| Tron a întrebat:

Teoria Big Bang: Cum e posibil ca totul sa se creeze din NIMIC?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Cumva s-a intamplat. sau poate ca nu exista acel nimic, poate ca timpul si spatiu sunt doar simple interpretari ale creierului uman.

oricum, nici asa zisul dumniezo nu putea aparea din nimic... deci, exista o explicatie

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Sentinel a răspuns:

Daca vei sta in pat nemiscat urmarindu-ti respiratia, vei realiza ca de fapt si tu esti tot nimic. Forma dispare, nu iti mai simti corpul dar totusi existi acolo. Asta e nimicul. Acel ceva viu fara forma. Nu-l poti simti dar il poti trai. Stiinta nu va intelege niciodata acest aspect.

| Andrei7520152 a răspuns:

O.o ce tare. un documentar cu Kent Hovind, un creationist foarte inteligent si foarte convingator. big grin

| Alyra a răspuns:

Întrebări...o mulțime de întrebări ale căror răspunsuri poate nu le vom afla vreodată. Dar se pare că lumea încearcă să afle și așa apar fel și fel de teorii, unele absurde...
O zi bună!

| muffy1 a răspuns:

Wooooooow...nimic? de unde ai scos asta? am vazut din raspunsuri ca stiinta pe care o aveti e luata din filme de creationisti care cred capamantul are 6000 de ani, dar de vrei sa inveti teorii stiintifice nu te uiti la filme facute de cretini, ca altfel nu am cum sa le spun, gainile sunt mai inteligente ca ei, citesti, sau te uiti ca sunt pe youtube, la lucruri scrise de oameni de stiinta adevarati, care chiar stiu ce e aia o teorie si despre ce vorbesc.
multi imbecili de pe site zic ca teoria asta explica cum a aparut universul, si ca e falsa ca il neaga pe dzeu.
de vrei sa fii si tu imbecil ca ei, poti sa crezi asta, problema ta, da poate nu vrei asa ceva, si chiar iti doresti sa cunosti lucruri: teoria big bangului explica doar expansiunea universului, atat, si felul in care a ajuns universul in starea actuala. stiinta nu stie ce a declansat acea expansiune, de unde a venit energia big bangului, stim doar ce a fost dupa.
putea sa fie dzeu? sigur, nu stim, fiecare alege sa creada ce vrea, ee personal si multi altii nu inlocuim fiecare lucru pe care stiinta nu il stie cu dzeu, acum 1000 de ani nu se stia aproape nimic despre lume si univers, si tot ce nu stiam era pus pe seama unui zeu sau altul, acum ca stim asa de multe concluzia care e? ca dzeu e din ce in ce mai mic pentru ca dispar lucrurile care ii erau atribuite. dar nu e nimic gresit sa spui ca dzeu a declansat big bangul, e posibil si asa ceva.
citeste mai mult sau vezi filmulete pe youtube facute de oameni care chiar au o facultate adevarata, nu analfabeti creationisti, si o sa vezi ce inseamna de fapt aceasta teorie, si vei descoperi surprins ca stiinta nu spune ca a fost creeat totul din nimic, doar anumiti oameni vor sa crezi asa ceva pentru a te converti la religia lor obscena si menita doar sa ii imbogateasca pe ei. creationismul e cel mai rau lucru care se putea intampla crestinismului.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru muffy1):

Circa 90% din userii de pe TPU au vreo 15 ani cel mult, degeaba le explici cu subiect si predicat daca nu inteleg. daca cred in zane, vampiri, kent holvind etc inseamna ca atata le duce capu laughing

