| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna teoria big bang?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Inseamna ca din nimic printr-o explozie a aparut totul atat de perfect si de armonios.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Ca mor copiii africani de foame si de sete ti se pare lucru perfect si armonios?

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Cind cineva afirma ceva si tu vrei sa iei de bun acel ceva cerei sa iti aduca definitia sa iti indice un site unde el sau ea a citit despre acel lucru. Teoria in cauza nu sustine ca toul a aparut din nimic, pentru ca daca ar fio fost asa ar fi fost o teorie identica cu cea religioasa.Cu alte cuvinte ar fi fost NIMIC stiintific si DZEu religios, deci aceiasi marie dar cu alt nume. Teoria spune ca tot ce exista acum era energie si era atit de cum sa zic compactata totul mai pe babeste de nici nu ne putem imagina, ceva mai mic decit un atom.Cu alte cuvinte toata masa plus eneriga de astazi, plus ceea ce vedem si nu vedem era indesat, compactat zii cum vrei atit de tare ca nici nu se putea vedea, de noi oamenii.Si dintr-o data acel ceva atit de mic a facut BUM.Deci era vorba despre energie care sa transformat apoi in materie.Cam greu sa ne imaginam asa ceva dar se pare ca e posibil. Avem si exemple.De exemplu o roca este mai densa decit stiu si eu un fruct si asa mai departe, deci se ppoate comasa totul in ceva f mic.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Era vorba despre teoria Big-Bang, despre aparitia acestui univers.

| EmaS a răspuns (pentru relian):

Mai documenteaza-te!

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Eu ma documentai nu stiu tu cum stai.Dar daca chiar vrei sa vezi si un filmulet si daca stii si ceva engleza iti pot arata un link sa nu mai fi tu sigura ca esti documentata.

| EmaS a răspuns (pentru relian):

Eu am citit carti nu am nevoie de un link!

| ErrorFound a răspuns (pentru EmaS):

Si din ce a creat Dumnezeu universul, draga? Cum a aparut Dumnezeu in primul rand? Lasa scuza cu "el e in afara timpului"

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dumnezeu cum o aparut din nimic si cum a creat totul din nimic? fara vrajeli ca nu-i in timp, a existat mereu, da tu o explicatie rationala vei putea nu cred, ratiunea nu exista cand e vorba de dumnezeu, daca el ne-a dat ratiune de ce e pacat so folosim?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Pai tocmai ca unii o folosesc! este mai normal sa crezi ca exista un Creator cu atributele lui Dumnezeu care a creat totul decat sa crezi ca din nimic a aparut totul.

| Mădă0611 a răspuns (pentru EmaS):

Nu stiu unde vedeti voi perfectiune si armonie in Univers thinking, in basme exista, dar in realitate nu, iar stiinta are treaba cu realitatea.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Emas de ce o inversezi asa, creatoruyl acela trebia sa apara cumva, nu e mai usor sa crezi e mai irational

| Exilee a răspuns (pentru RAY):

Adjectivele "rational"/ "irational" nu au grade de comparatie happy

| RAY a răspuns (pentru Exilee):

Da du-te si culcate exile

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Este mai plauzibila teoria creatiei.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Pentru tine emas

| relian a răspuns (pentru EmaS):

Tu ai citit carti duhovnicesti uitasem. Draguta daca cineva vine cu o teorie nu poate scoate o carte.Adica sa scriii o carte si sa pui in ea stiu si eu o teorie.Deci nu stiu ce carti ai citit dar cu siguranta nu pe cele care trebuie.Si apoi teorii ies mai aproape in fiecare zi, ca urmare cartea da daca este veche este deja depasita de situatie.Dar uitasem ca tu esti cu Dzeu.

| EmaS a răspuns (pentru relian):

Auzi, daca citesc Biblia nu inseamna ca nu citesc si alte carti pentru a ma documenta. Imi place sa cunosc cat mai multe. Asa ca, de data aceasta nu ai nimerit-o. Ce teorie ai dori sa dezbatem?

