| LacustaXD a întrebat:

Ce proiect as putea face la fizica, clasa a 8-a? Dar sa fie usor, si trebuie sa fie detaliat experimentul.

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Cel mai tare experiment pe care l-am citit si niciodată nu am avut timp sa îl experimentez este vorba despre polarizarea luminii. Nu știu dacă este de a 8-a dar era cam așa: ai nevoie de doua oglinzi, nu orice (ca așa era simplu) ci doua placi de marmura neagră si bine șlefuite, foarte bine slefuite, ca sa te vezi in ele. Deci, prima placa de marmură este fixa si lumina de la soare pică pe ea, intr-un plan vertical si sub un unghi de 41, 50 grade (sau 51, 40 de grade). Prima placa reflecta lumina pe a doua placa, care si ea la rându-i va reflecta lumina sub unghi drept. Adică a doua placa este așezată la 45 de grade fata de radiații incidentă. Șmecheria este ca a doua placa este mobila in sensul ca se poate răsuci pe un ax ce coincide cu direcția luminii incidente.
- deci, când lumina ce vine de la soare, in plan vertical, pica pe prima marmura apoi se reflecta pe a doua marmura care la rându-i reflecta lumina iar in plan vertical, adică in tavan sau pe podea, nu se întâmpla nimic deosebit deoarece lumina ajunge acolo.
- însă când lumina ce vine de la soare, plan vertical, pică pe prima marmura, pică pe a doua ce, acum, reflecta lumina in plan orizontal, pe peretele din stânga sau pe cel din dreapta, aici lumina nu mai ajunge.
Dacă montajul celei de-a doua placi de marmura este bine făcut de aceasta placa se poate răsuci in continuu, se poate observa cum intensitatea luminii reflectate creste la maxim când se ajunge in plan vertical si cum intensitatea descrește continu pana la anulare când oglinda, cea de marmura neagră, se răsucește si ajunge in plan orizontal.
( dacă faci acest experiment poate îl postezi si pe Youtube )
PS: trebuie marmura neagră deoarece ea nu schimba indicele de refracție.

1 răspuns:
| capoi a răspuns:

Uite, ia 2 pahare, in unul pune apa calda spre fierbinte, si pune colorant rosu in el.
In celalt pahar pune apa foarte rece, si pune colorant albastru. apoi pune-le cap in cap si nu se vor combina culorile