| muffy1 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Da mai, da totusi, uite documentar ca pamantul are 6000 de ani? serios? ma uit afara si vad ca e 2012, si nu burebista conduce. nu am nimic cu faptul ca vrea cineva sa creada ca exista o forta undeva, divina, dar asta nu e o scuza ca sa fii prost, ca unii se nasc, au bietii oameni o boala, sunt retarzi mental ca na, genele lor, mila si compasiune simti pentru ghinionul lor, dar astia de pe site nu se nasc asa, ei sunt prosti cu intentie, gata, dzeu e scuza mea sa fiu ignorant pana la ridicol
credinta personala trebuie sa ramana asa, cand incepe sa faca rau omenirii deoarece combati realitatea pentru ca nu corespunde tampeniei tale, personal nu cred ca te mai poti ascunde in spatele religiei. da vezi, cati de pe site gasdesc scuza pentru ignoranta lor credinta, si cati recunosc ca nu stiu nimic despre stiinta pentru ca sunt prea lenesi sa citeasca sau sa gandeasca critic?

| VladimirPutin a răspuns:

Universul e mai complex decât ne putem noi imagina

| morningstar a răspuns:

Tocmai nu e posibil.

| Anapoda a răspuns:

Pai e destul de simplu, nu e posibil ca totul sa se creeze din nimic, te asigur;) si daca vrei mai mult uita-te si convinge-te singur(nu te speria ca sunt atatea parti, nu sunt foarte lungi si totul este prezentat intr-o maniera foarte amuzanta. Pe mine m-a convins!
Partea 1:
http://www.youtube.com/watch?v=PKmxam5xaKw

Partea 2:
http://www.youtube.com/watch?v=Kso9bHMtzk8

Partea 3:
http://www.youtube.com/watch?v=n13DWaFBvgM

Partea 4:
http://www.youtube.com/watch?v=eimgIX2GoBk

Partea 5:
http://www.youtube.com/watch?v=VFEDb2ucShg

Partea 6:
http://www.youtube.com/watch?v=uZ4gKVoDp60

Partea 7:
http://www.youtube.com/watch?v=2h8j0ogkQYk

Partea 8:
http://www.youtube.com/watch?v=WnJRrKxhAcg

Partea 9:
http://www.youtube.com/watch?v=y9km6AgZLkc

Partea 10:
http://www.youtube.com/watch?v=_mHRq1ZOrb8

Partea 11:
http://www.youtube.com/watch?v=fq2xfeRHVOQ

| ateu123 a răspuns:

Teoria big bang a fost dovedita nu a inventata de oamenii de stiinta ce anume a provocat explozia nu stim inca, da ca a fost un big bang sunt dovezi multe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca de aceea s-a inventat un Dumnezeu. Oamenii din antichitate inventau tot felul de zei pentru ca nu puteau sa isi explice anumite fenomene.Asta cred ca se intampla si in cazul nostru.Cred in Dumnezeu, deoarece nu stiu cum s-a format Universul.

| costinvlad a răspuns:

Nu a existat nimic. Deci densitatea universului in acel moment era 0÷0=infinit. Dar 0÷0=100000000. De aici rezulta ca m÷v=100000000. Universul a crescut in volum si masa ca raportul sa fie adevarat. Asa s-a creat universul cred eu.

| MariusZap a răspuns:

Pur si simplu! Oamenii de stiinta au acceptat teoria asta foarte repede fara sa se gandeasca de unde a venit EXPLOZIA.Pur si simplu au zis ca din neant a aparut o "sfera de materie" care de la diamentrul de 5 mm a ajuns in 5 sec la diametrul de 200 ani lumina :O. Dupa care a explodat si cica a aparut materia etc...Eu unul nu prea cred ca poate aparea ceva di nimic.Cu singuranta a fost ceva inainte ca de exemplu alt univers big grin

| onicel35 a răspuns:

Salut! Nimic nu exista! Sunt 11 dimensiuni descoperite. Dimensiunile sunt paralele avand miscari si vibratii haotice nici una semanand cu cealalta.Un exemplu pe o chitara:cele 6 coarde sunt paralele, atinse vibreaza, undele dintre corzi se ciocnesc ...La fel s-a intamplat si cu nasterea Universului.Vibratiile dintre dimensiuni, au creat energii care prin ciocnirea lor s-a nascut scanteia Big Bang.S-a mai descoperit pluralitatea Universului, oare cum le vom numi...Multiversuri?laughing