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Ai toate informaţiile necesare la un click distanţă.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

Pa-pa.

| RAY a răspuns:

Ti-am dat documentare sa vezi, deci acuma 13, 7 miliarde de ani un punct de energie pura nu stim ce a cauzato sa eliberat
nu a fost mare a fost mic,nu a fost nici un bang in vid nu exista sunet,acea energie sa convertit in materie care a luat masa,asa a aparut hidrogenul cel mai simplu,raspandit element din univers cea ce dovdeste ca de la ceva simplu a inceput totul, tu ai acasa microunde, big bang a lasat in urma lui microunde pe care le vedem in prezent, cea mai indepartata stea, batrana si multe dovezi

| RareşTPUro a răspuns:

Big Bang-ul (engl. Big Bang, marea explozie) este modelul cosmologic care explică condițiile inițiale și dezvoltarea ulterioară a Universului. Acest model este susținut de explicațiile cele mai complete și corecte din punct de vedere științific. Termenul de Big Bang, în general, se referă la ideea că Universul s-a extins de la o singularitate primordială fierbinte și densă acum aproximativ 13 miliarde de ani.

„Teoria Big Bang" este modelul care explică apariția materiei, energiei, spațiului și timpului, altfel spus a existenței Universului. Această teorie încearcă să explice de ce universul se extinde permanent încă de la apariția sa, și de ce pare a fi uniform în toate direcțiile.

| RAY a răspuns (pentru RareşTPUro):

Nu-i marea explozie, e o eliberare de energie atata tot

| ErrorFound a răspuns (pentru RareşTPUro):

Ha ham...conceptie gresita. Nu universul se extinde, ci spatiul.
http://www.youtube.com/watch?v=th_9ZR2I0_w

| Exilee a răspuns:

Vad ca ai primit raspunsurile. Hei. Vrei ceva mai nou? happy

AI auzit de bio-chimistul Isac Asimov?

Probabil ai auzit de asa-zisa scara LOGARITMICA a timpului si de momentul Planck EI bine, ISaac Asimov a acceptat ipoteza unei singure particule originare numit holon ( "holon"-particula intregului)

Isac Asimov a procedat pe urmatorul rationament: de ce sa alegem noi holonul la momentulplanck (t=10^-43 s) si nu la punctul -100). EL a acceptat ideea ca holonii se dezintegreaza intr-un timp INIMAGINABIL de scurt astfel incat aprticulele rezultate s-ar respinge astfel incat ar rezulta dilatarea Universului sub actiunea fortei de respingere si in consecinta s-ar raci.APi micile particule se vor dezintegra si tot asa pana la punctul -43 (vorbind de scara logaritmica a timpului-acest punct numindu-se si momentul Planck ~ 10^-43 s).La acest punct se formeaza quarcurile. Pe masura ce datorita expansiunii, temepratura UNviersului va scadea-n continuare, se despirnde alte 2 forme de interactii care slabesc in continuare.

Revenind la subiect, la momentul -4 quarcurile se combina intre ele pentru a forma nucleoni, iar la punctul 12 (DEJA AM INTRAT IN PARTEA POZITIVA) nucleonii se combina intre ei cu electronii pentru a forma atomii ( Hidrogen, deuteriu si heliu). Dincolo de punctul 12 (daca nu ma insel), amestecul haotic de atomi formand "turbulente" de dimensiunile roiurilor de galaxii, iar acestea se condenseaza in stele.

Revenind la punctul -4, pe scara timpului, atunci cand cand in ipoteticile precuarcuri se formeaza pentru prima data quarkuri, si cu ajutorul microfizicii, Asimov arata ca intervine o foarte importanta observatie numita si legea conservarii numarului barionic, unde diferenta dintre nr barionilor din Univers si cel al antibarionilor trebuie sa ramana CONSTANTAc.
OBServatie; daca se distruge un barion concomitent cu un antibarion => fotoni.

A da, teoria big-bang sustine ca Universul a aparut dintr-o eplozie. Big bang= "marele pocnet"

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Apropo, numai tocilarii invata pe de rost. E bine sa-ti imaginezi o scara logaritmica a timpului si nu sa pornesti de la momentul -100, ci de la momentul Planck (-43) si cum ti-am explicat mai sus :-)

| Exilee a răspuns (pentru Exilee):

Tin sa precizez, teoria lui Asimov NU ESTE PERFECT, ci APROAPE ADEVARATA. Fizicienii afirma ca protonul nu este o particula nemuritoare si ca viata lui ar fi de ~ 10^31 ani, iar apoi va "muri", dezintegrandu-se in POZTRONI SI NEUTRINI ( nu fac parte nu clasa barionilor! )

| Maxim96 a răspuns:

Big Bang-ul (engl. Big Bang, marea explozie) este modelul cosmologic care explică condițiile inițiale și dezvoltarea ulterioară a Universului. Acest model este susținut de explicațiile cele mai complete și corecte din punct de vedere științific. Termenul de Big Bang, în general, se referă la ideea că Universul s-a extins de la o singularitate primordială fierbinte și densă acum aproximativ 13 miliarde de ani.

