| Inferno a întrebat:

Ce parerea aveti de Oscar Wilde? Imi plac mult citatele si filosofiile lui despre viata, mai ales cele expuse in romanul "portretul lui Dorian Gray" in care lordul Henry este intruchiparea lui Oscar Wilde din realitate.

15 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Depinde de momentele si de starea in care te afli cind le citesti.Par exemple, mie in seara asta, nu-mi arde de nici o filosofie, nici de literatura, nici de citate mai mult sau mai putin abstracte.Bine-nteles ca o sa mi se atraga atentia ca abstractul ramine abstract nici mai mult nici mai putin, dar ma cam cheama serviciul.O noapte buna tuturor.

| Dumnezău a răspuns:

Mi se pare un export literar bun al Irlandei, insa nu cel mai bun, considerand ca George Bernard Shaw si Joyce ii dau clasa oricand doresc ei.Imi place, dar am simtit, cand am citit arhicunoscuta lui carte o prea mare nevoie de a folosi maxime care sa-l propulseze pe mai tarziu pe buzele tuturor.Mereu mi-a parut nitel frustrat.Nitel mai mult.Nu e de contestat abilitatea sa de a scoate pe goarna adevaruri si fraze ce necesita o rumegare anevoioasa, dar imi pare putin suprapreciat.Si infatuat, dupa episodul cu granita USA si declaratia de la vama cu "Nothing, but my genius".E un fel de Eliade, doar ca nu dramatic precoce ca romanul, cu mai multe vorbe de duh si afinitati pentru baietei.

| Inferno explică:

Nici nu stiu de ce-am mai pus intrebarea, era logic ca majoritatea raspunsurilor vor fi vulgare.

| WR104 a răspuns:

Un homosexual.

| Inferno explică (pentru WR104):

Eu vorbesc de filosofiile lui.

| unknownn a răspuns:

Un fraier.Eu is regele literaturii.

| RAY a răspuns:

Mie imi place un citat nu trai in trecut nu visa la viitor incoardeti toate eforturile in prezent de cativa ani acest citat m-a ajutat foarte mult in viata desigur ca trebuie sa invatam din trecut nu sa traim in el, eu nu prea invat din greseli asta e macar sa fac ceva in prezent ca degeaba visez la viitor
de ala de care scrii nu am auzit nu ma pronunt nu am nevoie de multe citate unul, doua mi-a fost de ajuns, calitate nu cantitate, mai incerc sa invat si din trecut

| EmptyMind a răspuns (pentru RAY):

Nu te supara te rog dar ar ajuta mult sa folosesti ceva puncte si virgule, te putem intelege mai bine. Cred ca te-ar ajuta si pe tine...

| WhatheWow a răspuns (pentru EmptyMind):

Unii au inteles; dar bine inteles " They don't have an empty mind "!

| EmptyMind a răspuns (pentru WhatheWow):

Hahaha...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit "Portretul lui Dorian Gray" nu cu mult timp în urmă. Ceea ce nu ştiam e că Lord Henry se identifică cu Oscar Wilde...interesant.
Despre el ca persoană nu pot spune multe, ceea ce a lăsat în urmă şi premiile pe care le-a obţinut vorbesc de la sine.

Citatul care îl folosesc foarte des şi care îl pun în practică este "Always forgive your enemies - nothing annoys them so much" şi nu pot să spun decât că are dreptate şi dă rezultate.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Stiu citatul asta, dar nu am vazut ca-l foloseste atat de mult.
Eu am terminat cartea acum 2 luni, dupa care am inceput sa ma documentez despre autor si am ajuns sa cunosc toate citatele si sa ma inspir din ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Dacă nu l-a folosit atât de mult, uite că sunt alţii care o fac şi pentru el.Simplele cuvinte ale unui om pot îndruma mulţi alţii.

| DenisaMetal a răspuns:

Sunt citate care se atrag din viata reala.

Răspuns utilizator avertizat