| zen0 a întrebat:

Ce procent de romani sunt in Romania? romani 100%

8 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Puţini. Nu faceţi confuzie între cei care se declară români şi cei care sunt români. E acelaşi lucru cu un vecin de-al meu care se bate cu cărămida în piept că e bănăţean sadea. Îi dau dreptate de fiecare dată pentru că e născut în Banat, din mamă unguroaică din Harghita şi tată şvab din Arad.
Aţi înţeles cred cam cum e problema reală şi cea procentuală. Şi încă ceva : dacă toţi ţiganii s-ar fi declarat romi şi nu români cam ce procent ar avea, nemailuînd în seamă şi procentul de români ţiganizaţi.
Români adevăraţi mai găseşti undeva prin mijlocul ţării : Maramureş / Oaş.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei7520152 a răspuns:

Nu exista romani 100% puri. nici nu stiu dupa ce criterii poate fi un roman 100% roman, ca doar romanii au luat nastere din populatii stravechi care traiau prin zona romaniei pana si'au format propria limba identitate etc. dupa care s'au numit romani. deci oricare roman e o amestecatura de mai multe popoare. cand ai mai multe populatii care traiesc aproape sau in aceeasi loc ele se amesteca, deci oricare patriot care se crede roman 100% pur nascut din romani si tot asa aproape sigur are un stra stra bunic sau bunica care s-a cuplat cu un neamt, ungur, slav etc care la randul s'au a lasat urmasi si tot asa laughing uita'te doar la negrii din sua; au fost introdusi in urma cu doar 200 de ani si cu timpul s'au amestecat cu populatia americana si acum ei cu urmasii lor sunt considerati americani. iti dai seama ca aceeasi chestie se intampla si aici de vreo 2000 de ani incoace. deci nu, nu exista romani 100%, eticheta nu'si are sensul

| gIiiIolil a răspuns:

Parca 93% romani, 3% maghiari, 3%romi si 1% alte natii happy FUNDA?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nu exista roman 100%, nu exista rasa pura asa nici natie pura, cu toti suntem acelasi rasa/specie diferenta sta in 1% de adn diferita atata tot suntem indentici in proportie de 99%

| WhatheWow a răspuns:

?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romani 88,6%, maghiari 6, 5%, romi 3, 2% altele (ucraineni, germani, turci, rusi, tatari) 1, 7%.
http://www.gandul.info/......ma-9200308