| anonim_4396 a întrebat:

Ce presupune, mai exact, teoria Big bang?

4 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Am mai spus asta la o intrebare, consta in unirea protonilor si a neutronilor, desi nu stiu cum s-au ciocnit sau cum au aparut.

| amberjuly a răspuns:

Big Bangul este o teorie de formare a universului potrivit carei a avut loc o explozie de la care s-a format materia, energia... totul. O particula cu o energie nesfarsita a iesit din starea sa... (nu se poate inca defini "starea sa" nici "a iesit din starea sa") dar s-a produs aceasta explozie eliberand astfel energia, s-a creat astfel universul care este in continua expansiune. Gasesti detalii pe net.

| Lady_8039 a răspuns:

Big Bangul este una din cele mai răspândite teorii cosmologice, fiind admisă de majoritatea astrofizicienilor ca model standard de formare a universului. "Teoria Big Bang" se referă la un fel de explozie specială (deoarece nu s-a produs într-un spaţiu deja existent), care a dus la apariţia materiei, energiei, spaţiului şi timpului, altfel spus la existenţa universului. Această teorie încearcă să explice de ce universul se extinde permanent încă de la apariţia sa, şi de ce pare a fi uniform în toate direcţiile (după cum susţine George Gamow).
Mai multe informatii gasesti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a iscat un zgomot, ca un fasss.si s-a nascut universul.bangul este ecoul zgomotului cand s-a lovit de nimic, si s-a intors amplificat.precum cercurile din apa, cand arunci o piatra.si uitesa am aparutara in urma fasului.