.
Crede-ma am motive destul de intemeiate.
Daimon e grecescul de la Daemon care tot demon inseamna.

| AndutzaAndu a răspuns:

Păi, daimon, din grecescul "daemon" înseamnă tot demon. E ca şi cum ai întreba: "E prost sau e prost?".

| 80Cris a răspuns:

In esenta inseamna unul si acelasi lucru ( daimon -greaca si demon-franceza ). Cel mult putem spune ca '' daimon'' in anumite contexte are mai multe intelesuri din pct. de vedere filosofic.

| katala a răspuns:

De acord cu tine!

| ileanaadrianastan explică:

Ca raspuns, trebuie sa va spun ca daimon nu este totuna cu demon. Daimon este un om deosebit, un creator moral superinteligent. Asta inseamna daimon. E trist ca eu, o metisa evreica, cunosc mai bine subtilitatile limbii romane decat multi romani pur sange.

| ileanaadrianastan explică:

Nu cred ca judaismul va fi afectat de acest cutremur. Deoarece judeii cred intr-un D-zeu Unic si Incorporal, aidoma extraterestrilor. Dezolant de regretabil e faptul ca probele referitoare la unicitatea si incorporalitatea Creatorului Universului nu pot fi inca aduse la cunostinta public...plebeilor. Dar ele trebuie intuite. Trebuie analizat Cine si de ce ne-A creat. Caci ne-A creat Cineva. Si nu dupa Chipul si Asemnarea Lui, decat daca o luam in sens pur spiritual. Si metaforic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ti trebuie curaj sa gandesti altfel decat... medieval.
Toate religiile lumii sunt o grava eroare!
Iata un cutremur ce va lovi simultan religiile si stiinta lumii.(proiect in derulare).
Autorul, un inginer roman!
www.thefundamentaluniverse.ro

| lpg a răspuns:

El e daemontools sau asa am auzit