| Gabrieldrosu200 a întrebat:

Ce preț are un cd de 100 de ani?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul CD a aparut abia in anii '80, de unde gasesti tu unul de 100 de ani?

| Gabrieldrosu200 explică (pentru anonim_4396):

CD din ala mare clasic care se asculta odata

| johnnny123 a răspuns (pentru Gabrieldrosu200):

Pentru cultura ta generala (pentru ca ai disperata nevoie), afla ca nu toate discurile rotunde care contin inregistrari sunt CD-uri.

"CD" este prescurtarea de la "Compact Disc" si este un format lansat in 1982.

"CD din ala mare clasic care se asculta odata" la care te referi tu nu era CD, ci vinil. Adica o cu totul alta tehnologie.

Iar daca ai fi avut rabdare sa citesti link-ul pe care tu insuti l-ai postat aici, ai fi aflat de acolo ca "După 1990, „Electrecord" a intrat treptat în declin, o dată cu apariția concurenței și cu încetățenirea CD-urilor."

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gabrieldrosu200):

Acela nu este un CD ci un disc vinil sau placa de ebonita.
Ca pret depinde de rarite, exista colectionari care platesc bani grei pe viniluri clasice originale.
Gasesti pe olx, lajumate daca te intereseaza.