| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, sunt clasa a VIII-a si trebuie sa fac la fizica un proiect despre electricitate, ce ma sfatuiti sa fac, ce imi trebuie si va rog sa imi explicati cum sa fac acel lucru. Am mare nevoie pentru ca nu prea am timp sa stau sa ma gandesc la fizica ci trebuie sa invat pentru examen. Cel mai bun ( detaliat si concis ) primeste funda!

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Sa faci un circuit cu becuri in serie si in paralel sa discuti pe tema asta si cam atat. daca vrei ceva mai complex faci u led-uri si pui un rezistor in serie cu ele ca sa limitezi tensiunea sa nu le arzi si vorbesti tot asa despre rezistor, rolul lui si asa mai departe... ai o grama de variante... sa vb despre legea lui kirchoff, a lui ohm, si asa mai departe ai o grama de teme.

| andyloveandra a răspuns:

Pai! Materiale ai nevoie de o baterie de 10 volti+ 2 fire (conducatoare de curent daca nu sti intreaba-l pe tatal tau) si un bec de mica putere un fir il pui pe baterie la + si cu celalalt capat pe fundul becului si celalalt fir la minus si cu celalalt capat pe marginea becului aia alba! sper ca te-am ajutat bft

| adytzuuX2 a răspuns:

Foarte simplu. Faci rost de un beculet pe care scrie la cati volti merge (2, 3, 6, 12 etc). Bateria o alegi in functie de tensiunea si puterea beculetului. De exemplu pentru un beculet care functioneaza la 3 volti o sa ai nevoie de 2 baterii rotunde R14 sau R20 (daca vrei sa te tina mai mult)daca nu, pot fi si mai mici.
Pasul urmator e sa faci rost de suport pentru bateriile respective si de fasung pentru beculet. Daca nu ai aceste lucruri poti lipi diresct firele. Bateriile se lipesc in serie (plus cu minus)apoi un fir de la baterie merge la beculet iar celalalt fir de la beculet la polul ramas liber al bateriei. Mai nou sunt led-uri performante care dau cam aceeasi lumina ca si un beculet, dar consuma mult mai putin. La led-uri trebuie sa ai grija si de polaritatea led-ului si de faptul ca acesta trebuie intercalat cu o rezistenta aditionala.