Eu unul nu cred in aceasta teorie.O simpla teorie care nici nu a fost demonstrata.

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Dar că există Dumnezeu a fost demonstrat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Big bang-ul reprezinta marea explozie prin care stiinta explica crearea universului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A explodat universu

| usuk a răspuns:

(am sa-ti explic cat se poate de simplu ca oricine sa inteleaga)
acum mult timp a existat un graunte de nisip. chiar daca era 1/4 dintr-un bob de orez, acest graunte era atat de greu incat nimic nu-l putea ridica. nu exista un loc anume pentru acest graunte, el statea in "neant".
si facand parte dintr-un ciclu, acesta a inceput sa se "transforme" si sa se "expandeze", "inundand" astfel totul si schimbandu-se in mod continuu.aceasta schimbare, evident se va termina odata si odata. dar evident, nimeni nu va apuca sa o vada/simta sau perceapa vreodata, iar ciclul se va repeta iar si iar.

| Dєєa a răspuns:

'Cel mai logic lucru de cand exista omenirea'
Aceasta teorie spune ca totu(universu) s-a creat din NIMIC, ca tot ce vezi tu in jurul tau sunt lucruri la intamplare

Funda?

| RAY a răspuns (pentru Dєєa):

Ce prosti poti scrie, nu-i o teorie e un fapt stiintific, nu spune ca din nimic s-a creat ceva, nu e totul la intamplare de unde aiureile astea

| dodicuta a răspuns:

Nu cred ca ai chef sa citesti o descriere mare.A fost o explozie care a creat universul.A explodat din nimic.

| MauriceCorelli a răspuns:

E o gogoasa propagata de judeo-masonii atei si comunisti, care alaturi de civilizatiile reptiliene indigo si balauriene mov, teleportate din Cretacic, intr-o alianta malevolenta, doresc raul acestui neprihanit pamant sfant, dac de 4527 de ani, Dacia pe numele ei real, pe numele judeo-masonic, iobag, Romania. Asta este, draghe, Teoria Big Bang.

Cica mai e si un serial la care se uita politehnistii si cei mai lipsiti de umor oameni. Insa, ASTA ESTE DOAR O CONSPIRATIE MENITA SA-TI DISTRAGA ATENTIA DE LA CEEA CE ESTE CU ADEVARAT IMPORTANT!

| Nicu47 a răspuns (pentru MauriceCorelli):

Adica atei si masoni care vor sa stapaneste lumea din intuneric?

| Exilee a răspuns (pentru Nicu47):

Aolo... ai facut varza rolling on the floor) Fara suparare happy

| Nicu47 a răspuns (pentru Exilee):

Era unu langa mine si mi-a zis sa scriu asalaughing, si nu ma suparhappy

| SUDSteaua1947 a răspuns:

Big Bang este termenul folosit pentru descrierea exploziei uriase despre care cercetatorii cred ca a avut loc acum 15 miliarde de ani, si a creat universul.Materie, energie, spatiu si timp - toate se vede ca au fost create intr-o fractiune de secunda, cu miliarde de ani in urma, cand a avut loc o explozie colosala, numita Big Bang, care a creat o caldura extraordinara.

Nimeni nu stie ce a cauzat Big Bangul si nu putem sti ce a fost inaintea lui. Insa chiar dupa eveniment, se crede ca universul era un nod de particule strans unite, de zece mii de milioane de grade celsius.

Din acel moment, universul a inceput sa se extinda si sa se raceasca. Prima data s-a format hidrogenul si heliul (cei mai comuni atomi din univers). In timpul urmatorului miliard de ani s-au format primele stele si galaxii, alaturandu-se datorita fortei de gravitatie. In final, au inceput sa se formeze planetele.

O descoperire facuta in 1965 pare a sustine teoria Big Bang. O stralucire fixa de microunde vine din fiecare directie din spatiu. Savantii cred ca aceasta reprezinta resturile racite ale mingii de foc, in care s-a format universul.

Savantii au descoperit ca, in afara catorva galaxii invecinate, totul in spatiu se indeparteaza de noi cu viteza. Acest fapt sugereaza ca toata materia si energia universului a fost odata concentrata intr-un singur punct, inainte de Big Bang. Universul se poate extinde pentru totdeauna sau isi poate opri extinderea, prin implozie.